Powiat Sokólski złożył wnioski o dofinansowanie budowy dróg powiatowych.

Dziewiętnaście wniosków o dofinansowanie  w ramach Funduszu Dróg Samorządowych złożył dziś Powiat Sokólski do Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego.

– Chciałbym, abyście państwo mieli pełną informację na temat wszystkich inwestycji, na które składamy wnioski do Funduszu Dróg Samorządowych. Obejmują one zarówno projekty już rozpoczęte, jak i te nowe, które planujemy zrealizować w najbliższej przyszłości – powiedział Piotr Rećko, Starosta Powiatu Sokólskiego, podczas piątkowej sesji Rady Powiatu Sokólskiego.

Dzięki wsparciu finansowemu z Funduszu Dróg Samorządowych, możliwe będzie podniesienie standardu dróg lokalnych, co przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa i komfortu podróżowania mieszkańców oraz odwiedzających region.

O tym, że inwestycje drogowe to dla samorządów priorytet informował na konferencji prasowej pod koniec lipca Jacek Brzozowski, Wojewoda Podlaski.

– Dobre drogi to szybki transport, bezpieczeństwo mieszkańców, rozwój ekonomiczny i turystyczny. Ministerstwo Infrastruktury zdecydowało o kontynuacji Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (RFRD). Jako region mamy do dyspozycji w 2025 roku ponad 200 mln zł. Nie ma limitów związanych z tym, ile projektów można zgłaszać do Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego. Maksymalna wielkość dofinansowania to 80% wartości inwestycji. Samorządy mogą się ubiegać o maksymalnie 30 mln zł na inwestycję – wyjaśniał wojewoda.

Dzięki Funduszowi Dróg Samorządowych w powiecie sokólskim powstały setki kilometrów dróg.

Lista wniosków z inwestycjami:

1. Przebudowa drogi powiatowej 1245B na od mostu na rzece Sidra do skrzyżowania z drogą powiatową 1240B na terenie gminy Nowy Dwór w powiecie sokólskim. (Dubaśno, Chilmony).
  2. Rozbudowa drogi powiatowej 1258B na odcinku od skrzyżowania w miejscowości Mielenkowce na terenie gminy Kuźnica przez Długosielce do skrzyżowania z drogą powiatową 1257B.
  3. Przebudowa drogi powiatowej 1264B na odcinku od przejazdu kolejowo-drogowego w miejscowości Czuprynowo od skrzyżowania z drogą krajową DK 19 terenie gminy Kuźnica w powiecie sokólskim. (Kruglany, Czuprynowo).
  4. Przebudowa drogi powiatowej 1267B od miejscowości Poniatowicze do skrzyżowania z drogą powiatową 1265B na terenie gminy Sokółka w powiecie sokólskim. (Poniatowicze).
  5. Przebudowa drogi powiatowej 1274B na odcinku od Szudziałowa do końca miejscowości Harkawicze na terenie gminy Szudziałowo w powiecie sokólskim. (Szudziałowo, Sukowicze, Harkawicze).
  6. Przebudowa drogi powiatowej 1284B na odcinku od miejscowości Trejgle do miejscowości Górka.
  7. Przebudowa drogi powiatowej 1292B Wierzchlesie -Słójka na odcinku od skrzyżowania z drogą gminną w miejscowości Wierzchlesie do skrzyżowania z drogą wojewódzką674 w miejscowości Słójka na terenie gminy Szudziałowo w powiecie sokólskim. (Wierzchlesie, Słójka).
  8. Przebudowa drogi powiatowej 1296B na odcinku od skrzyżowania z DK 19 do skrzyżowania z DP 1293 na terenie gminy Sokółka w powiecie sokólskim. (Jelenia Góra, Janowszczyzna).
  9. Przebudowa drogi powiatowej 1301B na odcinku od skrzyżowania z drogą powiatową 1300B do końca miejscowości Stary Szor na terenie gminy Sokółka w powiecie sokólskim. (Stary Szor).
  10. Rozbudowa drogi powiatowej 1303B na terenie Gminy Janów i Sokółka w powiecie Sokolskim. (na odcinku od miejscowości Trzcianka w kierunku miejscowości Bogusze) .
  11. Rozbudowa drogi powiatowej 1304 B na odcinku od przejazdu kolejowo-drogowego w miejscowości Tartak do skrzyżowania z drogą powiatową 1298B w Kundziczach na terenie gminy Sokółka w powiecie sokólskim. (Geniusze, Tartak).
  12. Przebudowa drogi powiatowej 1305B od skrzyżowania z DW 671 przez Żuki i Plebanowce do Gilbowszczyzny.
  13. Przebudowa drogi powiatowej 1308B na odcinku od początku miejscowości Łosiniec do skrzyżowania z drogą gminną w miejscowości Sitkowo na terenie gmin Janów i Korycin w powiecie sokólskim. (Sitkowo, Łosiniec).
  14. Przebudowa drogi powiatowej 1308B na odcinku od DK8 do skrzyżowania z drogą gminną w miejscowości Przesławka na terenie gminy Korycin powiat Sokólski. (Brody, Przesławka).
  15. Przebudowa drogi powiatowej 1320B od skrzyżowania z drogą powiatową 1308B do granicy powiatu białostockiego na terenie gminy Korycin w powiecie sokólskim. (Bombla).
  16. Przebudowa drogi powiatowej 1323B na odcinku od DW 673 do skrzyżowania z drogą powiatową 1303B na terenie gminy Sidra w powiecie sokólskim.(Majewo Kościelne, Jałówka, Makowlany).
  17. Przebudowa drogi powiatowej 1343B na odcinku od końca miejscowości Zwierzyniec Wielki do skrzyżowania z drogą powiatową 1321B i 1340B w miejscowości Chmielówka na terenie gminy Dąbrowa Białostocka i Suchowola w powiecie sokólskim. (Zwierzyniec Wielki, Chmielówka).
  18. Rozbudowa ciągu komunikacyjnego dróg powiatowych 1405B i 1420B na odcinku od granicy powiatu monieckiego do DK8 i dalej do skrzyżowania z drogą powiatową 1308 na terenie gminy Korycin w powiecie sokólskim.
  19. Przebudowa drogi powiatowej nr 1290B Słójka – Nowinka na terenie gminy Szudziałowo w Powiecie Sokólskim.

Sylwia Matuk, fot. Piotr Białomyzy