Pokazywali swoje umiejętności piłkarskie

Sześć drużyn ze Szkół Specjalnych gościło dziś w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sokółce. Celem wizyty była rywalizacja w turnieju piłki nożnej

To pierwsza edycja Wojewódzkiego Turnieju Piłki Nożnej Szkół Specjalnych, której patronowało Starostwo Powiatowe w Sokółce. Sponsorem imprezy był Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego w Białymstoku.

– Jestem przekonana, że drużyny piłkarskie goszczące dziś w naszym ośrodku rozegrają fantastyczne mecze. Swój udział w tak wielkiej imprezie przezywają już od wczoraj. To wy tu dziś gracie pierwsze skrzypce, wy pokażecie nam swoje umiejętności sportowe – zwróciła się do młodzieży Elżbieta Szomko, Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Sokółce.

Wyjaśniła, że celem zawodów jest propagowanie sportu wśród osób niepełnosprawnych, które są pełnoprawnymi członkami naszego społeczeństwa i które również potrzebują poczucia sukcesu, rywalizacji.

– Impreza służy również integracji placówek podobnych do naszej. To dobry początek do nawiązania szerszej komunikacji a także nowych przyjaźni – podkreśliła.

Piotr Rećko, Starosta Sokólski podziękował Urzędowi Marszałkowskiemu, bo to właśnie dzięki jego wsparciu powstały obiekty, na których się dziś znaleźli i na których mogli zorganizować zawody.

– Dziękuję wszystkim drużynom za przybycie. Jesteście wspaniałą młodzieżą. Takie wydarzenia są niezwykle ważne, ponieważ wszyscy wiemy, że wychowywanie młodzieży przez sport jest kluczowe. Dlatego też zachęcam panią dyrektor do organizacji kolejnych takich zawodów, także w innych dziedzinach sportowych – dodał z uśmiechem.

Do rywalizacji stanęły drużyny z: Zespołu Szkół nr 16 w Białymstoku, Zespołu Szkół z Bielska Podlaskiego, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczy z Długoborzy, Białegostoku, Suwałk i Sokółki. A do zaciętej walki zagrzewała je grupa cheerleaderek z sokólskiego ośrodka.

– Jest to pierwsza edycja turnieju, ale mamy nadzieję że nie ostatnia. I że z każdym kolejnym rokiem będziemy się spotykali w coraz większym gronie. To że już tu jesteście świadczy o tym, że i razem i osobno jesteście zwycięzcami – zauważyła Wiesława Burnos, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego.

Również Paweł Wnukowski ze swojej strony życzył zawodnikom uczciwej, zdrowej rywalizacji.

Piotr Rećko korzystając z okazji zachęcał wszystkich do włączenia się w Akcję-Rehabilitację prowadzoną przez Stowarzyszenie „Pod Skrzydłami”, która ma na celu zebranie funduszy na turnusy rehabilitacyjne dla dzieci.

Na wszystkich uczestników czekał słodki poczęstunek w postaci pączków, przygotowany przez Urząd Marszałkowski.

W uroczystym otwarciu turnieju wzięli udział: Wiesława Burnos, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego, Piotr Rećko, Starosta Sokólski, Paweł Wnukowski, radny sejmiku wojewódzkiego, Elżbieta Szomko, Dyrektor SOSW w Sokółce, Beata Tur, Prezes Stowarzyszenia „Pod Skrzydłami”, zaproszone drużyny.

Wyniki turnieju:

1 miejsce – SOSW Długobórz