Uczniowie Zespołu Szkół w Sokółce opowiadają o swoich włoskich doświadczeniach.

W drodze do sukcesu! Nasze włoskie doświadczenia.
Od 26 maja do 8 czerwca 2024 r.  mieliśmy okazję uczestniczyć w zagranicznej mobilności edukacyjnej do Włoch. To nie był zwykły wyjazd, lecz prawdziwe edukacyjne doświadczenie, które zmieniło nasze podejście do nauki, pracy zespołowej i samych siebie. Nasza podróż do Włoch była pełna wyzwań, wrażeń i przygód, które na zawsze pozostaną w naszych sercach.
Nauka w środowisku międzynarodowym.
Każdy dzień zaczynaliśmy od zajęć w Instituto Tecnico Economico Tecnologico D. Bramante-G. Genga w Pesaro. Już od smego początku zauważyliśmy, że nauka może wyglądać zupełnie inaczej. Klasy były nowoczesne, a metody nauczania bardzo angażujące. Często pracowaliśmy w grupach, co pozwoliło nam lepiej się poznać i zrozumieć, jak ważna jest współpraca. Włoscy nauczyciele i uczniowie byli bardzo otwarci i chętnie dzielili się swoją wiedzą oraz doświadczeniami.
Zajęcia były różnorodne – od rozwijania kompetencji językowych, przez pracę nad projektami multimedialnymi, aż po warsztaty o bezpieczeństwie w sieci. Temat odpowiedzialnego korzystania z internetu był dla nas szczególnie ważny, bo w dzisiejszych czasach każdy z nas codziennie z niego korzysta. Poznaliśmy praktyczne sposoby na to, jak chronić swoje konta, dane i prywatność, a także jak rozpoznać fałszywe informacje w internecie.
Dużym wyzwaniem, ale i ogromną satysfakcją, okazało się tworzenie własnych treści informacyjnych. Uczyliśmy się robić prezentacje, co dało nam nowe umiejętności, które na pewno przydadzą się w przyszłości.
Zwiedzanie pełne emocji.
Odkrywaliśmy najpiękniejsze zakątki Włoch. Florencja zachwyciła nas swoją architekturą i historią – to niesamowite, że mogliśmy zobaczyć na żywo dzieła sztuki, o których wcześniej czytaliśmy  w książkach. Bolonia urzekła nas swoimi arkadami i niezwykłą atmosferą, a Wenecja z jej kanałami i gondolami, była jak z bajki. Zwiedzanie San Marino to dla nas jak podróż w czasie. To maleńkie państwo na szczycie wzgórza wyglądało jak zamek z epoki średniowiecza. Z kolei Rawenna zachwyciła nas swoimi mozaikami, tak pięknymi, że trudno było uwierzyć, iż zostały stworzone setki lat temu. Rimini to miejsce, gdzie mogliśmy poczuć klimat wakacji – plaże, morze i niesamowite widoki na długo zostaną w naszej pamięci.
Sport i nowe przyjaźnie.
Czas wolny spędzaliśmy aktywnie. Wspólne zajęcia sportowe z włoskimi rówieśnikami były jednym z najlepszych elementów całej mobilności. Graliśmy w siatkówkę plażową, próbowaliśmy swoich sił w tenisie, a nawet uczyliśmy się pływać na deskach SUP. Na początku byliśmy trochę nieśmiali, ale szybko przekonaliśmy się, że sport to świetny sposób na integrację. Po kilku dniach czuło się, jakbyśmy znali się od zawsze.
Dzięki tym aktywnościom nauczyliśmy się, jak ważna jest współpraca i zaufanie. Niektórzy z nas odkryli nawet nowe pasje, które chcieliby kontynuować po powrocie do Polski.
Smak prawdziwej Italii.
Jednym z najbardziej niezapomnianych momentów naszej podróży były warsztaty kulinarne w pizzerii w Rimini. Mogliśmy sami przygotować pizzę – od wyrabiania ciasta po wybór składników. Nauczyliśmy się, że włoska kuchnia to nie tylko jedzenie, ale też sztuka i tradycja. Najlepsze było to, że mogliśmy spróbować naszych własnych dzieł – i musimy przyznać, że smakowały wyśmienicie!
Rozwój osobisty i wzmacnianie wartości.
Udział w projekcie edukacyjnym był dla nas czymś więcej niż nauką i zabawą. Dzięki wsparciu nauczycieli i rówieśników każdy z nas miał okazję pracować nad swoimi słabościami i odkrywać mocne strony. Projekt pomógł nam uwierzyć w siebie, lepiej radzić sobie z wyzwaniami i zrozumieć, że sukces zaczyna się od pracy nad sobą.
Dodatkowo mobilność miała na celu wyrównanie szans edukacyjnych, więc każdy – niezależnie od swoich wcześniejszych wyników – mógł znaleźć coś dla siebie. Czuliśmy, że jesteśmy częścią czegoś wyjątkowego i że każdy z nas jest ważny.
Co dalej?
Realizację projektu „W drodze do sukcesu!” kończymy z nową energią, umiejętnościami i mnóstwem wspomnień. Ten projekt pokazał nam, jak wielkie możliwości daje edukacja międzynarodowa. Włochy nauczyły nas otwartości, współpracy i odwagi w dążeniu do realizacji swoich celów.


W okresie od 18 grudnia 2023 r. do – 17 grudnia 2024 r. Zespół Szkół w Sokółce realizował projekt o numerze 2023-1-PL01-KA122-SCH-000146168 pn. „W drodze do sukcesu”, ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Programu Fundusze Społeczne dla Rozwoju Społecznego (FERS), projekt „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i kadry edukacji szkolnej”. Dofinansowanie projektu: 227 666,95 zł.

Opr. Patrycja A. Zalewska-Poskrobko

Fot. ZS w Sokółce

Zostań naszym subskrybentem

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Sokółce
ul. Marsz. J. Piłsudskiego 8,
16-100 Sokółkatel: +48 85 711 08 11
e-mail: starostwo@sokolka-powiat.pl

rachunek bankowy starostwa:
32 8093 0000 0013 9016 2000 0010

Godziny pracy urzędów

poniedziałek – piątek: 7:30 – 15:30

Klientów zgłaszających się w sprawach skarg i wniosków do Starostwa Powiatowego w Sokółce z siedzibą przy ul. Piłsudskiego 8, przyjmuje:

Starosta Sokólski, Wicestarosta oraz Sekretarz:
w poniedziałki w godz. 08.00-12.00 oraz w godz. 15.30 – 17.00*

Dyrektorzy Wydziałów Starostwa lub wyznaczeni przez nich pracownicy:
w dniach pracy urzędu w godz. 7.30-15.30 oraz w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00*

W przypadku, gdy wyznaczony dzień przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, klienci są przyjmowani w następnym dniu roboczym.

Klienci przyjmowani są w sprawach skarg i wniosków po godzinach pracy Starostwa tj. w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty pod nr tel. 85 711 08 76.

Scroll to Top