Edukacja ekologiczna w szkołach Powiatu Sokólskiego.

W szkołach, dla których organem prowadzącym jest Powiat Sokólski, realizowany jest innowacyjny projekt pod nazwą „Program Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej”, część 2 Fundusz Ekologii. Program finansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

Jego celem jest zwiększenie poziomu świadomości ekologicznej wśród uczniów i szerzenie wiedzy na temat ochrony środowiska, aktywizacji społecznej oraz budowania społeczeństwa obywatelskiego. Kluczowym elementem projektu jest kształtowanie proekologicznych postaw wśród dzieci i młodzieży, co ma wpłynąć na ich codzienne zachowania oraz podejmowane decyzje. Aby osiągnąć te cele szkoły ponadpodstawowe przygotowały szeroki zakres działań edukacyjnych i praktycznych.

W ramach projektu realizowane są następujące przedsięwzięcia:

1. Zespół Szkół w Suchowoli – projekt „Bliżej ekologii – kształtowanie świadomości ekologicznej młodzieży w Zespole Szkół w Suchowoli” – kwota dotacji 8 tys. zł. Celem jest edukacja uczniów w zakresie ekologii poprzez warsztaty na temat znaczenia pszczół w przyrodzie i życiu człowieka. Stworzona została kwietna łąki na terenie szkoły, co pozwoliło uczniom na bezpośrednie doświadczenie ekologicznych korzyści z takich inicjatyw.
  2. Zespół Szkół w Sokółce – projekt „WODA – ŹRÓDŁO ŻYCIA” – kwota dotacji 8 tys. zł. Obejmuje on dwa działania: organizację powiatowego konkursu przyrodniczego, mającego na celu zwiększenie zainteresowania uczniów tematyką ekologii wodnej oraz warsztaty ekologiczne „Wpływ roztworów soli na bioróżnorodność – czysta woda najlepsze środowisko”, które edukują uczniów na temat wpływu zanieczyszczeń na ekosystemy wodne i znaczenia czystej wody.
  3. Zespół Szkół Zawodowych im. Elizy Orzeszkowej w Sokółce – projekt „Mój Dom to Ziemia” – kwota dotacji 8 tys. zł. Projekt ma na celu edukację ekologiczną poprzez działania, które pokazują, jak dbać o środowisko na co dzień oraz organizację warsztatów ekologicznych, które uczą uczniów praktycznych sposobów dbania o środowisk.
  4. Zespół Szkół Rolniczych im. mjr Henryka Dobrzańskiego-Hubala w Sokółce – projekt „EKOtaras – ekologiczne miejsce wypoczynku dla uczniów ZSR w Sokółce” – kwota dotacji 8 tys. zł. Projekt zakłada stworzenie ekologicznej przestrzeni rekreacyjnej dla uczniów.
  5. Zespół Szkół im. gen. Nikodema Sulika w Dąbrowie Białostockiej – projekt „Badamy więc wiemy” – kwota dotacji 8 tys. zł. Projekt koncentruje się organizacji zajęć szkolnych z wykorzystaniem wyposażenia Ekopracowni, które umożliwią uczniom prowadzenie badań i eksperymentów, rozwijając ich zainteresowanie naukami przyrodniczymi oraz zrozumienie dla środowiska naturalnego.
  6. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Sokółce – projekt „Jesteśmy współgospodarzami stadniny i korzystamy z niej w wolnym czasie” – kwota dotacji 8 tys. zł. Projekt ma na celu min. stworzenie ogrodu skalnego przy wjeździe na teren stadniny, przeprowadzenie warsztatów ogrodniczych, spotkanie integracyjne „Z ekologią w tle”.

Realizacja tych działań ma na celu nie tylko edukację ekologiczną, ale również rozwijanie w uczniach poczucia odpowiedzialności za środowisko oraz zachęcanie ich do aktywnego udziału w ochronie przyrody. Długofalowym efektem projektu ma być wykształcenie pokolenia świadomych ekologicznie obywateli, którzy będą podejmować świadome i odpowiedzialne decyzje w zakresie ochrony środowiska.

Całkowita wartość projektu wynosi 48 tys. zł, a jego realizacja przewidziana jest na okres od 21 maja 2024 roku do 31 października 2024 roku. Beneficjentem projektu jest Powiat Sokólski.

Sylwia Matuk, fot. Zespół Szkół w Suchowoli