Nowa siedziba biblioteki w Sokółce otwarta.

Długo oczekiwana, nowoczesna siedziba sokólskiej biblioteki została dziś uroczyście otwarta. Po wielu miesiącach intensywnych prac budowlanych i przygotowań, mieszkańcy Sokółki mogą już korzystać z funkcjonalnego budynku przy ulicy Dąbrowskiego 12a. W placówce znajdują się zarówno przestrzenie do czytania, jak i nowoczesne multimedia oraz miejsca sprzyjające spotkaniom i integracji lokalnej społeczności. Sokólska biblioteka cieszy się dużym zainteresowaniem – w ubiegłym roku z jej usług skorzystało ponad 26 tysięcy osób.

W uroczystości otwarcia wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, radni miejscy, przedstawiciele lokalnych instytucji kultury, a także reprezentanci Książnicy Podlaskiej, szkół i przedszkoli.

Biblioteka to instytucja, która wykracza poza tradycyjne pojęcie wypożyczalni. To przestrzeń do wymiany myśli, dostępu do wiedzy i technologii. Cieszę się, że tak licznie przybyliście na to ważne dla nas wszystkich wydarzenie – powiedziała dyrektor Joanna Bieniasz.

W trakcie uroczystości zaprezentowano film dokumentujący proces powstawania nowej siedziby, od początkowych etapów budowy po jej finalne wykończenie.

Dyrektor Bieniasz zaznaczyła, że sukces projektu budowy nowej siedziby był możliwy dzięki zaangażowaniu wielu osób, którym serdecznie podziękowała.

Cieszę się, że jako radny poprzedniej kadencji mogłem przyczynić się do powstania tego wspaniałego obiektu – podkreślił Tomasz Tolko, radny miejski.

Daniel Supronik dodał, że radni miejscy nie tylko głosowali za realizacją projektu nowej biblioteki, ale także aktywnie wspierali pracowników urzędu w pozyskiwaniu środków zewnętrznych. I to dzięki podjętym działaniom biblioteka mogła powstać i teraz będzie służyć mieszkańcom.

Ta inwestycja była niezwykle potrzebna mieszkańcom Sokółki. Poprzednia biblioteka nie miała już przestrzeni do rozwoju, a teraz ma nowoczesny budynek, w pełni dostosowany do nowych potrzeb. Tego typu inwestycje są niezbędne, aby nasza młodzież mogła oderwać się od telefonów komórkowych i wrócić do czytania książek – powiedziała radna Edyta Rećko.

Anna Aniśkiewicz również podkreślała znaczenie nowej biblioteki.

Mamy nadzieję, że ten przestronny i jednocześnie przytulny budynek zachęci czytelników do częstszych wizyt, wypożyczania książek i spędzania tu czasu na czytania – dodała radna Aniśkiewicz.

Biblioteka będzie miejscem otwartym nie tylko dla młodzieży, ale także dla osób starszych i wszystkich chętnych.

Z pewnością wiele osób przyjdzie z ciekawości, aby zobaczyć, jak wygląda nowy obiekt. A warunki tutaj są idealne do organizowania różnorodnych spotkań, zwłaszcza dla seniorów. Pani dyrektor już teraz działa prężnie w tym zakresie, organizując spotkania autorskie, dlatego wierzę, że starsi mieszkańcy chętnie będą korzystać z biblioteki – dodała radna Julita Budrowska.

Od 14 października czytelnicy będą mogli odwiedzać bibliotekę w godzinach 8:00–16:00.

Sylwia Matuk, fot. Jarosław Stasiulewicz