Nowa droga w Kamiennej Nowej połączy powiaty sokólski i augustowski.

Dzisiaj w Kamiennej Nowej odbyło się oficjalne przekazanie placu budowy drogi powiatowej nr 1230B. Niespełna kilometrowy odcinek połączy powiat sokólski z  augustowskim.

Jako powiat sokólski cieszymy się, że w końcu będziemy finalizowali tę inwestycję – mówił wicestarosta Łukasz Owsiejko.

Dodał, że chociaż jest to odcinek o długości zaledwie 759,75 m, to jest on bardzo ważny z punktu widzenia funkcjonowania powiatu.

Przypomniał, że gdy był jeszcze radnym miejskim w Dąbrowie Białostockiej, na potrzebę realizacji tego odcinka wskazywali nie tylko mieszkańcy wsi Kamienna Nowa, ale także ludzie dojeżdżający do pracy w Augustowie.

Z inwestycji bardzo cieszył się też obecny na konferencji Artur Gajlewicz, burmistrz Dąbrowy Białostockiej.

Dziś jest to symboliczny i bardzo ważny dla mieszkańców moment – mówił burmistrz.

Przypomniał, że budowany trakt łączący powiaty sokólski z augustowskim to efekt doskonałej współpracy pomiędzy Powiatem Sokólskim i Gminą Dąbrowa Białostocka co przełoży się na rozwój turystyki i promocję regionu. Na zakończenie podziękował Staroście Sokólskiemu – Piotrowi Rećko, Wicestaroście – Łukaszowi Owsiejko i wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego, ze ta inwestycja powstanie.

Obecny na konferencji Wojciech Nowak, reprezentujący firmę EKODROM, głównego wykonawcę inwestycji podkreślił, że droga do rozpoczęcia prac była kręta i długa, ale udało się przezwyciężyć wszelkie trudności i od przyszłego tygodnia firma przystąpi do prac.

– Przede wszystkim chodzi o to, żeby nawierzchnia drogi nie nagrzewała się, a tym samym, nie sprzyjała wylegiwaniu się na niej płazów. Celem jest, aby jak najmniej zwierząt poniosło śmierć w trakcie jej użytkowania – tłumaczył Wojciech Nowak, prezes firmy EKODROM z Augustowa

Przebudowywany odcinek drogi powiatowej 1230B, od Kamiennej Nowej do mostu na rzece Biebrza będzie pokryty nawierzchnią betonową. Decyzja o wyborze takiego materiału zapadła po uwzględnieniu wniosku Biebrzańskiego Parku Narodowego.

21 maja tego roku minister klimatu i środowiska wydał decyzję zezwalającą na realizację inwestycji. Całkowity  jej koszt to 2 361 402,81. Dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, na podstawie umowy z wojewodą podlaskim, wynosi 1 025 000,00 zł. Kolejnym zewnętrznym źródłem dofinansowania jest Rządowy Fundusz Polski Ład – 1 300 000,00 zł.  Powiat otrzymał także dotację od Gminy Dąbrowa Białostocka – 168 201, 40 zł.

Zakończenie robót planowane jest do końca tego roku.

Krzysztof Promiński

fot. Damian Szarkowski