Narodowe Czytanie w Zespole Szkół w Sokółce

Za nami kolejne, wyjątkowe wydarzenie w ramach ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, podczas którego publiczność miała okazję wsłuchać się w wybrane fragmenty dramatu romantycznego „Kordian” autorstwa Juliusza Słowackiego.

Tegoroczna edycja zgromadziła liczne grono uczestników, którzy zaangażowali się w promowanie literatury polskiej, podkreślając jej ponadczasowy charakter. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Piotr Rećko, starosta sokólski, Zbigniew Dębko, dyrektor Powiatowego Domu Kultury w Sokółce, Anetta Zubrzycka, dyrektor Zespołu Szkół w Sokółce, Ewa Firs, z-ca dyrektora Zespołu szkół w Sokółce, mł. insp. Marcin Rymarski, komendant Policji w Sokółce oraz sierż. Sztab. Magdalena Afonin z Komendy Policji w Sokółce. – Narodowe Czytanie to inicjatywa promująca polską literaturę oraz dziedzictwo narodowe. Dzięki zaangażowaniu pary prezydenckiej i tak licznego udziału społeczeństwa, akcja ta budzi w nas dumę narodową i jednocześnie pozwala nam utożsamiać się z literaturą, odkrywając jej uniwersalny i ponadczasowy charakter. „Kordian” doskonale wpisuje się w realia współczesnych czasów, poruszając temat walki o ojczyznę i ukazując, że w każdym z nas tkwi miłość do kraju, do miejsca naszych narodzin. Udział w tej akcji, wspieranej przez parę prezydencką, to dla nas wielki zaszczyt.

Zawsze staramy się szerzyć nasze dziedzictwo kulturowe, pamiętając o duchu polskości, który chcemy nie tylko podtrzymywać, ale także przekazywać młodszym pokoleniom — mówił Piotr Rećko, starosta sokólski.

Do wspólnego czytania przyłączył się również Powiatowy Dom Kultury w Sokółce, który, w ścisłej współpracy z przedstawicielami władz Powiatu Sokólskiego, oraz społecznością Zespołu Szkół w Sokółce, stworzył niepowtarzalną atmosferę tego literackiego święta. Uczestnicy mieli możliwość wspólnego odkrywania głębi i symboliki utworu, który od lat porusza serca i umysły czytelników. Wspólne odczytywanie fragmentów „Kordiana” zacieśniło więzi lokalnej społeczności i wzbogaciło ją o nowe refleksje nad historią i kulturą.

Tegoroczna, 13. edycja Narodowego Czytania, rozpoczęła się częścią artystyczną zatytułowaną „I moje będzie za grobem zwycięstwo!”. W tej inscenizacji przedstawiono wywiad dziennikarki z Juliuszem Słowackim, wprowadzając słuchaczy w świat poety i jego dramatycznych rozważań o losach narodu. Następnie publiczność miała przyjemność wysłuchać koncertu w wykonaniu Roberta Marata, wybitnego pianisty i pedagoga, profesora Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, którego występ dodał wydarzeniu artystycznej głębi. Kolejnym punktem programu było odczytanie fragmentów „Kordiana” przez zaproszonych gości. Na zakończenie wręczono pamiątkowe dyplomy oraz okolicznościowe zakładki dla wszystkich uczestników. Narodowe Czytanie w powiecie sokólskim stało się dowodem na to, że literatura wciąż żyje w sercach Polaków, a klasyczne dzieła, takie jak „Kordian”, wciąż inspirują do rozmów o losach narodu, jego historii oraz dążeniu do wolności.

Sylwia Matuk, fot. Jarosław Stasiulewicz

Zostań naszym subskrybentem

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Sokółce
ul. Marsz. J. Piłsudskiego 8,
16-100 Sokółkatel: +48 85 711 08 11
e-mail: starostwo@sokolka-powiat.pl

rachunek bankowy starostwa:
32 8093 0000 0013 9016 2000 0010

Godziny pracy urzędów

poniedziałek – piątek: 7:30 – 15:30

Klientów zgłaszających się w sprawach skarg i wniosków do Starostwa Powiatowego w Sokółce z siedzibą przy ul. Piłsudskiego 8, przyjmuje:

Starosta Sokólski, Wicestarosta oraz Sekretarz:
w poniedziałki w godz. 08.00-12.00 oraz w godz. 15.30 – 17.00*

Dyrektorzy Wydziałów Starostwa lub wyznaczeni przez nich pracownicy:
w dniach pracy urzędu w godz. 7.30-15.30 oraz w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00*

W przypadku, gdy wyznaczony dzień przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, klienci są przyjmowani w następnym dniu roboczym.

Klienci przyjmowani są w sprawach skarg i wniosków po godzinach pracy Starostwa tj. w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty pod nr tel. 85 711 08 76.

Scroll to Top