Posiedzenie Rady Powiatowej Podlaskiej Izby Rolniczej.

Dziś w kamienicy Tyzenhauza w Sokółce odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej Podlaskiej Izby Rolniczej. Spotkanie otworzył wiceprezes PIR Marek Siniło witając zgromadzonych gości.

W obradach uczestniczyła także Bożena Jolanta Jelska-Jaroś, reprezentująca starostę Piotr Rećko, a zarazem członek powiatowej rady PIR.

Po przedstawieniu sprawozdania z działalności Podlaskiej Izby Rolniczej za II kwartał 2025 r. wiceprezes Siniło zainicjował dyskusję na temat aktualnych problemów dotyczących rolnictwa, sytuacji rolników oraz wyzwań stojących przed obszarami wiejskimi.

Jednym z wątków, które podjęto na spotkaniu była kwestia liberalizacji handlu z Ukrainą, czyli wprowadzanie na polski rynek, bez żadnych ograniczeń – produktów rolnych i spożywczych wytwarzanych przez naszego wschodniego sąsiada.

Duże zaniepokojenie wśród rolników wzbudziła informacja o wyrażeniu zgody przez polski rząd, na podpisanie umowy Mercosur.

– To otwiera dla krajów Ameryki Południowej nasz polski rynek i pozwala na sprowadzanie do Polski produktów, które nie spełniają wymogów obowiązujących w krajach Unii Europejskiej, dotyczących stosowania środków chemicznych przy produkcji – powiedział Piotr Sewastynowicz, delegat z Dąbrowy Białostockiej.

Przypomniał, że kraje te wykorzystują do produkcji Glifosat, który jest rakotwórczy.

Kolejnym istotnym punktem obrad była sprawa tworzenia nowych rezerwatów przyrody.

– My jako rolnicy nigdy nie byliśmy przeciwko przyrodzie. Wręcz przeciwnie. Współdziałamy i współżyjemy z przyrodą – argumentował Sewastynowicz.

Podkreślił, że tworzenie takich rezerwatów jest ogromnym zagrożeniem dla rolnictwa. W otulinach takich parków nie będzie można stosować nawożenia.

– Nie wyobrażam sobie produkcji zwierzęcej, mlecznej albo paszowej bez produkcji kukurydzy, która wymaga stosowania herbicydów – zaakcentował delegat z Dąbrowy Białostockiej.

Podczas dzisiejszego posiedzenia wszyscy uczestnicy zgodnie podkreślali, jak niezwykle istotne jest przekonanie ludzi do zwracania uwagi na to, czym karmią swoje rodziny. Świadomość żywieniowa jest kluczowym elementem zdrowego stylu życia, który wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie.

Krzysztof Promiński

Fot. Maciej Białobłocki

Posiedzenie Rady Powiatowej Podlaskiej Izby Rolniczej.

Dziś w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Sokółce odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej Podlaskiej Izby Rolniczej. Spotkanie otworzył wiceprezes PIR Marek Siniło witając zgromadzonych gości. W obradach uczestniczyła także Bożena Jolanta Jelska-Jaroś, reprezentująca starostę Piotra Rećko, a zarazem członek powiatowej rady PIR.

Po przedstawieniu sprawozdania z działalności Podlaskiej Izby Rolniczej za I kwartał 2025 r. wiceprezes Siniło zainicjował dyskusję na temat aktualnych problemów dotyczących rolnictwa, sytuacji rolników oraz wyzwań stojących przed obszarami wiejskimi.

Jednym z głównych wątków, które podjął była kwestia traktorów MTZ Belarus, które w ostatnim czasie wywołały wiele kontrowersji w środowisku rolniczym. Jak podkreślił Marek Siniło, wśród rolników pojawiły się niepokojące informacje sugerujące konieczność zezłomowania tych maszyn, co miałoby dla nich katastrofalne skutki.

Podczas posiedzenia omówiono również problem szkód wyrządzanych przez zwierzynę łowną i chronioną. Rolnicy skarżą się na znaczne straty na polach i łąkach spowodowane przez dzikie zwierzęta, domagając się skuteczniejszych działań w zakresie odszkodowań oraz zarządzania populacją zwierzyny.

Kolejnym istotnym punktem obrad była sprawa embarga na rosyjskie i białoruskie nawozy sztuczne. Pomimo oficjalnego zakazu importu, nawozy te wciąż trafiają na polski rynek poprzez pośredników w innych krajach. W związku z tym zapowiedziano kontrole wśród rolników.
– Dlaczego to rolnik ma ponosić odpowiedzialność? Kupujemy nawozy legalnie od dystrybutora i nie mamy wpływu na ich pochodzenie – argumentował Siniło.

W ramach dyskusji poruszono także temat nowelizacji Ustawy o Izbach Rolniczych, która od wielu lat pozostaje w fazie projektu bez nadania jej trybu legislacyjnego.

Następnie delegaci zgłosili swoje wnioski, które również były przedmiotem dalszej dyskusji.

Sylwia Matuk, fot. Piotr Białomyzy

Zostań naszym subskrybentem

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Sokółce
ul. Marsz. J. Piłsudskiego 8,
16-100 Sokółkatel: +48 85 711 08 11
e-mail: starostwo@sokolka-powiat.pl

rachunek bankowy starostwa:
32 8093 0000 0013 9016 2000 0010

Godziny pracy urzędów

poniedziałek – piątek: 7:30 – 15:30

Klientów zgłaszających się w sprawach skarg i wniosków do Starostwa Powiatowego w Sokółce z siedzibą przy ul. Piłsudskiego 8, przyjmuje:

Starosta Sokólski, Wicestarosta oraz Sekretarz:
w poniedziałki w godz. 08.00-12.00 oraz w godz. 15.30 – 17.00*

Dyrektorzy Wydziałów Starostwa lub wyznaczeni przez nich pracownicy:
w dniach pracy urzędu w godz. 7.30-15.30 oraz w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00*

W przypadku, gdy wyznaczony dzień przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, klienci są przyjmowani w następnym dniu roboczym.

Klienci przyjmowani są w sprawach skarg i wniosków po godzinach pracy Starostwa tj. w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty pod nr tel. 85 711 08 76.

Scroll to Top