Piętro budynku starej szkoły też powita nowych lokatorów

Wiecie już, że dzięki Powiatowi Sokólskiemu na parterze obiektu, w którym dawniej w Sieruciowcach znajdowała się podstawówka, powstały mieszkania chronione treningowe przeznaczone dla siedmiu osób z niepełnosprawnościami. Ale zmiany objęły też piętro. Tam również odpowiednio przystosowano pomieszczenia, wskutek czego już niedługo stworzone w nich lokale zajmie sześcioro niepełnosprawnych🏠

Mają oni mieszkać w sześciu jednoosobowych pokojach z łazienkami. Do ich dyspozycji będzie także aneks kuchenny wraz z jadalnią, pomieszczenie biurowe, pralnia, a nawet osobna świetlica. Wszystko wyposażone, zgodnie z Programem Inwestycji, w meble, sprzęt oraz akcesoria niezbędne do funkcjonowania mieszkania chronionego treningowego.

Na wyremontowanym piętrze budynku zamontowano też monitoring, stworzono szyb windowy, a w oknach pojawiły się wprowadzające przytulną atmosferę rolety. Tu też, podobnie jak na parterze, wykonano instalację sygnalizacji pożaru oraz instalację przyzywową z włącznikami zainstalowanymi w łazienkach.

Ale zanim wszystko to pojawiło się w lokalach usytuowanych właśnie na tej kondygnacji, przeszła ona prawdziwą rewolucję. Rozebrano na przykład istniejące elementy wykończenia oraz część ścian działowych i okładziny ścian z płytek ceramicznych. Zdemontowano instalację centralnego ogrzewania z grzejnikami żeliwnymi, instalację wodociągową, kanalizacji sanitarnej oraz elektryczną. Rozebrano posadzki do poziomu stropu nad parterem. Zdemontowano też okna oraz drzwi wewnętrzne. Niektóre stare otwory drzwiowe zamurowano, wykonano nowe, a w pozostałe wstawiono odpowiednie nadproża, wszystko zgodnie z obowiązującymi normami. A to tylko niektóre z prac, które musiały być przeprowadzone, by piętro budynku po starej szkole dla sześciorga niepełnosprawnych mogło stać się domem.

Powierzchnia wyremontowanej kondygnacji wynosi 413,04 m2. Całkowita wartość zadania to 1 940 910 zł. Wkład własny Powiatu Sokólskiego stanowił 388 182 zł. 1 552 728 zł pokryła natomiast dotacja z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Środki te zostały przyznane w ramach Działania 4.4 „Tworzenie mieszkań chronionych dla osób niepełnosprawnych” wynikającego z Programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”.

KB, fot. Paulina Cholewska