Angażują wszystkie zmysły do zabawy

Przedszkolaki ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sokółce uczestniczą w zajęciach metodą Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborn. To nowoczesny system ćwiczeń i zabaw, które wpływają na świadomość własnego ciała.

– Metoda Sherborn to specjalnie opracowane ćwiczenia ruchowe, które wspomagają rozwój świadomości ciała i przestrzeni. Co najważniejsze, budują relacje i uczą dzieci wchodzenia w kontakt z prowadzącym i z pozostałymi uczestnikami – powiedziała Elżbieta Szomko, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sokółce.

Ten typ zajęć został wprowadzony w sokólskim SOSW w ramach projektu „Nowe formy terapii w przedszkolu wsparciem podopiecznych”, w którym ośrodek bierze udział od czerwca 2022 roku do sierpnia 2023 roku. Metoda Sherborn wspomaga terapię dzieci z różnego typu zaburzeniami.

Dzieci ćwiczą w 5-osobowych grupach, a w parze są najczęściej z tym opiekunem, który jest każdemu z nich przydzielony w projekcie. Zajęcia te w SOSW prowadzi Elżbieta Januszko-Szymaniuk. Jak przyznaje dyrektor SOSW, w niezwykle atrakcyjnej formie.

Dodaje, że dzieci bardzo je lubią, ponieważ są wtedy w ciągłym ruchu i cały czas mają kontakt z osobą dorosłą, która je wspomaga. To wszystko daje radość w trakcie wspólnej zabawy.

Metoda Sherborn szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku dzieci niepełnosprawnych umysłowo, z różnorodnymi zaburzeniami emocjonalnymi, z nadpobudliwością ruchową oraz jąkających się. Specjalnie opracowane ćwiczenia mają bardzo dobry wpływ również na rozwój psychiczny maluchów.

– Dzieci najbardziej lubią takie ćwiczenia fizyczne, dzięki którym mogą rozładować swoją energię, wykazać się. Podczas wykonywania ćwiczeń metodą Sherborn dodatkowo zaangażowane są ich wszystkie zmysły – podkreśla dyrektor Szomko.

Kamila Białomyzy

Fot. SOSW

Zostań naszym subskrybentem

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Sokółce
ul. Marsz. J. Piłsudskiego 8,
16-100 Sokółkatel: +48 85 711 08 11
e-mail: starostwo@sokolka-powiat.pl

rachunek bankowy starostwa:
32 8093 0000 0013 9016 2000 0010

Godziny pracy urzędów

poniedziałek – piątek: 7:30 – 15:30

Klientów zgłaszających się w sprawach skarg i wniosków do Starostwa Powiatowego w Sokółce z siedzibą przy ul. Piłsudskiego 8, przyjmuje:

Starosta Sokólski, Wicestarosta oraz Sekretarz:
w poniedziałki w godz. 08.00-12.00 oraz w godz. 15.30 – 17.00*

Dyrektorzy Wydziałów Starostwa lub wyznaczeni przez nich pracownicy:
w dniach pracy urzędu w godz. 7.30-15.30 oraz w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00*

W przypadku, gdy wyznaczony dzień przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, klienci są przyjmowani w następnym dniu roboczym.

Klienci przyjmowani są w sprawach skarg i wniosków po godzinach pracy Starostwa tj. w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty pod nr tel. 85 711 08 76.

Scroll to Top