Droga Kizielany-Szczuki-Gabrylewszczyzna zostanie przebudowana.

Powiat Sokólski rozpoczął kolejną inwestycję w ramach projektu „Remont dróg powiatowych w gminie Szudziałowo i Sokółka zniszczonych w skutek kryzysu na granicy Część 17. Rozbudowa drogi powiatowej 1331B na terenie gminy Janów”. Chodzi o odcinek od wsi Kizielany, przez Szczuki, aż do Gabrylewszczyzny.

– Niemal rok temu na zaproszenie wójta gminy Janów Jerzego Pogorzelskiego i Bożeny Jelskiej –Jaroś, Członka Zarządu Powiatu Sokólskiego, odwiedziliśmy miejscowości przez które będzie przebiegać nowa asfaltowa droga. Ta wizyta upewniła nas, jak bardzo potrzebna jest przebudowa tej trasy – powiedział Piotr Rećko, starosta sokólski na konferencji poświęconej rozpoczęciu inwestycji.

Dodał, że dzięki środkom pozyskanym z Funduszu Rozwoju Dróg oraz świetnej współpracy z władzami gminy Janów inwestycja w końcu dojdzie do skutku.

Przy okazji podziękował sołtysom oraz mieszkańcom miejscowości, przez które przebiegać będzie nowa droga, za ich cierpliwość, podkreślając, że Powiat Sokólski prowadzi wiele podobnych inwestycji.

Bardzo się cieszę, że doczekaliśmy tego momentu i inwestycja o którą tak zabiegaliśmy, zostanie w końcu zrealizowana – mówiła Bożena Jelska-Jaroś.

Podziękowała staroście sokólskiemu, podkreślając zaangażowanie Piotra Rećko i całego Zarządu Powiatu w pozyskanie środków na rozbudowę drogi Kizielany – Szczuki – Gabrylewszczyzna.

Dodała, że cierpliwość się opłaciła, a ta inwestycja przywróciła mieszkańcom wiarę, że ich los nie jest nikomu obojętny.

Swojej radości nie krył także Jerzy Pogorzelski, wójt Janowa zaznaczając, że inwestycja ta jest jedną z dwóch prowadzonych na terenie gminy. Obie dotyczą dróg żwirowych, które zostaną przekształcone w asfaltowe, co znacznie poprawi komfort podróżowania mieszkańców.

Do podziękowań dołączyli się też obecni na konferencji sołtysi i mieszkańcy wsi przez które będzie prowadziła nowa asfaltowa droga. Wśród nich byli: Stanisław Krutul, sołtys wsi Szczuki, Adam Malewicz, sołtys wsi Gabrylewszczyzna i była sołtys tej wsi Krystyna Trepczyńska.

Adam Malewicz, sołtys wsi Gabrylewszczyzna, podkreślił, że obecny stan drogi sprawiał duże trudności w komunikacji, szczególnie wiosną i jesienią, kiedy dziury i kałuże utrudniały dojazd do szkół i na pola.

Rozbudowa drogi powiatowej 1331B na odcinku Kizielany – Szczuki – Gabrylewszczyzna liczącym 4,117 km, stanowi kluczowy element w poprawie infrastruktury regionu, zwłaszcza po zniszczeniach wywołanych kryzysem na granicy. Dzięki tej inwestycji mieszkańcy gminy Janów zyskają bezpieczniejszą i wygodniejszą drogę, co przyczyni się do poprawy jakości życia i rozwoju gospodarczego regionu.

Mateusz Smyk z firmy Strabag, wykonawcy inwestycji, poinformował, że w pierwszej kolejności wyremontowany zostanie odcinek o długości 1,7 km, położony w najniżej usytuowanych terenach, narażonych na zalewanie. Zakończenie prac planowane jest w drugiej połowie 2025 roku.

Prace obejmą modernizację nawierzchni, co wpłynie na poprawę bezpieczeństwa i zapewni lepsze warunki komunikacyjne dla mieszkańców i podróżujących.

Całkowity koszt inwestycji wynosi niemal 9 milionów złotych.

Krzysztof Promiński

fot. Kacper Butwiłowski