Dzięki Powiatowi Sokólskiemu Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny będzie miała własny cmentarz

Powiat Sokólski właśnie przekazał parafii ponad pięć hektarów gruntu. Wkrótce powstanie na nim nowy cmentarz.

– Podjęliśmy tę decyzję, kierując się potrzebami mieszkańców naszego powiatu. Stary cmentarz w Sokółce szybko się zapełnia, musieliśmy myśleć o nowej lokalizacji. A ponadto Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny powinna mieć własną nekropolię. Miejsce, w którym planowano pierwotnie usytuować cmentarz, nie było najlepsze. W związku z tym szukaliśmy lepszej lokalizacji. Pięciohektarowa działka należąca do Powiatu idealnie nadaje się na cmentarz, jest blisko kościoła, a jednocześnie na uboczu. Zawsze jako Powiat Sokólski wspieramy Kościół, a tym samym i ludzi. To historyczna chwila dla Parafii i naszego Miasta – zaznaczył Piotr Rećko, Starosta Sokólski.

Wczoraj razem z Jerzym Białomyzym – Wicestarostą i ks. Adamem Baranowskim – Proboszczem kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sokółce podpisał on akt notarialny. Tym samym Powiat darował na rzecz sokólskiej parafii ponad pięciohektarową nieruchomość zlokalizowaną przy wyjeździe z Sokółki w kierunku Bogusz, oznaczoną w ewidencji gruntów i budynków jako działka nr 656/1. Cel przekazania gruntu to założenie na nim nowego cmentarza. Darowizna jest niebagatelna, bo jej wartość wynosi aż 181 tysięcy złotych.

– Jesteśmy chrześcijanami i mamy obowiązek zapewnienia chrześcijańskiego pochówku naszym najbliższym. A bez przekazania tego obszaru pod cmentarz za kilka lat godne chowanie zmarłych stałoby się niemożliwe – wyjaśnił Jerzy Białomyzy, Wicestarosta.

Podobnego zdania jest Tomasz Potapczyk, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Sokólskiego, który podkreślił, że jest praktykującym katolikiem.

– Przekazanie parafii gruntu z myślą o założeniu tam miejsca wiecznego spoczynku to wspólna sprawa mieszkańców naszego powiatu i jak najbardziej słuszna decyzja. Poza tym bardzo pochwalają ją znani mi sokółczanie należący do parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – zapewnił.

O pozytywnej reakcji mieszkańców wspomniał też Łukasz Moździerski, wiceprzewodniczący Rady Powiatu, który sam do tej parafii należy. I właśnie jako parafianin wyraził radość, że nieruchomość została przekazana z myślą o tym, by powstała na niej nowa nekropolia.

Z decyzji Zarządu i Rady Powiatu cieszył się również Mirosław Mikołajczyk, p.o. przewodniczącego rady parafialnej przy kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Sokółce. I dodał, że jak wszyscy wierni, czeka jeszcze tylko na to, by zmienił się plan zagospodarowania przestrzennego w gminie. Bo dopiero wówczas będzie można korzystać z tego gruntu zgodnie z przewidzianym dla niego przeznaczeniem.

– Ten cmentarz na pewno spełni swoje zadanie. To z naszej strony działanie bardzo ważne dla mieszkańców Sokółki, nie tylko dla kościoła – dodał Krzysztof Krasiński, Przewodniczący Rady Powiatu Sokólskiego.

Dotychczas z przekazanej właśnie działki korzystała młodzież z Zespół Szkół Rolniczych im. mjr Henryka Dobrzańskiego-Hubala w Sokółce, która rozwijała tam swoje umiejętności w zakresie uprawiania ziemi. Starosta podkreślił, że uczniowie nadal będą mieli możliwość praktycznego kształcenia się, ale na innych gruntach, również należących do Powiatu Sokólskiego.

Co ważne, Powiat niedawno wystąpił do gminy Sokółka o przekazanie mu drogi dojazdowej pod tę nieruchomość.

– Przy okazji remontu ulicy Targowej zrealizujemy zatem także przebudowę dojazdu do nowego cmentarza parafialnego, a robimy to wszystko z myślą o naszych Mieszkańcach – zapewnił Piotr Rećko, Starosta Sokólski.

Starosta na zakończenie podziękował Pani Notariusz Agnieszce Nelke, prowadzącej Kancelarię przy ul. Kołłątaja 21a w Sokółce, za to, że działając pro publico bono, mając na uwadze cel darowizny, bezpłatnie wykonała czynności notarialne.

Kamila Białomyzy

Fot. Powiat Sokólski, Geoportal

Zostań naszym subskrybentem

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Sokółce
ul. Marsz. J. Piłsudskiego 8,
16-100 Sokółkatel: +48 85 711 08 11
e-mail: starostwo@sokolka-powiat.pl

rachunek bankowy starostwa:
32 8093 0000 0013 9016 2000 0010

Godziny pracy urzędów

poniedziałek – piątek: 7:30 – 15:30

Klientów zgłaszających się w sprawach skarg i wniosków do Starostwa Powiatowego w Sokółce z siedzibą przy ul. Piłsudskiego 8, przyjmuje:

Starosta Sokólski, Wicestarosta oraz Sekretarz:
w poniedziałki w godz. 08.00-12.00 oraz w godz. 15.30 – 17.00*

Dyrektorzy Wydziałów Starostwa lub wyznaczeni przez nich pracownicy:
w dniach pracy urzędu w godz. 7.30-15.30 oraz w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00*

W przypadku, gdy wyznaczony dzień przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, klienci są przyjmowani w następnym dniu roboczym.

Klienci przyjmowani są w sprawach skarg i wniosków po godzinach pracy Starostwa tj. w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty pod nr tel. 85 711 08 76.

Scroll to Top