100-lecie autokefalii Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Dzisiaj w Kuźnicy rozpoczęły się uroczystości dekanalne z okazji jubileuszu 100-lecia autokefalii Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

13 listopada 1924 roku patriarchat Konstantynopola nadał Polskiemu Autokefalicznemu Kościołowi Prawosławnemu niezależność, co było ważnym krokiem w procesie umacniania tożsamości prawosławnych w Polsce po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Akt ten uniezależnił Kościół Prawosławny w Polsce od patriarchatu moskiewskiego, co miało kluczowe znaczenie dla kształtowania się jego samodzielności na tle trudnych uwarunkowań politycznych i historycznych tamtych czasów.

Dzisiejsze obchody rozpoczęły się w cerkwi Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Kuźnicy od molebna dla dzieci, modlitewnego nabożeństwa dziękczynnego, które podkreślało wagę duchowego dziedzictwa przekazywanego najmłodszym pokoleniom. Po nim uczestnicy przenieśli się do Popławiec, gdzie w Stajni nad stawem odbył się piknik rodzinny, będący okazją do integracji lokalnej społeczności oraz wspólnego świętowania. W wydarzeniu wziął udział Jerzy Białomyzy, Członek Zarządu Powiatu Sokólskiego, który podkreślił znaczenie takich inicjatyw w pielęgnowaniu tradycji i historii.

– Dzisiejszy dzień to nie tylko pożegnanie wakacji, ale także możliwość wspólnego spędzenia czasu, budowania więzi i umacniania naszej wspólnoty. Serdecznie witamy każdego z was, a w szczególności naszych najmłodszych uczestników: Perełki, Iskierki i Promyki. Czeka nas dzisiaj mnóstwo atrakcji, będą przejażdżki konne, ognisko, a na zakończenie dyskoteka. Będzie to też doskonała okazja do wspólnej zabawy, integracji oraz przedłużenia wakacyjnej beztroski – powitał zebranych ksiądz Justyn Jaroszuk, proboszcz z Krynek.

Karolina Kułak, właścicielka Stajni nad stawem przedstawiła najmłodszym podstawowe informacje dotyczące koni, jak należy z nimi postępować i zachowywać się w ich obecności.

Na dwudniowe, jubileuszowe obchody 100-lecia autokefalii Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego zaprosił ks. mitrat Włodzimierz Misiejuk, dziekan okręgu sokólskiego. Współorganizatorami dwudniowych uroczystości są: redakcja portalu cerkiew-sokolka.pl, Bractwo Cerkiewne św. Spirydona z Tremituntu, Sokólski Ośrodek Kultury oraz Bank Spółdzielczy w Sokółce.

Sylwia Matuk, fot. Maciej Białobłocki