Uczcili pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej.

Dziś, 10 kwietnia, to dzień głębokiej zadumy, pamięci i hołdu. Minęło dokładnie 15 lat od tragicznego wydarzenia, które wstrząsnęło całą Polską i pozostawiło niezatarty ślad w sercach milionów obywateli. Katastrofa rządowego samolotu Tu-154M w Smoleńsku, do której doszło w 2010 roku, pochłonęła życie 96 osób – najwybitniejszych przedstawicieli polskiego życia publicznego, politycznego, wojskowego i duchowego. Wśród nich byli Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński, jego małżonka Maria Kaczyńska, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, ministrowie, generałowie, posłowie oraz osoby zaangażowane w pielęgnowanie narodowej pamięci historycznej.

 W całej Polsce odbywały się dziś uroczystości upamiętniające te dramatyczne wydarzenia i ludzi, którzy zginęli, pełniąc służbę dla Ojczyzny. W Sokółce również oddano im należny hołd. Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w intencji ofiar, odprawioną w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego. Liturgii przewodniczył proboszcz parafii, ks. Jarosław Ciuchna, wspólnie z franciszkanami – o. Tyberiuszem Nitkiewiczem i o. Dacjuszem Puszką. Po zakończeniu mszy świętej delegacja mieszkańców oraz zaproszonych gości udała się pod Pomnik Sybiraka. To tam znajduje się pamiątkowa tablica poświęcona ofiarom katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku. Podczas ceremonii złożono kwiaty, zapalono symboliczne Światła Pamięci, a zgromadzeni oddali się chwili ciszy i refleksji.

W uroczystościach uczestniczyli m.in. starosta sokólski Piotr Rećko, przewodniczący Rady Powiatu Sokólskiego Krzysztof Krasiński, dyrektor Powiatowego Domu Kultury w Sokółce Zbigniew Dębko, przedstawiciele Nadleśnictwa Czarna Białostocka, nauczyciele i młodzież z sokólskich szkół średnich, a także licznie zgromadzeni mieszkańcy powiatu.

– To byli ludzie, którzy polecieli do Smoleńska, by uczcić pamięć tych, których zamordowano za to, że byli Polakami, że bronili naszej tożsamości i wolności. Dzięki ich poświęceniu my dziś możemy żyć w wolnej Polsce – powiedział starosta Piotr Rećko.

W swoim przemówieniu przypomniał również postać śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, określając go jako człowieka wizji, odwagi i patriotyzmu, który miał odwagę nazywać rzeczy po imieniu.

 – Do dziś nie poznaliśmy prawdziwych przyczyn tej tragedii, nie wiemy, kto jest odpowiedzialny za śmierć elity naszego państwa – dodał.

Następnie, podczas Apelu Pamięci, Krzysztof Krasiński odczytał nazwiska wszystkich, którzy zginęli tamtego poranka. Był to poruszający moment, który przypomniał wszystkim o ogromie straty, jaką poniosła Polska.

 Modlitwę w intencji zmarłych odmówił ks. Stanisław Gniedziejko. Ceremonię zakończyły podziękowania skierowane do wszystkich obecnych, a także słowa nadziei wypowiedziane przez Piotra Rećko.

– Niech pamięć o ofiarach katastrofy smoleńskiej trwa wiecznie. Niech dorobek i wartości, które reprezentowali, stanowią inspirację dla współczesnych i przyszłych pokoleń liderów naszego państwa– podkreślił starosta.

 Katastrofa smoleńska pozostaje jednym z najboleśniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. To symboliczny moment, który łączy wszystkich w żałobie, ale również w narodowej refleksji nad tym, co znaczy służba publiczna, odpowiedzialność i poświęcenie dla Ojczyzny. Dziedzictwo tych, którzy zginęli, powinno być nie tylko pamiętane, ale i przekazywane kolejnym pokoleniom jako fundament wspólnoty i obywatelskiego zobowiązania wobec kraju.

Krzysztof Promiński/ Sylwia Matuk

fot. Damian Szarkowski

Zostań naszym subskrybentem

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Sokółce
ul. Marsz. J. Piłsudskiego 8,
16-100 Sokółkatel: +48 85 711 08 11
e-mail: starostwo@sokolka-powiat.pl

rachunek bankowy starostwa:
32 8093 0000 0013 9016 2000 0010

Godziny pracy urzędów

poniedziałek – piątek: 7:30 – 15:30

Klientów zgłaszających się w sprawach skarg i wniosków do Starostwa Powiatowego w Sokółce z siedzibą przy ul. Piłsudskiego 8, przyjmuje:

Starosta Sokólski, Wicestarosta oraz Sekretarz:
w poniedziałki w godz. 08.00-12.00 oraz w godz. 15.30 – 17.00*

Dyrektorzy Wydziałów Starostwa lub wyznaczeni przez nich pracownicy:
w dniach pracy urzędu w godz. 7.30-15.30 oraz w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00*

W przypadku, gdy wyznaczony dzień przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, klienci są przyjmowani w następnym dniu roboczym.

Klienci przyjmowani są w sprawach skarg i wniosków po godzinach pracy Starostwa tj. w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty pod nr tel. 85 711 08 76.

Scroll to Top