Dzień Edukacji Narodowej w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym w Sokółce.

Dzień Edukacji Narodowej w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sokółce był niezapomnianym wydarzeniem, które uwydatniło wagę i znaczenie wszystkich osób zaangażowanych w proces nauczania i wychowania dzieci oraz młodzieży. Uroczystość rozpoczęła się od starannie przygotowanej części artystycznej, którą zaprezentowali podopieczni ośrodka. Dodatkową atrakcją było zabawne show w wykonaniu dwóch nauczycielek, które wywołało wiele radości i uśmiechów na twarzach uczestników.

Po zakończeniu występów, dzieci wyraziły swoją wdzięczność zaproszonym gościom, nauczycielom, wychowawcom oraz całemu personelowi placówki w niecodzienny sposób. Każdy otrzymał od nich drobne, ale pełne serca upominki.

Ten prezent znajdzie swoje miejsce w moim pokoju i będzie mi przypominał o tym, jak wyjątkowa jest nasza placówka. Każde serduszko symbolizuje osoby, które tworzą to miejsce i sprawiają, że czujemy się tu jak w domu. To zasługa wszystkich, którzy troszczą się o nas i naszą edukację – poczynając od szanownych księży, którzy wspierają nas duchowo i w procesie nauczania, przez organ zarządzający i pedagogiczny, aż po organ finansujący, w tym pana starostę i panie wizytatorki. Nie mogłabym pominąć naszych wspaniałych rodziców, a także nauczycieli, wychowawców oraz pracowników administracji i obsługi. Każdy z Was przyczynia się do tego, że nasza szkoła jest miejscem wyjątkowym – powiedziała Elżbieta Szomko, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sokółce.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej życzyła wszystkim zdrowia, pomyślności i szczęścia.

Działajmy dalej w taki sposób, aby każde dziecko czuło się u nas pewne, bezpieczne i zaopiekowane, jak w domu. Szczególne podziękowania kieruję do rodziców za ich nieocenione wsparcie, za radości, które przynoszą ich dzieci, a także za wyzwania, z jakimi się mierzymy. Dzięki nim uczymy się, jak skutecznie rozwiązywać problemy i stawać się coraz lepszymi pedagogami – kontynuowała dyrektor Szomko.

Obecny na uroczystości Piotr Rećko, starosta sokólski, przyłączył się do życzeń, które na początku złożyły dzieci, a następnie dyrektor Elżbieta Szomko. Podkreślił znaczenie pracy wszystkich osób zaangażowanych w funkcjonowanie ośrodka.

Chciałbym złożyć najserdeczniejsze życzenia wszystkim, poczynając od nauczycieli, przez pracowników administracji, księgowości, aż po tych, którzy na co dzień dbają, by ośrodek mógł sprawnie funkcjonować. Słowa wdzięczności kieruję także do rodziców i, oczywiście, naszych wspaniałych dzieci. Wasza praca ma ogromną wartość, co widać na każdym kroku w ośrodku. To miejsce jest dowodem na to, jak ważna jest misja, jaką pełnią nauczyciele i wszyscy, którzy wspierają proces edukacyjny i wychowawczy. To wy sprawiacie, że ten ośrodek daje nam ogromną satysfakcję – mówił starosta.

Podkreślił, że dzięki zaangażowaniu całej kadry placówki rozwijają się takie inicjatywy jak: Zakłady Aktywności Zawodowej, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Mieszkania Chronione oraz wiele innych programów, które wspierają podopiecznych także po zakończeniu edukacji.

Wasza przyszłość nie kończy się tutaj – będziecie mogli znaleźć zatrudnienie w tych miejscach, kontynuując rozwój zawodowy i społeczny – zaznaczył Piotr Rećko, zwracając się do młodzieży.

Dzień Edukacji Narodowej to wyjątkowy czas, kiedy dyrektor ma możliwość uhonorowania wyróżniających się pracowników, a także gdy starosta sokólski przyznaje nagrody nauczycielom za ich szczególne osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej. W tym roku wyróżnienia otrzymały: Marta Kulmaczewska, Katarzyna Grażyna Dylewska oraz Elżbieta Januszko-Szymaniuk.

– Te nagrody, choć przyznane indywidualnie, są tak naprawdę wyróżnieniem dla nas wszystkich. Jesteśmy świadomi, że takich nagród jest niewiele, dlatego w imieniu całej rady pedagogicznej i wszystkich nagrodzonych, serdecznie dziękuję – powiedziała Elżbieta Szomko, dyrektor ośrodka.

W imieniu rodziców głos zabrał Andrzej Tomaszczyk, który podziękował gronu pedagogicznemu, organowi prowadzącemu oraz wszystkim osobom aktywnie wspierającym działalność ośrodka za ich zaangażowanie i troskę o dobro dzieci.

Na zakończenie uroczystości, zamiast tradycyjnych kwiatów, starosta wręczył słodki upominek w postaci tortu. Ostatnim punktem programu była dyskoteka, która stanowiła radosne zwieńczenie dnia pełnego wzruszeń i podziękowań.

Sylwia Matuk, fot. Jarosław Stasiulewicz