Język nie był dla nich przeszkodą do zabawy

Świetlica Integracyjno-Edukacyjna w Białousach  w okresie wakacyjnym funkcjonowała niemal codziennie. Korzystało z niej ponad 50 dzieci, w tym 45 pochodzących z Ukrainy i 11 pochodzących z Polski.

Zajęcia odbywały się  w pomieszczeniach Szkoły Podstawowej w Białousach. Dzieci z Ukrainy zamieszkiwały w tym okresie  Kampus Hotelowy – Gospodarstwo Ogrodnicze Jerzego Wilczewskiego w  Białousach.

– Na potrzeby świetlicy, SP w Białousach  udostępniła pomieszczenia dydaktyczne. Sale przystosowane do potrzeb  dzieci przedszkolnych,  miejsca do zabawy i  do leżakowania, halę sportową, stołówkę, kuchnię, boiska szkolne oraz teren zielony wokół szkoły – opowiada Lila Micun, Prezes Oddziału Rejonowego  PCK w Sokółce.

W  świetlicy prowadzone były zajęcia sportowe, w tym zabawy terenowe oraz gimnastyka i ćwiczenia sprawnościowe z wykorzystaniem zakupionych w ramach projektu mat. Podczas  zajęć tanecznych i muzycznych najmłodsi przygotowali program artystyczny w języku ukraińskim i polskim, który zaprezentowali podczas tegorocznych Dni Janowa.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się również zajęcie plastyczne.  Wykonanie bransoletek z nici oraz obrazów z puzzli diamentowych były dla wielu nowością. Dzieci doskonaliły  umiejętności językowe poprzez czytanie i słuchanie książek w języku polskim i oraz ukraińskim.

– Podopieczni podczas pobytu w placówce mieli możliwość wspólne przygotowywać posiłki kuchni polskiej i ukraińskiej. Wykonywać prace ogrodnicze w szkolnym ogródku oraz zwiedzać chłodnię i sortownię borówek w Gospodarstwie Ogrodniczym Jerzego Wilczewskiego, miejsca zatrudnienia matek z Ukrainy – opowiadała dalej pani Micun.

Zajęcia  Świetlicy  Integracyjno-Edukacyjnej w Białousach prowadzone były przez wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną, logopedów oraz  terapeutów w zakresie oligofrenopedagogiki. Niezastąpioną rolę odegrała pani Oksana Dworak, Ukrainka  odpowiedzialna za komunikację uczestników świetlicy w zakresie języka polskiego i ukraińskiego oraz doskonalenie języka polskiego przez dzieci ukraińskie.

Opiekę medyczną zapewniła dzieciom  pielęgniarka środowiskowo-szkolna, która  sprawowała profilaktyczną opiekę zdrowotną nad uczestnikami świetlicy. Współdziała z kierownikiem świetlicy  w sprawach bezpieczeństwa dzieci, żywienia, warunków higienicznych w świetlicy oraz edukacji zdrowotnej.

Dzieci wzięły udział w wycieczkach do Białegostoku, gdzie zwiedziły Pałac Branickich, Planty i kino. Pojechały do Augustowa popływać statkiem i poznały naszą historię w Parku Kulturowym w Milewszczyźnie.

To nie koniec działań świetlicy. Od września do końca grudnia 2022 świetlica będzie świadczyć pomoc dzieciom w godzinach pozalekcyjnych

Organizatorem  Świetlicy Integracyjno-Edukacyjnej  w Białousach jest Polski Czerwony Krzyż. Całość finansowana jest z fundacji PepsiCo.

Fundacja PepsiCo

Założona w 1962 r. Fundacja PepsiCo, charytatywne ramię PepsiCo, inwestuje w rozwój zrównoważonego systemu żywnościowego, kierując się misją wspierania lokalnych społeczności. Fundacja koncentruje się na pomaganiu w uzyskaniu dostępu do bezpieczeństwa żywnościowego, do wody i zwiększania możliwości ekonomicznych.

Elżbieta Rapiej