Prace podopiecznych SOSW w Sokółce trafią na ściany Powiatowego Zakładu Aktywności Zawodowej w Dąbrowie Białostockiej.

Murale i panele szklane na ścianach ZAZu w Dąbrowie Białostockiej, będą stworzone na podstawie prac podopiecznych ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sokółce.

Specjalnie na tę okazję zorganizowano konkurs, na który wpłynęły 43 dzieła. We wszystkich kategoriach wiekowych komisja wybrała w sumie 17 prac (miejsca 1-3 i wyróżnienia). One trafiły do ostatniego etapu, w którym zapadnie decyzja, które z nich staną się częścią kompozycji na ścianach dąbrowskiego ZAZu. Tematem konkursu była niepełnosprawność i integracja osób nią dotkniętych ze środowiskiem. 

Treść prac pokazuje, że każdy jest potrzebny w społeczeństwie, współpracę między osobami pełnosprawnymi i tymi z niepełnosprawnościami. To, że każdy ma swoją  siłę, energię i wartość – tłumaczył Piotr Rećko, Starosta Powiatu Sokólskiego, pomysłodawca koncepcji murali na dąbrowski PZAZ i szklanych taflach w jego wnętrzu.

Wizje plastyczne osób z niepełnosprawnościami są niezwykle różnorodne i nierzadko pełne głębokiego wyrazu emocjonalnego oraz oryginalności. Sztuka tworzona przez te osoby często ukazuje unikalne spojrzenie na świat, wynikające z ich indywidualnych doświadczeń, percepcji i sposobu komunikowania się z otoczeniem. Prace te oddają szczere emocje – radość, smutek, tęsknotę czy marzenia. Twórczość bywa dla nich formą terapii, pozwalającą wyrazić uczucia, które trudno ubrać w słowa.

Prace plastyczne osób z sokólskiego Ośrodka są niezwykłe, autentyczne, pierwotne, pomysłowe, ciekawe, wzruszające, emocjonalne – mówił starosta Piotr Rećko, wybierając z nich te, które mają stać się częścią kompozycji w Zakładzie Aktywności Zawodowej.

Przyznał, że jest olbrzymi problem z wyborem dzieł, ponieważ każde z nich jest wyjątkowe i wspaniałe.

W pracach osób niepełnosprawnych często pojawia się odważna, nasycona kolorystyka, symbolika i abstrakcyjne formy. Kolory bywają używane w sposób intuicyjny, bez sztywnych zasad, co daje wyjątkowość każdej pracy.

Dlaczego taki pomysł na dekorację ścian Zakładu? Chcemy uczyć tolerancji w przestrzeni publicznej, szacunku do każdego człowieka, w szczególności do osób dotkniętych niepełnosprawnością, ale też uczyć tego, że w każdym drzemie potęga możliwości – tłumaczy Piotr Rećko.          

Sztuka osób z niepełnosprawnościami często pełni rolę społeczną. Może zwracać uwagę na ich potrzeby, bariery, z którymi się zmagają, ale też ukazuje ich siłę, talenty i unikalność. Wystawy ich prac są często okazją do zmiany społecznych stereotypów. 

Nasze dzieci chętnie biorą udział we wszystkich konkursach im dedykowanych, przez co stają się docenione, uważają że zrobiły coś ważnego i pięknego. A tutaj sama idea tego konkursu i pokazanie swojej inności, niepełnosprawności oczami dziecka były istotne i ważne dla nich – mówiła Elżbieta Szomko, dyrektor SOSW w Sokółce.

Podopieczni są wprowadzani przez opiekunów w temat konkursu. Przekazuje się im treści, które powinny umieścić w pracach. Niektóre dzieci wymagają dodatkowego wsparcia, polegającego na towarzyszeniu im podczas wykonywania pracy, podpowiadania lub subtelnego ukierunkowywania.

Są dzieci, które pozwalają sobie coś zasugerować, ale są też takie, które całe zadanie wykonują zgodnie ze swoją koncepcją i nikt nie jest w stanie zmienić ich pierwotnego zamysłu – opowiada Elżbieta Szomko.

W pracach uczniów SOSW przede wszystkim uderza kolorystyka, ale też  trafność w realizacji tematu i jego interpretacja. 

Patrycja A. Zalewska-Poskrobko

Fot. Jarosław Stasiulewicz

Zostań naszym subskrybentem

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Sokółce
ul. Marsz. J. Piłsudskiego 8,
16-100 Sokółkatel: +48 85 711 08 11
e-mail: starostwo@sokolka-powiat.pl

rachunek bankowy starostwa:
32 8093 0000 0013 9016 2000 0010

Godziny pracy urzędów

poniedziałek – piątek: 7:30 – 15:30

Klientów zgłaszających się w sprawach skarg i wniosków do Starostwa Powiatowego w Sokółce z siedzibą przy ul. Piłsudskiego 8, przyjmuje:

Starosta Sokólski, Wicestarosta oraz Sekretarz:
w poniedziałki w godz. 08.00-12.00 oraz w godz. 15.30 – 17.00*

Dyrektorzy Wydziałów Starostwa lub wyznaczeni przez nich pracownicy:
w dniach pracy urzędu w godz. 7.30-15.30 oraz w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00*

W przypadku, gdy wyznaczony dzień przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, klienci są przyjmowani w następnym dniu roboczym.

Klienci przyjmowani są w sprawach skarg i wniosków po godzinach pracy Starostwa tj. w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty pod nr tel. 85 711 08 76.

Scroll to Top