Ochotnicy z Wierzchlesia zaznaczyli już swoją obecność

Niewielka jednostka strażaków-ochotników spod Szudziałowa zaczyna się rozwijać. Ich szeregi zasilają kolejni wyszkoleni druhowie, pojawia się nowy sprzęt. To wszystko przy wsparciu finansowym gminy i powiatu sokólskiego.

– Jako strażacy i strażaczki działamy z szacunkiem do siebie i do wykonywanych obowiązków, ażeby tymi działaniami okazać szacunek tym, którzy ufają nam i wierzą w naszą bezinteresowną pomoc, w każdej sytuacji. Bogu na chwałę, ludziom na ratunek, to codzienna praca w wielu kierunkach strażackiej działalności – tymi słowami określił działania zarządu oraz ochotników OSP Wierzchlesie ks. Adrian Charytoniuk, prezes OSP Wierzchlesie.

W remizie OSP Wierzchlesie odbyło się dziś spotkanie sprawozdawcze za miniony rok. Uczestniczyli w nim: Piotr Rećko, Starosta Sokólski, Tadeusz Tokarewicz, wójt gminy Szudziałowo, st. bryg. Dariusz Wojtecki, komendant powiatowy PSP w Sokółce, druh Mirosław Surowiec, prezes gminny w Szudziałowie, ks. Adrian Charytoniuk, prezes OSP Wierzchlesie, druhny i druhowie. Jednostka ta ma za sobą trudny rok, działali właściwie od drugiego półrocza z uwagi na brak kierowcy. Obecnie posiadają już ich aż dwóch. Do akcji wyjeżdżali pięć razy, do trzech pożarów i dwóch zdarzeń losowych. Jednostkę zasila dziesięciu przeszkolonych strażaków, a wszystkich ochotników jest w sumie 40. Fundusze na działalność OSP pozyskiwała z Urzędu Gminy Szudziałowo i Powiatu Sokólskiego.

– Bieżący rok wiąże się z nowymi wyzwaniami. W planach mamy szkolenia podstawowe w PSP w Sokółce, uzupełnianie i wymiana sprzętów niezbędnych do działań, stabilny i progresywny rozkwit współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego, dalszą modernizację remizy poprzez poprawę warunków socjalnych i estetycznych, integrację mieszkańców Wierzchlesia i okolicznych wsi w celu zainteresowania działalnością OSP, z zaangażowaniem się w życie jednostki i zasileniem jej szeregów. Chcemy wyremontować pompy i wóz strażacki – wyliczał prezes OSP Wierzchlesie.

Tadeusz Tokarewicz, wójt Szudziałowa, skierował do ochotników ciepłe słowa, zaznaczając, że mają poczucie obowiązku i silną potrzebę niesienia pomocy.

– Rozwijajcie się dalej, a my będziemy was wspierać. Życzę tyle powrotów, ile wyjazdów – mówił wójt. Dodał, że starają się w tym roku pozyskać środki na zakup butli tlenowych oraz na docieplenie remizy. Dziękował też Staroście za przekazanie sprzętu jednostce.Obecny na zebraniu st. bryg. Dariusz Wojtecki, komendant powiatowy PSP, podziękował ochotnikom za służbę.

– Zaznaczyliście już swoją obecność wyjazdami na akcje. Cieszę się, że jest was aż tylu, że chcecie się szkolić i my wam to szkolenie umożliwimy. Do ratowania niezbędny jest też sprzęt, który wy już pozyskujecie i jestem pewien, że uda się go w niedługim czasie zdobyć jeszcze więcej – stwierdził komendant.

Jednostce kibicuje również Piotr Rećko, wspierając druhów na wszystkich płaszczyznach. Oficjalnie przekazał na zebraniu sprzęt, o który zabiegali strażacy.

– Oprócz tego, że jestem Starostą, jestem też prezesem Ochotniczych Straży Pożarnych Powiatu Sokólskiego. Zależy mi na rozwoju każdej jednostki. Jako Powiat tylko w tym roku przekażemy na same pojazdy dofinansowanie w wysokości 500 tys. zł. Jeżeli marzycie o wozie strażackim, to możecie go mieć. OSP Stara Kamienna nie była w KSRG i pozyskała taki pojazd. Wy też możecie. Czerpcie i inspirujcie się wzorcami z innych jednostek, ponieważ sprzęt dla was jest bardzo ważny– podsumował Starosta.

Sylwia Matuk Zdj. Elżbieta Rapiej