Dziś w Sokółce, w 20. rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II złożono kwiaty i zapalono znicze przy pomniku polskiego następcy św. Piotra. W uroczystości wzięli udział Piotr Rećko, starosta sokólski, Krzysztof Krasiński, przewodniczący Rady Powiatu Sokólskiego, Zbigniew Dębko, dyrektor Powiatowego Domu Kultury i młodzież sokólskiego liceum.
– To była sobota 2 kwietnia 2005 roku, gdy cały świat obiegła wiadomość o śmierci papieża. był to okres wielkiego oczekiwania na cud. Mimo że Jan Paweł II przygotowywał wiernych na swoje odejście, wielu ludzi na całym świecie żywiło nadzieję na jego wyzdrowienie -wspominał Piotr Rećko.
1 lutego 2005 roku papież został przewieziony do Polikliniki Gemelli z zapaleniem krtani i tchawicy w następstwie infekcji grypowej. Miał niewydolność oddechową i gorączkę.
Po raz ostatni bardzo osłabiony papież pokazał się w oknie w Niedzielę Wielkanocną, 27 marca 2005 r. Nie był wówczas w stanie mówić, a wiernych błogosławił ręką.
1 kwietnia watykański rzecznik ogłosił, że stan Jana Pawła II pogorszył się i jest bardzo ciężki; doszło do zakażenia krwi i kryzysu kardiologicznego.
Karol Wojtyła zmarł 2 kwietnia o godzinie 21.37.
Starosta podkreślił, że był to był czas wielkich rekolekcji dla wszystkich, które uczyły, jak pogodzić się z własną śmiercią, która kiedyś dopadnie każdego.
Dodał, że mimo, że odejście bliskiej osoby z tego świata dla każdego z nas jest czasem smutku i zadumy, to w przypadku Ojca Świętego możemy mówić o cudzie przemian na lepsze. Śmierć papieża przyniosła wiele pozytywnych przemian, jednocząc ludzi i prowadząc do wzajemnego przebaczenia.
– Kiedyś na wakacjach spotkałem człowieka, który powiedział mi, że w dniu śmierci papieża Polaka zadzwonił do swojego brata, z którym był skłócony i nie rozmawiali ze sobą wiele lat, a dziś są szczęśliwym kochającym się rodzeństwem – wspominał starosta.
Z kolei Krzysztof Krasiński podkreślił wielkie zasługi Jana Pawła II dla Polski i jego olbrzymi wkład w powstanie wielkiego ruchu społecznego, jakim była Solidarność.
– To słowa papieża: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi – Tej Ziemi” wypowiedziane na Placu Zwycięstwa w Warszawie podczas jego pielgrzymki do naszego kraju w czerwcu 1979 r. stały się inspiracją do walki o wolność i jedności Polaków – mówił Krasiński.
Dodał, że w dniu śmierci najwybitniejszego z Polaków. skończył się czas osoby, z której głosem liczyli się wszyscy wielcy tego świata.
Dzień 2 kwietnia 2005 roku na trwale zapisał się w pamięci dyrektora Powiatowego Domu Kultury.
– Tego dnia przebywaliśmy na Litwie z koncertem „Litanii Ostrobramskiej” – Stanisława Moniuszki, gdy dotarła do nas tragiczna wiadomość o śmierci papieża Polaka. Byliśmy bardzo przygnębieni z tego powodu, ale następnego dnia daliśmy przepiękny koncert modlitewny, który zadedykowaliśmy pamięci Ojca Świetego – powiedział Zbigniew Dębko.
Piotr Rećko i Krzysztof Krasiński podzielili się też z młodzieżą swoimi wspomnieniami ze mszy świętych odprawionych przez Jana Pawła II w Białymtoku i Drohiczynie.
– Powiat Sokólski może się dziś szczycić Łukiem Triumfalnym z ołtarza papieskiego na Krywlanach, który znajduje się w Suchowoli. Jest to też po części uhonorowanie błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki – syna Ziemi Sokólskiej – podkreślił Starosta Powiatu Sokólskiego.
Na zakończenie wszyscy uczestnicy odśpiewali ukochaną pieśń Karola Wojtyły – „Barkę”, a Piotr Rećko zaapelował, o przyłączenie się do ogólnopolskiej akcji i zapalenie światełka pamięci w oknie dziś o godzinie 21:37.
Krzysztof Promiński/ Sylwia Matuk
zdj. Jarosław Stasiulewicz
















