100-lecie autokefalii Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Trwają dekanalne obchody jubileuszu 100-lecia autokefalii Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Dzisiejsze uroczystości rozpoczęły się od Boskiej Liturgii w cerkwi w Sokółce. Następnie w kaplicy Wszystkich Świętych w Nowowoli odbyło się poświęcenie nowo odrestaurowanego ikonostasu.

Spotykamy się tutaj, aby podsumować prace związane z remontem kaplicy w Nowowoli. Po zakończeniu robót okazało się, że konieczna jest również wymiana ikonostasu, który właśnie dziś został poświęcony – wyjaśnił ks. mitrat Włodzimierz Misiejuk, proboszcz parafii św. Aleksandra Newskiego w Sokółce.

To lokalne wydarzenie wpisuje się w krajowe obchody 100-lecia autokefalii Polskiego Kościoła Prawosławnego. Jak zaznaczył ks. Misiejuk, jubileusz ten składa się z licznych małych, lokalnych uroczystości, które odzwierciedlają trud, wysiłek i oddanie wiernych, stanowiąc nieoceniony wkład w życie Kościoła.

W dzisiejszych uroczystościach udział wziął Jerzy Białomyzy, Członek Zarządu Powiatu Sokólskiego.

W imieniu starosty sokólskiego i swoim własnym chcemy wyrazić głęboką wdzięczność za to, że posługa kapłańska ks. Włodzimierza Misiejuka jest tak istotna dla mieszkańców naszego powiatu. Jego mądrość i zaangażowanie przyczyniają się do budowania silnej wspólnoty wiernych. A my jako Powiat Sokólski chcemy uczestniczyć w wydarzeniach ważnych dla społeczności lokalnej – podkreślił Jerzy Białomyzy.

W sokólskiej cerkwi miały również miejsce występy chórów cerkiewnych, które zaprezentowały tradycyjną muzykę sakralną. Ważnym punktem programu było otwarcie plenerowej wystawy fotograficznej „Ręce w służbie Bogu” autorstwa Adama Matyszczyka, ukazującej życie codzienne duchowieństwa i ich służbę wiernym.

Obchody 100-lecia autokefalii Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego łączą się również z tegorocznym świętem patronalnym sokólskiej cerkwi, ku czci św. Aleksandra Newskiego, które odbędzie się 12 września.

Dwudniowe jubileuszowe uroczystości zostały zorganizowane przez ks. mitrata Włodzimierza Misiejuka, dziekana okręgu sokólskiego. Współorganizatorami wydarzenia są redakcja portalu cerkiew-sokolka.pl, Bractwo Cerkiewne św. Spirydona z Tremituntu, Sokólski Ośrodek Kultury oraz Bank Spółdzielczy w Sokółce.

Sylwia Matuk, fot. Damian Szarkowski