Dni Dąbrowy Białostockiej to aż 3 dni niezapomnianych wrażeń.

Od piątku trwają Dni Dąbrowy Białostockiej. Coroczne wydarzenie ma na celu integrację społeczeństwa, a przy okazji promocję swojego dziedzictwa kulturowego, produktów lokalnych i bogactwa przyrodniczego.

Dąbrowa Białostocka, jako druga pod względem wielkości gmina w powiecie sokólskim, jest kluczowa dla rozwoju powiatu.

– Całym sercem wspieramy wszystkie inicjatywy, które się odbywają na terenie tej gminy i będziemy te działania kontynuować. Już niedługo,15 września w Różanymstoku, odbędą się Dożynki Powiatowo-Gminne 2024, które także współtworzymy z Dąbrową Białostocką, a na które już teraz bardzo serdecznie zapraszam. Cieszę się, że ta trochę zapomniana tradycja organizowania wspólnych dożynek powiatu i gminy powraca. Jest to duża zasługa Agnieszki Giełażyn-Sasimowicz, Dyrektor Wydziału Promocji i Mediów w Starostwie Powiatowym w Sokółce i Maćka Sulika, Dyrektora Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Dąbrowie Białostockiej, którzy tą inicjatywę podjęli. Wracamy do dobrego – mówił Wicestarosta Łukasz Owsiejko.

Zaznaczył, że współorganizacja dzisiejszego wydarzenia powiatu z gminą, jest przypieczętowaniem wszystkich inicjatyw, projektów, inwestycji, które te dwa samorządy razem tworzą.

Jako Powiat Sokólski pozyskaliśmy olbrzymie środki na zadania, które będą realizowane na terenie gminy Dąbrowa Białostocka, myślę, że mieszkańcy to widzą. Również  gmina pozyskała bardzo duże kwoty na własne inwestycje, ale wszędzie wspólnie działamy, współtworzymy te wszystkie przedsięwzięcia dla dobra naszych mieszkańców – dodał Wicestarosta.

Wspominał z sentymentem, że kiedy był dzieckiem, święto miasta także odbywało się w lasku szpitalnym. Dzisiaj, jako samorządowiec, podczas Dni Dąbrowy ma okazję wysłuchać spraw, którymi chcą się podzielić mieszkańcy, ale też spotkać dawno niewidzianych znajomych.

W tym roku Dni Dąbrowy odbywają się pod koniec wakacji, ale już od przyszłego, jak zapowiedział Artur Gajlewicz, Burmistrz Dąbrowy Białostockiej, impreza będzie organizowana na przełomie maja i czerwca.

Cel, który nam przyświecał w tym roku, to przystosować amfiteatr leśny, dawno zapomniany, do tego żeby ta impreza mogła się odbyć. Obecnie stadion miejski, gdzie tradycyjnie odbywa się wydarzenie, jest w przebudowie. Jednocześnie dostrzegamy ogromny potencjał naszego amfiteatru i dlatego planujemy w przyszłym roku zająć się kompleksowym remontem tego miejsca – mówił Artur Gajlewicz, Burmistrz Dąbrowy.

Wydarzenie co roku ściąga tłumy ludzi z gminy, jak i miejscowości ościennych. Na koncert gwiazdy wieczoru – Oskara Cymsa, mają przyjechać fani z całego województwa.

Dzisiaj, podobnie jak na wczorajszym Ziemniaczysku w Zubrzycy Wielkiej, największą furorę zrobiło piana party. Bawiły się na niej nie tylko dzieci, ale też młodzież i dorośli z całego powiatu, włącznie z Burmistrzem Arturem Gajlewiczem. Gastronomią zajęły się Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Dąbrowa Białostocka.

Burmistrz chwalił współpracę z Powiatem Sokólskim, możliwość korzystania z zaplecza technicznego przy organizacji święta gminy, którym powiat dysponuje, a  uczestnicy imprezy bardzo pozytywnie wypowiadali się o organizacji i atmosferze tegorocznych Dni Dąbrowy.

Oliwia, gospodyni KGW Brzozowy Zakątek, zachwalała atmosferę, różnorodność przygotowanych atrakcji i miejsce wydarzenia, które u wielu wywołuje miłe wspomnienia.

Z każdym rokiem wydarzenie jest coraz bardziej nowoczesne, profesjonalnie przygotowane. Jest dużo atrakcji dla dorosłych i dzieci – dodał Krzysztof.

Wśród trzydniowych atrakcji była wystawa kronik M-GOK i starych zdjęć, projekcja archiwalnych nagrań wideo, kiermasz przy starym “pedeku”, wieczór planszówek w bibliotece, biegi przełajowe dzieci i młodzieży, animacje dla dzieci zakończone piana party, koncert zespołu Nexx Dance i dyskoteka pod gwiazdami, koncerty zespołów: Ad Rem, Pięciu Tenorów, Lipsk, Lajland i Siostry Ostapczuk, Side Off Band, Solatium, Pedeciaki, Młodzierzowej Orkiestry Dętej ze Szkoły Podstawowej w Dąbrowie i na koniec występ gwiazdy wieczoru Oskara Cymsa.

Organizatorem Dni Dąbrowy Białostockiej była Gmina Dąbrowa Białostocka, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Dąbrowie Białostockiej natomiast współorganizatorami Powiat Sokólski i Województwo Podlaskie.

Patrycja A. Zalewska-Poskrobko

Fot. Jarosław Stasiulewicz