Dzień Edukacji Narodowej w dąbrowskim liceum.

Dzień Edukacji Narodowej w Zespole Szkół w Dąbrowie Białostockiej był doskonałą okazją, aby wyrazić uznanie nie tylko dla nauczycieli, ale także dla pracowników administracyjnych i obsługi. To właśnie dzięki ich codziennemu wkładowi szkoła funkcjonuje bez zakłóceń, a uczniowie mogą uczyć się w komfortowych i bezpiecznych warunkach. Choć często pozostają w cieniu, ich praca jest nieoceniona i ma kluczowe znaczenie dla sprawnego działania placówki oraz tworzenia przyjaznej atmosfery.

W uroczystości wzięli udział nie tylko uczniowie, nauczyciele i rodzice, ale także zaproszeni goście, w tym Piotr Rećko, starosta sokólski, Jerzy Białomyzy, członek zarządu Powiatu Sokólskiego oraz ppłk Małgorzata Repnik, szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Białymstoku.

Witam serdecznie wszystkich zebranych na obchodach Dnia Edukacji Narodowej, święta, które co roku przypomina nam, jak ważną rolę odgrywa edukacja w życiu każdego człowieka i całego społeczeństwa. Ten dzień to moment, w którym wyrażamy wdzięczność wszystkim, którzy swoje zawodowe życie poświęcają kształtowaniu młodego pokolenia. Edukacja to nie tylko przekazywanie wiedzy, ale przede wszystkim budowanie fundamentów przyszłych sukcesów naszych uczniów. Jak powiedział Janusz Korczak: „Dziecko chce być dobre. Jeśli nie umie – naucz, jeśli nie wie – wyjaśnij, jeśli nie może – pomóż”. To myśl przewodnia naszej pracy. Wszyscy jako nauczyciele powinniśmy o tych słowach pamiętać – rozpoczął uroczystość Jarosław Budnik, dyrektor dąbrowskiej placówki.

Dyrektor podkreślił również, jak ważna jest edukacja w życiu społecznym i osobistym.

Często stawiamy sobie pytanie, po co właściwie trzeba się uczyć? Młodzież szczególnie często to rozważa. Odpowiedź jest prosta: edukacja odgrywa fundamentalną rolę w rozwoju społeczeństwa. Jest siłą napędową wzrostu gospodarczego, społecznego i kulturalnego. Wykształcenie otwiera drzwi do lepszych perspektyw na rynku pracy, a także kształtuje postawy obywatelskie. Społeczeństwo wykształcone jest bardziej świadome i zaangażowane w procesy demokratyczne – podkreślił Jarosław Budnik.

Złożył serdeczne życzenia wszystkim nauczycielom, życząc, aby każdy dzień stawiał przed nimi nowe wyzwania, które przyczynią się do ich dalszego rozwoju zawodowego. Uczniom natomiast życzył, aby zawsze pozostawali ciekawi świata, otwarci na nowe doświadczenia i nigdy nie tracili zapału do zdobywania wiedzy.

W każdej szkole tradycją jest uhonorowanie nauczycieli za ich zaangażowanie i wkład w rozwój uczniów. Ważnym momentem tych uroczystości jest wręczanie nagród, które przyznaje zarówno dyrektor szkoły, jak i starosta sokólski. Nagrody te są wyrazem uznania za szczególne osiągnięcia dydaktyczne oraz za wyjątkową pracę pedagogiczną. W tym roku wyróżnienie od starosty za szczególne zasługi w edukacji otrzymała Edyta Ołdziejewska-Budnik.

Ta szkoła jest wyjątkowa nie tylko ze względu na uczniów ubranych w mundury wojskowe, którzy wspaniale reprezentują jej prestiż i ducha. Jest wyjątkowa także dlatego, że gromadzi młodych ludzi z różnych środowisk i kultur. W murach tej placówki uczą się uczniowie, którzy posługują się językiem białoruskim i rosyjskim, a my jesteśmy szczęśliwi, że wybrali ją jako miejsce swojego rozwoju edukacyjnego. Szkoła ta to również wybitny dyrektor, który stawia przed sobą ambitne cele i konsekwentnie dąży do ich realizacji, nieustannie się kształcąc i podnosząc swoje kwalifikacje. Bez tej placówki Dąbrowa Białostocka byłaby zdecydowanie uboższa – powiedział z dumą starosta sokólski, Piotr Rećko.

W tym szczególnym dniu, który świętuje cała społeczność szkolna, starosta podkreślił także, że szkoła zawsze może liczyć na wsparcie ze strony Powiatu Sokólskiego.

Dziękujemy wam za wszystkie wasze projekty, za ogromne zaangażowanie, za włożone serce, za klasy mundurowe, które są wizytówką tej szkoły. To dzięki wam ta placówka się rozwija – dodał, wyrażając swoją radość z osiągnięć szkoły.

Jerzy Białomyzy, członek zarządu Powiatu Sokólskiego, podczas uroczystości wyraził swoje życzenia wobec nauczycieli i pracowników szkoły. Podkreślił, jak ważne jest, by pedagodzy potrafili z rzeczy trudnych czynić rzeczy łatwe.

Życzę wam, abyście każdego dnia znajdowali radość w tym, co robicie, i potrafili przekazywać wiedzę w sposób, który zainspiruje młodych ludzi – powiedział.

Dodał również, że szczęście w życiu prywatnym jest niezmiernie istotne, życząc wszystkim nauczycielom, aby budzili się każdego dnia z uśmiechem i energią do pracy. Nie zapomniał także o pracownikach administracyjnych i obsługi szkoły, podkreślając ich znaczenie w codziennym funkcjonowaniu placówki.

Chciałbym, aby każdy dzień spędzony w szkole przynosił wam satysfakcję z tego, co robicie. Wasza ciężka praca ma ogromny wpływ na tworzenie przyjaznej atmosfery, w której młodzi, pełni entuzjazmu ludzie mogą się rozwijać – zaznaczył.

Małgorzata Repnik, szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Białymstoku również wyraziła swój podziw dla zaangażowania nauczycieli.

Stanowicie wzór do naśladowania w podejściu do obowiązków, w tym, jak wskazujecie młodzieży drogę rozwoju i wspieracie ich w odkrywaniu własnych możliwości. Dziękuję za waszą otwartość i za to, że stwarzacie uczniom tak wiele możliwości udziału w różnorodnych inicjatywach, które motywują ich do osiągania coraz większych sukcesów – mówiła podpułkownik Repnik.

Uroczystość zyskała dodatkowy, przyjemny akcent dzięki tortowi podarowanemu przez Piotra Rećko, starostę sokólskiego, który przekazał go społeczności szkolnej jako wyraz wdzięczności i uznania dla całego grona pedagogicznego.

Sylwia Matuk, fot. Maciej Białobłocki