Egzamin maturalny przepustką na studia

Dziś, 4 maja w całym kraju rozpoczęły się egzaminy maturalne z języka polskiego na poziomie podstawowym oraz rozszerzonym i będą trwały do 20 maja 2021 roku.

Egzamin maturalny nie jest obowiązkowy dla absolwentów szkół średnich jednak ważną rolą jaką odgrywa jest fakt, że zastępuje on egzaminy wstępne na wyższe uczelnie, które w procesie rekrutacji wykorzystują wyniki z poszczególnych przedmiotów maturalnych, zdawanych zazwyczaj na poziomie rozszerzonym.

W powiecie sokólskim jest 5 szkół ponadpodstawowych w których uczniowie piszą dziś egzamin maturalny. Dyrektor Zespołu Szkół w Sokółce, pani Anetta Zubrzycka tak przedstawia pierwszy dzień egzaminów: ,, W dniu dzisiejszym rozpoczynamy matury. Do dzisiejszego egzaminu maturalnego z języka polskiego w zakresie podstawowym w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Sokółce przystąpiło 93 uczniów. We wczesnych godzinach porannych kurier przywiózł do szkoły zapakowane arkusze egzaminacyjne. Już po godzinie 8.00 uczniowie zebrali się na terenie szkoły. Wszystko przebiega bardzo sprawnie, nie ma żadnych zakłóceń, organizacja jest w trybie reżimu sanitarnego. Także jak do tej pory wszystko odbywa się zgodnie z procedurami.”

Młodzież ZS w Sokółce zapytana o nastrój przed egzaminem twierdzi, że jest lekki stres, ale uważa to za naturalny objaw.

Karolina: Stres jest, boję się tylko rozprawki. Myślę, że będzie ,,Lalka” Bolesława Prusa.

Kamil: Liczymy na ,,Lalkę”. Motywy tej powieści wielokrotnie powtarzają się w opracowaniach, więc fajnie byłoby, żeby była.

Julita i Ania: Wewnętrzny głos podpowiada nam, że może to być ,,Lalka”. Jeśli ,,Lalka” to mam nadzieję, że będą zagadnienia o cierpieniu i samotności. Są to najbardziej pasujące dla mnie tematy.

Maciek: Tylko nie ,,Lalka”! Wolałbym ,,Ferdydurke” lub coś związanego z przygodą.

Katarzyna: ,, Lalka” lub ,,Dziady cz. III”. ,,Dziady” dają dużo możliwości. Mają wiele wątków. Można pokusić się o pracę o samotności, bo Wokulski z ,,Lalki” był samotnikiem, osobą romantyczną. On w ogóle jest taką postacią z okresu pozytywizmu i romantyzmu, co jest też bardzo ciekawe. Można się zawsze w zasadzie do tego odwołać. ,,Lalka” i ,,Dziady” mają dużo motywów. Zawsze można znaleźć w nich coś dla siebie, pod każdym kątem.

Pozostali uczniowie na pytanie – Na co liczycie?- odpowiedzieli – Na dobry wynik oczywiście, no i na ,,Lalkę”.

Maturzystom życzymy ocen celujących i połamania długopisów!

E. Rapiej

Ważne: Egzamin w terminie dodatkowym odbędzie się od 1 do 16 czerwca 2021 roku, a egzamin poprawkowy w terminie 24 sierpnia 2021 roku.

Wyniki egzaminu maturalnego ogłoszone zostaną 5 lipca 2021 roku, a dla osób poprawiających w sierpniu – 10 września 2021 roku.