Aż jedenaście osób z niepełnosprawnościami znajdzie tam dom

Do końca roku dwa mieszkania w Krynkach będą w pełni gotowe. Jeszcze trwa remont, ale już niedługo wprowadzą się tam osoby z niepełnosprawnościami.

– Dobro mieszkańców Powiatu Sokólskiego jest moim priorytetem. Dzięki pozyskanym środkom remontujemy budynek, który dla osób z niepełnosprawnościami stanie się domem i w którym będą mogły się swobodnie poruszać. Cieszę się, że w naszym Powiecie mają miejsce takie działania – powiedział Piotr Rećko, Starosta Sokólski.

Powiat Sokólski pozyskał dofinansowanie w wysokości ponad 1,5 mln zł na utworzenie dwóch mieszkań chronionych dla osób z niepełnosprawnościami w budynku znajdującym się w Krynkach przy ul. Grodzieńskiej 44B. Remont potrwa do końca roku.

Parter zostanie zaadaptowany na mieszkanie chronione treningowe, czyli takie, którego lokatorzy przygotowują się do prowadzenia samodzielnego życia. Zajmie je siedem osób. Na poddaszu będzie natomiast mieszkanie wspierane z miejscem dla czterech osób. Ten typ mieszkania chronionego służy wspomaganiu ich w codziennym funkcjonowaniu.

Budynek ma już nową elewację. Do końca grudnia zostanie wyposażony. Remont ma na celu również usunięcie barier architektonicznych, by osoby zakwaterowane w obu znajdujących się w nim mieszkaniach, posiadające orzeczenia o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym i znacznym, mogły swobodnie się tam poruszać.

W obu mieszkaniach powstają pokoje jednoosobowe lub dwuosobowe. W każdym z nich będzie też kuchnia z jadalnią spełniającą funkcję pokoju dziennego, a także łazienka z wyodrębnioną toaletą oraz pomieszczenia socjalne i porządkowe.

Utworzenie mieszkania treningowego na parterze wyniesie 996 400 zł. Dofinansowanie z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ramach Programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem” działanie 4.4 „Tworzenie mieszkań chronionych dla osób niepełnosprawnych” to aż 797 000 zł. Koszt powstania mieszkania wspieranego stanowi 904 000 zł, a dofinansowanie przyznane na ten cel to 723 000 zł.

Kamila Białomyzy

Fot. Mateusz Matyszczyk