Kwalifikacja wojskowa w powiecie sokólskim – około 450 osób stawi się na komisję.

Dziś w Starostwie Powiatowym w Sokółce rozpoczął się proces kwalifikacji wojskowej, który potrwa do 21 lutego. To istotny etap dla młodych mężczyzn, a także dla kobiet, które zgłosiły się na ochotnika, ponieważ pozwala na ocenę ich zdolności do ewentualnej służby wojskowej.

Z dumą wspieramy to ważne przedsięwzięcie, jakim jest kwalifikacja wojskowa, organizowana przez Wojskowe Centrum Rekrutacji w Białymstoku. Zauważamy rosnące zainteresowanie wśród młodych ludzi, co niezwykle nas cieszy. To istotna misja, kluczowa zarówno dla naszego regionu, jak i całego kraju. Powiat Sokólski w pełni popiera to przedsięwzięcie i gorąco zachęca do udziału w rekrutacji – być może dla wielu z uczestników będzie to pierwszy krok do wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego – powiedział Łukasz Owsiejko, wicestarosta sokólski.

W tym roku kwalifikacja wojskowa obejmuje mężczyzn z rocznika 2006, czyli wszystkich, którzy w 2025 roku kończą 19 lat. Dodatkowo mogą zgłaszać się mężczyźni, którzy z różnych powodów nie uczestniczyli w kwalifikacji wojskowej we wcześniejszych latach. Do kwalifikacji mogą przystąpić również kobiety posiadające wykształcenie lub umiejętności przydatne dla Sił Zbrojnych, zwłaszcza studentki i absolwentki kierunków medycznych oraz psychologicznych. Istnieje także możliwość zgłoszenia się kobiet ochotniczek, które chcą zadeklarować gotowość do służby wojskowej.

Jestem zaszczycony, że mogę brać udział w inauguracji tegorocznej kwalifikacji wojskowej na terenie powiatu sokólskiego. Jestem przekonany, że tak jak miało to miejsce w latach ubiegłych, również w tym roku cały proces odbędzie się sprawnie i bez zakłóceń. Chciałbym serdecznie podziękować staroście sokólskiemu za udostępnienie pomieszczeń oraz zaangażowanie w organizację tego ważnego przedsięwzięcia – powiedział ppłk Jan Suwara, szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Białymstoku.

Zwracając się bezpośrednio do młodzieży, która przystępuje do kwalifikacji, zaznaczył, że dla wielu z nich będzie to pierwsze zetknięcie z wojskiem. Przypomniał, że w trakcie kwalifikacji zostaną im założone odpowiednie dokumenty ewidencyjne, określona zostanie kategoria zdolności do służby wojskowej, a po zakończeniu całego procesu, ze względu na brak obowiązkowej służby wojskowej, będą oni przeniesieni do rezerwy pasywnej.

Warto podkreślić, że choć nie ma już obowiązkowej służby wojskowej, każdy z uczestników będzie miał możliwość, w dowolnym momencie, złożyć wniosek o wstąpienie do zawodowej służby wojskowej lub terytorialnej służby wojskowej. To otwiera przed wami szereg możliwości zawodowego rozwoju w strukturach Sił Zbrojnych, a także szansę na pełnienie służby, która ma ogromne znaczenie dla naszego kraju i jego obronności – dodał szef WCR.

Podczas kwalifikacji wojskowej uczestnicy otrzymują pełne informacje na temat możliwości odbycia służby wojskowej oraz całej ścieżki rekrutacyjnej. Przedstawiciele jednostek wojskowych, takich jak 18 Pułk Rozpoznawczy, 1 Dywizja Piechoty Legionów oraz Wojska Obrony Terytorialnej, odpowiadają na wszelkie pytania i dostarczają szczegółowych informacji. Uczestnicy mają także okazję zapoznać się z indywidualnym wyposażeniem żołnierzy, a nawet osobiście je obejrzeć. Tego typu okazja jest rzadkością i warto z niej skorzystać.

Kwalifikacja wojskowa nie jest niczym skomplikowanym ani stresującym – przebiega szybko i sprawnie. Jej celem jest założenie ewidencji wojskowej dla osób, które podlegają kwalifikacji oraz określenie ich zdolności do czynnej służby wojskowej – wyjaśnił ppłk Suwara.

Określenie zdolności do służby wojskowej odbywa się poprzez badania psychologiczne oraz badania lekarskie, które przeprowadzają specjaliści. Kolejnym etapem jest przypisanie do odpowiedniej służby wojskowej, wydanie zaświadczenia o uregulowaniu stosunku do służby, przeniesienie do rezerwy, a także przedstawienie uczestnikom oferty służby wojskowej. Celem jest zachęcenie młodzieży, która stawiła się na kwalifikację, do wstąpienia w szeregi wojska. Jeśli ktoś wyrazi taką wolę, może także złożyć wniosek o powołanie do służby wojskowej.

Od kilku lat zauważalny jest wzrost zainteresowania służbą wojskową. Jest to efektem tworzenia nowych jednostek wojskowych, atrakcyjnych warunków służby, a także modernizacji wyposażenia wojska. Obecnie nie możemy narzekać na brak kandydatów do służby wojskowej. Chętni zgłaszają się do nas codziennie – podkreślił na koniec szef białostockiego WCR.

Sylwia Matuk, fot. Jarosław Stasiulewicz

Zostań naszym subskrybentem

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Sokółce
ul. Marsz. J. Piłsudskiego 8,
16-100 Sokółkatel: +48 85 711 08 11
e-mail: starostwo@sokolka-powiat.pl

rachunek bankowy starostwa:
32 8093 0000 0013 9016 2000 0010

Godziny pracy urzędów

poniedziałek – piątek: 7:30 – 15:30

Klientów zgłaszających się w sprawach skarg i wniosków do Starostwa Powiatowego w Sokółce z siedzibą przy ul. Piłsudskiego 8, przyjmuje:

Starosta Sokólski, Wicestarosta oraz Sekretarz:
w poniedziałki w godz. 08.00-12.00 oraz w godz. 15.30 – 17.00*

Dyrektorzy Wydziałów Starostwa lub wyznaczeni przez nich pracownicy:
w dniach pracy urzędu w godz. 7.30-15.30 oraz w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00*

W przypadku, gdy wyznaczony dzień przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, klienci są przyjmowani w następnym dniu roboczym.

Klienci przyjmowani są w sprawach skarg i wniosków po godzinach pracy Starostwa tj. w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty pod nr tel. 85 711 08 76.

Scroll to Top