Jubileusz 60-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Starowlanach.

Obchody 60-lecia istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Starowlanach przyciągnęły wielu gości i mieszkańców. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych oraz duchowieństwo. Powiat Sokólski reprezentował Krzysztof Pawłowski, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Sokólskiego.

Wydarzenie rozpoczęła polowa msza święta przy kaplicy w Starowlanach. Nabożeństwo zostało odprawione w intencji strażaków oraz ich rodzin, co podkreśliło duchowy i społeczny wymiar służby pełnionej przez OSP. Po mszy, uczestnicy udali się na plac za remizą Ochotniczej Straży Pożarnej, gdzie kontynuowano oficjalną część obchodów. Rozpoczęto je od podniesienia flagi państwowej przy akompaniamencie Mazurka Dąbrowskiego.

W trakcie wydarzenia przemówienia wygłosili przedstawiciele władz i zaproszeni goście, wyrażając wdzięczność za dotychczasową działalność jednostki oraz życząc dalszych sukcesów. Komendant Wojewódzki PSP, st. bryg. Janusz Kondrat, podkreślił, że 60-lecie istnienia OSP w Starowlanach to okazja do refleksji nad historią jednostki i jej wkładem w bezpieczeństwo lokalnej społeczności. Pogratulował strażakom za ich poświęcenie i życzył im bezpiecznej, satysfakcjonującej służby.

Chciałbym w imieniu własnym, Rady Powiatu Sokólskiego oraz starosty Piotra Rećko podziękować za zaproszenie na tak ważną uroczystość, podczas której doceniamy wielkie serce ludzi, którzy służą innym i dbają o ich bezpieczeństwo. Zawód strażaka to powołanie, niezwykle wymagająca służba, dlatego proszę przyjąć wyrazy uznania i podziękowania za tę wspaniałą pracę. Jesteście częścią 700-tysięcznej rzeszy strażaków ochotników, i podziwiam was za to, że często kosztem czasu spędzanego z rodziną pogłębiacie swoją wiedzę i kwalifikacje, aby służyć drugiemu człowiekowi – mówił Krzysztof Pawłowski, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Sokólskiego.

Podkreślił, że zarząd Powiatu Sokólskiego w dalszym ciągu będzie wspierał potrzeby i oczekiwania jednostek ochotniczych straży pożarnych. Jako dowód uznania wręczył na ręce prezesa OSP Starowlany pamiątkowy grawerton.

Każde działanie nabiera sensu, gdy jest skierowane na pomoc innym. Jubileusz to doskonała okazja do podsumowania dotychczasowej pracy. Druhowie OSP Starowlany od lat jednoczą lokalną społeczność wokół wspólnej misji. Z całego serca dziękuję wszystkim druhom za wasze poświęcenie, oddaną służbę oraz znakomitą współpracę – podkreślił Paweł Mikłasz, prezes zarządu gminnego OSP i wójt gminy Kuźnica.

Druh Dawid Kozioł, prezes OSP w Starowlanach przedstawił historię jednostki, przypominając o wyzwaniach, które strażacy pokonywali na przestrzeni lat, oraz o transformacjach, jakie zaszły od założenia OSP w 1964 roku.

OSP w Starowlanach, założona w 1964 roku, pełni od dziesięcioleci kluczową rolę w ochronie przeciwpożarowej i ratownictwie w regionie. Pierwszą siedzibą straży był garaż tzw. „blaszak”, pozyskany przez jednostkę w latach 70. Przez kolejne dekady strażacy ochotnicy nie tylko aktywnie uczestniczyli w akcjach ratowniczo-gaśniczych, ale również angażowali się w życie społeczności lokalnej, biorąc udział w licznych akcjach charytatywnych. Przełomowym momentem dla jednostki był rok 2007, kiedy to została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego, co otworzyło nowe możliwości rozwoju. W 2018 roku, dzięki wsparciu samorządu, został wybudowany nowoczesny garaż, który od tego czasu pełni funkcję remizy OSP. Dzięki współpracy z lokalną Komendą Państwowej Straży Pożarnej oraz różnym źródłom finansowania, jednostka systematycznie doposaża się w niezbędny sprzęt ratowniczy, co pozwala jej skutecznie realizować swoje zadania.

Podczas jubileuszu wręczono odznaczenia dla najbardziej zasłużonych strażaków, podkreślając ich wieloletnie zaangażowanie i poświęcenie na rzecz lokalnej społeczności.

Odznakę „Wzorowego Strażaka” otrzymali: dh Patrycja Kozioł, dh Izabela Kozioł, dh Adam Kondrat, dh Zbigniew Rembowicz, dh Dawid Kozioł.

Odznakę „Za Wysługę Lat” otrzymali:

– za 60 lat działalności: dh Kazimierz Bakun, dh Włodzimierz Halicki, Dh Konstanty Halicki, dh Kazimierz Kondrat, dh Edward Kozioł, dh Zenon Kozioł, dh Kazimierz Szczebiot.

– za 50 lat działalności: dh Mieczysław Bakun, dh Franciszek Czausz.

– za 40 lat działalności: dh Mieczysław Borys.

– za 30 lat działalności: dh Jerzy Halicki.

– za 25 lat działalności: dh Sławomir Kunda, dh Mariusz Jarończyk, dh Jarosław Kozioł, dh Krzysztof Kozioł, dh Daniel Wysocki.

– za 15 lat działalności: dh Sławomir Szczebiot.

Na zakończenie wręczono również pamiątkowe statuetki wszystkim tym, którzy współpracują z OSP Starowlany i wspierają jej działalność.

Sylwia Matuk, fot. Maciej Białobłocki