Pacjenci sokólskiego szpitala mogą już korzystać z nowych łóżek.

100 nowoczesnych łóżek z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych trafiło do sokólskiego szpitala.

– Mieliśmy gigantyczny problem z łóżkami. Wszyscy mówili, że jak się skończą rządy Prawa i Sprawiedliwości to Starosta Sokólski nie dostanie żadnych pieniędzy. A my nie chodziliśmy i nie błagaliśmy, tylko pukaliśmy do drzwi Wojewody, posłów i  Agencji Rezerw Strategicznych. Dzięki naszej aktywności udało nam się pozyskać 100 łóżek dla sokólskiego szpitala o wartości 700 tys. zł – poinformował Piotr Rećko, Starosta Sokólski.

To odpowiedź na wniosek Starosty Sokólskiego, który zwrócił się do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o udostępnienie rezerw strategicznych  na rzecz Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sokółce.

Dziś do placówki trafił transport. Dostarczone elektryczne łóżka szpitalne OIOM z materacem, zapewniają komfort podczas pobytu w szpitalu, zarówno na oddziałach ogólnych, jak i intensywnej opieki medycznej. Wyposażone są w antybakteryjną technologię pSilver i zapewniają pacjentowi jak najszybszy powrót do sprawności, skracając czas od operacji do pierwszych zabiegów rehabilitacyjnych.

Większość łóżek w naszym szpitalu jest w bardzo złym stanie technicznym. Sprzęt został wyeksploatowany i wymagał wymiany na nowy. Nowe łóżka szpitalne są niezbędne do zapewnienia odpowiedniej opieki medycznej. Są one jednocześnie łatwiejsze do dezynfekcji i utrzymania w czystości zmniejszając tym samym ryzyko wystąpienia infekcji – powiedziała Anna Marta Aniśkiewicz.

Dodała, że obecne  łóżka pochodzą z lat osiemdziesiątych i są bardzo awaryjne – wymagają częstych, bardzo kosztownych napraw. Ich konstrukcja pogarsza zdecydowanie komfort użytkowania przez naszych pacjentów. Nowe łóżka pomogą zapewnić odpowiednią opiekę medyczną, są łatwiejsze do dezynfekcji i utrzymania w czystości, zmniejszając ryzyko wystąpienia infekcji.

Dzięki wsparciu Starosty Sokólskiego i Związków Powiatowo – Gminnych nasz szpital jest obecnie w trakcie historycznych remontów, które maja na celu poprawę warunków dla pacjentów i personelu. Przeprowadzamy gruntowne remonty wprowadzając ogrzewanie podłogowe i pompy ciepła. Obecnie przeprowadzamy przebudowę Stacji Dializ, Oddziału Paliatywnego, apteki szpitalnej, planujemy remont Oddziału Pediatrycznego, Rehabilitacyjnego, Internistyczno – Kardiologicznego oraz Ginekologiczno – Położniczo – Noworodkowego. Kończymy remont POZ – mówiła dyrektor Aniśkiewicz.

Powiat Sokólski, mający najdłuższą granicę z Białorusią ( 68 km), jest jednym z powiatów najbardziej narażonych na ryzyko związane z nielegalnym przekraczaniem granicy przez imigrantów. Z uwagi na swoją lokalizację oraz długość granicy, sokólski szpital jest szczególnie narażony na wyzwania związane z tym zjawiskiem.

Od trzech lat SP ZOZ w Sokółce udziela pomocy imigrantom, którzy nielegalnie przekraczają granicę w wyniku trwającej wojny hybrydowej. W czasie wzmożonej presji ze strony imigrantów szpital przyjął kilkuset imigrantów, w tym dzieci. Udzielił też pomocy rannym na granicy polskim żołnierzom.

Jestem wdzięczny i zobowiązany, bo każde łóżko po 7 tysięcy jest dla nas jest ogromnym wsparciem. Teraz każdy, kto będzie pacjentem naszego szpitala będzie mógł spędzić ten trudny czas choroby na komfortowym łóżku – powiedział Piotr Rećko, Starosta Sokólski, dziękując Jackowi Brzozowskiemu, Wojewodzie Podlaskiemu oraz wszystkim, którzy przyczynili się się do wsparcia szpitala w tym obszarze.

Radości z nowego wyposażenia nie krył personel medyczny oraz pacjenci.

Nowe łóżka w znacznym stopniu zmienią pracę personelu. Jednak podstawową ich zaletą jest komfort i bezpieczeństwo, które odczują pacjenci. Każde łóżko jest elektryczne, ma barierki. Dzięki temu nasi podopieczni będą mieli swobodę zmiany pozycji ciała. Do tej pory, za każdym razem, kiedy kuracjusz chciał zmienić pozycję ciała, musiał wzywać do pomocy personel. Teraz wystarczy, że naciśnie odpowiedni guzik pilota i będzie mógł sam ułożyć się wygodnie lub usiąść w dowolnej pozycji – podsumowała Grażyna Olechno, pielęgniarka oddziałowa chirurgii ogólnej.

Łóżka trafiły na Oddziały: Chirurgii Ogólnej, Pediatryczny, Medycyny Paliatywnej, Ginekologiczno – Położniczo – Noworodkowy, Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej, Internistyczno-Kardiologiczny, Rehabilitacyjny, Zakład Opiekuńczo-Leczniczego oraz Stację Dializ.

Krzysztof Promiński

fot. Kacper Butwiłowski