馃尶 Wyznaczmy granic臋 pomi臋dzy dniem codziennym a Wielkim Postem. Zatrzymajmy si臋 馃尶

W Ko艣ciele Wschodnim trwa post. Ma on przede wszystkim oczyszcza膰 nasze dusze i przygotowa膰 je do 艣wi臋ta Wielkiej Nocy. W ko艣ciele prawos艂awnym, podobnie zreszt膮 jak w innych chrze艣cija艅skich, Wielki Post i ca艂a jego liturgia jest przygotowaniem do najwa偶niejszego w ca艂ym roku 艣wi臋ta Zmartwychwstania Chrystusa.

Tak jak u wszystkich chrze艣cijan Wielki Post Wielki czasem wzmo偶onej pobo偶no艣ci, umartwie艅 i duchowych przygotowa艅 do 艣wi臋ta Zmartwychwstania Pa艅skiego, w Ko艣ciele prawos艂awnym nazywanym Pasch膮. Jest to czas pokuty, oczyszczenia i nabo偶nego skupienia. O tym jak prze偶y膰 go najlepiej opowiada艂 ksi膮dz Adrian Charytoniuk, proboszcz parafii 艣w. ap.ap. Piotra i Paw艂a w Samogr贸dzie.

– Nasze 偶ycie jest jedn膮, wielk膮 drog膮, a post jest jej ma艂ym fragmentem, podczas kt贸rego powinni艣my na chwil臋 si臋 zatrzyma膰, przeanalizowa膰 swoje post臋powanie i je偶eli to mo偶liwe, postara膰 si臋 je zmieni膰 鈥 m贸wi艂 ksi膮dz.

W prawos艂awiu Wielki Post poprzedza czterotygodniowy okres zwany przedpo艣ciem, maj膮cy wdro偶y膰 wiernych do pe艂nego uczestnictwa i godnego prze偶ywania zar贸wno tego, szczeg贸lnego okresu, jak i samego 艣wi臋ta Zmartwychwstania.

Znaczenie Wielkiego Postu jest uniwersalne. Nazywa si臋 go r贸wnie偶 czterdziestnic膮, poniewa偶 jest pami膮tk膮 czterdziestodniowego postu Jezusa Chrystusa, po chrzcie w Jordanie i przed rozpocz臋ciem dzia艂alno艣ci publicznej.

– Zmienia si臋 natomiast spos贸b i forma jego przestrzegania. Jeszcze 20-25 lat temu niewyobra偶alnym by艂o to, 偶e podczas Wielkiego Postu odbywa艂y si臋 wi臋ksze imprezy, czy by艂y czynne dyskoteki. Obecnie zaciera si臋 granica mi臋dzy nim a dniem codziennym 鈥 doda艂 Charytoniuk.

Wspomnia艂 ponadto, 偶e wcze艣niej korzysta艂o si臋 z autorytet贸w naszych bab膰, kt贸re bardzo surowo przestrzega艂y tego szczeg贸lnego okresu. D艂ugo i starannie si臋 do niego przygotowywa艂y a przy tym s艂ucha艂y g艂osu cerkwi.

– Dzi艣 to umiera. Wsp贸艂czesny 艣wiat powoduje, 偶e autorytet Boga i naszych przodk贸w odchodzi do lamusa. Jest niepotrzebny, poniewa偶 cz艂owiek stawia siebie w centrum ziemskiego 偶ycia a nie to, co czeka go po 艣mierci 鈥 wyja艣ni艂.

Post powinien by膰 prze偶ywany wewn膮trz ka偶dego cz艂owieka. Ewangelia g艂osi bowiem, 偶e 鈥瀓e偶eli chcesz dobrze po艣ci膰, umyj swoj膮 twarz i przygotuj si臋 do swojego postu w艂a艣nie tak, 偶eby by艂 widoczny dla Pana Boga, a nie ludziom otaczaj膮cym ciebie鈥. Nie powinni艣my by膰 w贸wczas tak偶e smutni, poniewa偶 post jest odrodzeniem, kt贸re powinno przynie艣膰 nam rado艣膰 i satysfakcj臋.

– Wielki post to r贸wnie偶 okres nawr贸cenia przez pokut臋. Powinni艣my zatem, jak najcz臋艣ciej przyst臋powa膰 do eucharystii i sakramentu spowiedzi. Przez to si臋 oczyszczamy, odchodzimy od grzechu i nawracamy si臋 na czynienie dobra, do kt贸rego stworzony jest cz艂owiek 鈥 podsumowa艂 proboszcz.

Sylwia Matuk
fot. El偶bieta Rapiej