Plany rozwoju powiatu sokólskiego tematem IX sesji.

Dziś Rada Powiatu Sokólskiego głosowała nad uchwałą w sprawie emisji obligacji oraz zasad ich zbywania, nabywania i wykupu. Powiat Sokólski planuje wyemitować obligacje o łącznej wartości 11 mln zł, które mają zostać wykupione w latach 2028-2037. Środki z emisji będą przeznaczone na rozwój powiatu. Starosta Piotr Rećko wskazał, że fundusze z emisji obligacji są niezbędne m.in. na utworzenie Zakładu Aktywności Zawodowej (ZAZ) w Dąbrowie Białostockiej, na który powiat otrzymał dotację w wysokości 3,5 mln zł z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku. Zwrócił również uwagę, że emisja obligacji jest konieczna dla realizacji projektu Branżowego Centrum Umiejętności (BCU), na który powiat pozyskał 13 mln zł dofinansowania, a wkład własny wyniesie około 2,4 mln zł. BCU będzie jedynym w Polsce ośrodkiem szkoleniowym w zakresie budowy dróg.

– To jest odpowiedź na proste pytanie: czy nas stać? Tak, stać nas. Uważam, że przy dobrej organizacji spłaty długu, jak najbardziej jesteśmy w stanie podołać temu ciężarowi. Inaczej pozyskane pieniądze będziemy musieli po prostu zwrócić – mówił Piotr Rećko.

Starosta zaznaczył również, że gdyby rząd nie zlikwidował Programu Polski Ład, Powiat Sokólski nie musiałby emitować obligacji i mógłby realizować inwestycje bez problemów finansowych.

– Biorąc pod uwagę wszystkie projekty, o których wspomniałem i inne, uważam, że Powiat Sokólski powinien się rozwijać i budować lepszą przyszłość naszych mieszkańców – podkreślił starosta.

Radni opozycyjni dopytywali o roczny koszt obsługi zadłużenia Powiatu Sokólskiego oraz jak emisja nowych obligacji wpłynie na dalsze koszty i jakie będzie oprocentowanie w przyszłym roku.

– Jeśli są państwo w stanie zaproponować inne źródła finansowania, chętnie ich wysłuchamy. Jednak 30 miejsc pracy w Dąbrowie Białostockiej i remont budynku pod ZAZ są konieczne. Druga szansa na otrzymanie 3,5 mln zł z Województwa Podlaskiego może się nie zdarzyć, a pieniędzy na Branżowe Centrum Umiejętności z pewnością już nie uzyskamy. Bez emisji obligacji nie będziemy w stanie wykorzystać tych środków – zaznaczył Piotr Rećko.

Pieniądze z obligacji będą przeznaczone wyłącznie na inwestycje. 3,5 mln zł będzie stanowił wkład własny Powiatu w budowę ZAZu w Dąbrowie Białostockiej, 2,5 mln zł wkład w Branżowe Centrum Usług, pozostałe 5 mln zł zostanie przeznaczone na wkłady własne w inwestycje realizowane na terenie całego powiatu sokólskiego. Uchwała w sprawie emisji obligacji oraz zasad ich zbywania, nabywania i wykupu została pozytywnie przegłosowana. Za było 11 radnych, przeciw 4, wstrzymała się jedna osoba.

Sylwia Matuk, fot. Jarosław Stasiulewicz