馃 Rozmawiali o post臋pach i zaletach budowy drogi S19

Dzi艣 w Starostwie Powiatowym w Sok贸艂ce toczy艂y si臋 wa偶ne rozmowy dotycz膮ce S-19, uczestniczyli w nim parlamentarzy艣ci

– Zamkni臋cie przej艣cia granicznego w Ku藕nicy jest w pewnym sensie problemem dla naszego regionu. Pomimo wszelkich trudno艣ci zwi膮zanych z sytuacj膮 na granicy Rz膮d Prawa i Sprawiedliwo艣ci buduje drog臋 S19, co jest s艂uszn膮 decyzj膮. Ta trasa jest ogromnie wa偶na dla powiatu sok贸lskiego i przyniesie nam same korzy艣ci. Dzi臋ki niej b臋dziemy mogli si臋 gospodarczo rozwija膰 鈥 m贸wi艂 na dzisiejszym spotkaniu Piotr Re膰ko, Starosta Sok贸lski.

Odby艂o si臋 ono dzi艣 w gabinecie gospodarza Powiatu Sok贸lskiego. Dotyczy艂o rozm贸w na temat budowy drogi S19. Poruszano kwestie zalet p艂yn膮cych z tej inwestycji a tak偶e post臋p贸w rob贸t. Wzi臋li w nim udzia艂: Piotr Re膰ko-Starosta Sok贸lski, Jerzy Bia艂omyzy-Wicestarosta, Kazimierz Gwiazdowski-Pose艂 na Sejm RP oraz przedstawiciele firmy Porr S.A.

– Droga jest budowana z my艣l膮 o rozwoju ruchu mi臋dzynarodowego. Teraz wiadomo, przej艣cie graniczne jest zamkni臋te, ale nie b臋dzie to trwa艂o w niesko艅czono艣膰. Ponadto decyzja o budowie tej trasy zapad艂a ju偶 du偶o wcze艣niej, bo jakie艣 8-9 lat temu. Przetarg na ni膮 zosta艂 rozstrzygni臋ty oko艂o trzech lat temu, ale sam system przygotowania inwestycji do realizacji jest d艂ugotrwa艂y, o czym wszyscy wiedz膮 鈥 wyja艣ni艂 Kazimierz Gwiazdowski, pose艂 na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

Doda艂, ze skoro jest ju偶 wykonawca inwestycji i wszelkie potrzebne ku temu pozwolenia, to nale偶y przyst膮pi膰 do jej realizacji.

– My艣l臋, 偶e z czasem sytuacja w Europie si臋 unormuje i po paru latach ta droga oka偶e si臋 bardzo przydatna. Poza tym pami臋tamy, 偶e do chwili wybuchu wojny przej艣cie graniczne w Ku藕nicy t臋tni艂o 偶yciem. A ka偶da ingerencja w popraw臋 drogi przyczynia si臋 do rozwoju danego regionu, daje mo偶liwo艣膰 rozwoju i powstawania nowych firm 鈥 podkre艣li艂 pose艂.

Obecny na spotkaniu Marcin Ardzi艅ski, pe艂ni膮cy funkcj臋 Dyrektora Kontraktu w firmie Porr S.A., wykonawcy budowy drogi S19, wyja艣ni艂, 偶e prace ju偶 si臋 rozpocz臋艂y.

– Ju偶 po uzyskaniu decyzji ZRID i momentu przekazania placu budowy przez Generaln膮 Dyrekcj臋 Dr贸g, po tygodniu weszli艣my na budow臋. Rozpocz臋li艣my oczywi艣cie od prac przygotowawczych takich jak wycinka drzew czy usuni臋cie karp. W przysz艂ym tygodniu rozpoczynamy budow臋 pierwszych obiekt贸w mostowych. Pocz膮tkowo b臋d膮 to obiekty nr 7 i 9 w okolicach Karcz i W臋z艂a Sok贸艂ka – kontynuowa艂.

Termin umowny zako艅czenia prac to wrzesie艅 przysz艂ego roku, ale ju偶 wiadomo 偶e zostanie on wyd艂u偶ony z uwagi na op贸藕nienia w wydaniu ZRID.

– Prawdopodobnie b臋dzie to po艂owa 2025 roku 鈥 zako艅czy艂 wykonawca.

Sylwia Matuk
fot. Mateusz Matyszczyk