XXIX Ogólnopolskie Dni Truskawki w Korycinie

Drugi dzień XXIX Ogólnopolskich Dni Truskawki obfitował w mnóstwo wydarzeń. Od rana rozpoczęły się finałowe rozgrywki VIII Błotnej Ligi Mistrzów Swampions Soccer League. Po uroczystym otwarciu, dostępna była Rodzinna Strefa Truskawkowa, w ramach której zorganizowano konkursy truskawkowe z nagrodami – XXII Mistrzostwa Świata w Jedzeniu Truskawek na czas. Nagrodzono także plantatora, któremu udało się wyhodować największy owoc truskawki. Zwiedzający mogli obejrzeć występy amatorskich zespołów artystycznych i folklorystycznych, wystawy rolnicze i kiermasz handlowy, w tym produktów i wyrobów regionalnych. Około godziny 17. rozpoczęła się wyczekiwana V Traktoriada, czyli Podlaskie Wyścigi Traktorów, a gwiazdą wieczoru był zespół ex-Maanam!

Dni Truskawki, to przede wszystkim święto rolników.

To hołd dla ich ciężkiej pracy, która często jest niedoceniana i nieszanowana. A żywność przecież jest elementem strategicznym i nie może jej zabraknąć – mówił podczas uroczystego otwarcia Mirosław Lech, wójt Korycina.

Zaznaczył, że truskawka w tym przypadku jest tylko pięknym symbolem. Bo jest nasza, polska, smaczna i kojarzy się z czymś pozytywnym – latem, wakacjami, piękną pogodą, ale rolnicy wiedzą jak ciężko ją uprawiać. Dodał, że rolnik powinien się kojarzyć z najwyższą wartością, jaką tylko można sobie wyobrazić. W sensie gospodarczym i jakimkolwiek innym. Podziękował wszystkim, w tym Powiatowi Sokólskiemu, który był współorganizatorem tegorocznych Ogólnopolskich Dni Truskawki, za pomoc i wsparcie w organizacji tego olbrzymiego wydarzenia.

Cudowna impreza, wspaniała organizacja. Gratuluję Mirosławowi Lechowi, wójtowi Korycina, ale też całej ekipie, bo tutaj jest i Powiat Sokólski – Zakład Aktywności Zawodowej z Suchowoli, seniorzy, wiele OSP i innych organizacji oraz stowarzyszeń, które zaangażowały się w organizację tej olbrzymiej, pięknej imprezy – wydarzenie podsumował Piotr Rećko, Starosta Sokólski.

Edyta Tamošiūnaitė, wicemer Samorządu Rejonu Wileńskiego, wyraziła swój zachwyt uroczą, malowniczą gminą. Zaznaczyła, że bez pracowitości władz samorządowych i mieszkańców, nie byłoby tak wypielęgnowanych miejsc rekreacyjno-sportowych.

Myślę, że mamy szczęście, bo spotkaliśmy tu ludzi, którzy czują tak jak my i podobnie postrzegają świat. Wczoraj ustaliliśmy z panem wójtem, że nadal będziemy realizować wspólne projekty. Współpraca nasza i Czarnego Boru na Litwie z Gminą Korycin trwa od 2-17 roku – dodała.

W tym roku Korycin, podczas Dni Truskawki, odwiedziło kilkanaście tysięcy zwiedzających z kraju i zagranicy.

Patrycja A. Zalewska-Poskrobko

Fot. Damian Szarkowski