Konferencja prasowa na temat Krajowego Planu Odbudowy

Podlascy politycy i parlamentarzyści oraz lokalni samorządowcy zaapelowali dziś do posłów z różnych partii politycznych, głównie do posłów opozycji o poparcie ratyfikacji funduszy unijnych oraz Krajowego Planu Odbudowy.

Do Polski z Unii Europejskiej ma trafić docelowo 770 miliardów złotych, ale konieczne jest przegłosowanie projektu ustawy ws. ratyfikacji zasobów własnych Unii Europejskiej, które ma odbyć się dziś w Sejmie późnym popołudniem. Każde państwo członkowskie musi przygotować i przesłać do Komisji Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy, będący podstawą do wypłaty środków z unijnego Funduszu Odbudowy. Olbrzymie środki, które trafią do Polski nie tylko pozwolą na rozwój całego kraju ale również wesprą samorządy w tym również województwo podlaskie i powiat sokólski.

Dariusz Piontkowski, wiceminister edukacji i lider podlaskich struktur Prawa i Sprawiedliwości na konferencji w Sokółce powiedział: ,,Nigdy jeszcze Polska nie miała szans na uzyskanie tak dużych środków zewnętrznych. Rząd Prawa i Sprawiedliwości wynegocjował w ubiegłym roku kwotę ponad 770 miliardów złotych. To suma odpowiadająca dwóm budżetom Polski. Te środki w najbliższych kilku latach pozwolą nie tylko zniwelować skutki epidemii, ale także unowocześnić polską gospodarkę. Niech ten tygrys europejski, bo tak czasem Polska jest nazywana, ma szansę na dalszy rozwój, a wraz z całym państwem niech rozwija się Podlaskie i Powiat Sokólski”.

Obecny również Senator Mariusz Gromko stwierdził:,, Abyśmy mogli realnie skorzystać z tych środków, potrzebna jest jeszcze ratyfikacja ustawy w parlamencie. Chcielibyśmy zaapelować do opozycji – do Platformy Obywatelskiej, do PSL-u – aby stanęli razem z nami i głosowali za przyjęciem projektu”.

Starosta sokólski Piotr Rećko zaznaczył, że od czasu wybuchu pandemii do powiatu sokólskiego trafiło ponad 11 mln zł ze środków zewnętrznych m.in. na budowę dróg, wyposażenie szpitala, inwestycje w obiekty oświatowe.  Powiedział: ,,Dzięki temu tworzymy miejsca pracy. Przy tych wszystkich inwestycjach pracują Polacy. Z reguły są to firmy z terenu powiatu sokólskiego. Jakakolwiek blokada tych środków to działanie na szkodę Polski, samorządu, to działanie na szkodę zwykłych ludzi”

W konferencji prasowej wzięli również udział samorządowcy z powiatu sokólskiego m.in. Wójt Gminy Nowy Dwór Andrzej Humienny, Wójt Gminy Szudziałowo Tadeusz Tokarewicz, Wójt Gminy Kuźnica Paweł Mikłasz oraz Dyrektor Wydziału Finansowego w Starostwie Powiatowym w Sokółce Daniel Supronik i Dyrektor Wydziału Promocji Zbigniew Dębko.

Gminy Powiatu Sokólskiego otrzymały kolejne dofinansowania z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Dziewieć symbolicznych promes z kwotami dofinasowania dla poszczególnych gmin powiatu sokólskiego zostało zaprezentowanych podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

Dofinansowania z RFIL dotyczą następujących zadań:

400 000,00 zł. – Termomodernizacja Szkoły Podstawowej w Suchodolinie

450 000,00 zł. – Przebudowa drogi gminnej Podłubianka – Brzozowe Błoto – Kwasówka

400 000,00 zł. Termomodernizacja Szkoły Podstawowej w Różanymstoku

400 000,00 zł. Termomodernizacja Szkoły Podstawowej w Zwierzyńcu Wielkim

2 000 000,00 zł. Rozbudowa oczyszczalni ścieków i przepompowni w miejscowości Kuźnica

1 200 000,00 zł. Przebudowa układu komunikacyjnego dróg gminnych o nr 103612B i 103614B na odcinku Staworowo – Pohorany – Krzysztoforowo w gminie Sidra

450 000,00 zł. Poprawa jakości oraz ciągłości dostaw wody na terenie gminy Sidra poprzez wybudowanie sieci 3 wodociągowej łączącej miejscowość Sidra z miejscowością Jurasze.

1 500 000,00 zł. Przebudowa i rozbudowa drogi gminnej nr 103587B Synkowce – Kudrawka

450 000,00 zł. Przebudowa boiska wielofunkcyjnego przy Szkole Podstawowej w Sidrze.

W ubiegłym tygodniu na ręce gospodarza powiatu Starosty Sokólskiego Piotra Rećko zostały również przekazane symboliczne promesy z kwotami dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg oraz Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Na zakończenie konferencji Minister Dariusz Piontkowski życzył dzisiejszym maturzystom z całej Polski, a przede wszystkim z powiatu sokólskiego tradycyjnego połamania piór, jak najlepszych wyników na egzaminie oraz dostania się na te kierunki studiów, jakie sobie młodzież wymarzyła. Wszystkiego najlepszego – powiedział.

E. Rapiej I. Czaplejewicz