Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej.

14 lutego to nie tylko dzień zakochanych, ale także ważna rocznica w historii Polski. Tego dnia obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej, upamiętniający bohaterskich żołnierzy największej podziemnej armii w Europie podczas II wojny światowej.

Dokładnie 83 lata temu, Wódz Naczelny, generał Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu podziemnego Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

Dziś delegacja Powiatu Sokólskiego z Krzysztofem Krasińskim, przewodniczącym Rady na czele, Zbigniewem Dębko, dyrektorem Powiatowego Domu Kultury w Sokółce oraz młodzież z klasy mundurowej Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Sokółce złożyła kwiaty i zapaliła znicze przy pomniku żołnierzy Armii Krajowej, znajdującym się przy kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce.

– Każdy człowiek ma tylko jedno życie. Jego przebieg nie zawsze od nas zależy. Często zdarzenia, zbiegi okoliczności czy w końcu historia, której stajemy się  świadkami budują nasze życiorysy. Tak było z żołnierzami AK, którym przyszło żyć w ponurych czasach sowieckiej i niemieckiej okupacji – mówił Krzysztof Promiński, pracownik Wydziału Promocji i Mediów Starostwa Powiatowego w Sokółce.

Przypomniał, że wszyscy, którzy wstępowali w szeregi Armii Krajowej przysięgali być wiernymi Ojczyźnie, stać nieugięcie na straży Jej honoru i walczyć ze wszystkich sił,  aż do utraty własnego życia, o wyzwolenie jej z niewoli.

– Na sokólskiej nekropolii znajduje się mogiła Stanisława Kuźmy ps. „Jedliński”, na której widnieje piękne motto: „ Miał honor być żołnierzem Armii Krajowej”. Tacy właśnie byli uczestnicy konspiracji niepodległościowej – przypomniał Promiński.

Modlitwę za zmarłych i żyjących żołnierzy zainicjował ks. Stanisław Gniedziejko, wicekustosz Sanktuarium Najświętszego Sakramentu w Sokółce.

– To była największa podziemna armia świata w czasie II wojny światowej, która dla naszego narodu była nadzieją na odzyskanie niepodległości – podkreślił ksiądz Gniedziejko.

Dodał, że pomimo, iż losy żołnierzy potoczyły się różnie, na zawsze pozostaną w naszej pamięci, czego dowodem jest dzisiejsza obecność przy pomniku.

Już niebawem, pod patronatem Piotra Rećko, starosty sokólskiego odbędą się dwudniowe obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, a już dziś zapraszamy do śledzenia profilu i strony Powiatu Sokólskiego, na których prezentujemy sylwetki najbardziej zasłużonych żołnierzy Sokólskiego Obwodu Armii Krajowej.

Krzysztof Promiński

fot. Piotr Białomyzy

Zostań naszym subskrybentem

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Sokółce
ul. Marsz. J. Piłsudskiego 8,
16-100 Sokółkatel: +48 85 711 08 11
e-mail: starostwo@sokolka-powiat.pl

rachunek bankowy starostwa:
32 8093 0000 0013 9016 2000 0010

Godziny pracy urzędów

poniedziałek – piątek: 7:30 – 15:30

Klientów zgłaszających się w sprawach skarg i wniosków do Starostwa Powiatowego w Sokółce z siedzibą przy ul. Piłsudskiego 8, przyjmuje:

Starosta Sokólski, Wicestarosta oraz Sekretarz:
w poniedziałki w godz. 08.00-12.00 oraz w godz. 15.30 – 17.00*

Dyrektorzy Wydziałów Starostwa lub wyznaczeni przez nich pracownicy:
w dniach pracy urzędu w godz. 7.30-15.30 oraz w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00*

W przypadku, gdy wyznaczony dzień przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, klienci są przyjmowani w następnym dniu roboczym.

Klienci przyjmowani są w sprawach skarg i wniosków po godzinach pracy Starostwa tj. w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty pod nr tel. 85 711 08 76.

Scroll to Top