Poznali historię Sokółki i najstarszego kościoła w tej miejscowości.

Już po raz trzeci odbył się spacer historyczny „Oni żyli wśród nas”. Tym razem uczestnicy wydarzenia mieli możliwość poznać historię kościoła pw. Św. Antoniego Padewskiego i otaczających świątynię budynków.

– Pierwszy kościół w Sokółce powstał w 1565 roku za czasów panowania ostatniego z Jagiellonów – króla Zygmunta Augusta. Była to świątynia drewniana pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, która spłonęła 27. 08. 1796 r. godz. 14.00 rozpoczął swoją opowieść Krzysztof Promiński, przewodnik po Sanktuarium Najświętszego Sakramentu w Sokółce.

Mimo, że w pożarze spłonęły też wszystkie przykościelne zabudowania: dzwonnica z 3 dzwonami, szpital, dom organisty, karczma, plebania i dwa domy to udało się uratować obrazy, które dziś można zobaczyć w sokólskim kościele.

– Kiedy spojrzymy na ołtarz główny, to widzimy krucyfiks i obraz Matki Bożej Sokólskiej z dzieciątkiem, przysłaniany obrazem św. Antoniego. Kiedy wybudowano w 1848 roku świątynię to właśnie obraz św. Antoniego z Padwy był obrazem głównym a nad nim umieszczono ocalały z pożaru starego kościoła obraz Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny – opowiadał przewodnik.

Wiszące na filarach obrazy św. Michała Archanioła i św. Anny to również ocalałe z pożogi zabytki. Wiekowe są też dwa jesionowe konfesjonały, które zostały użyte w filmie „U Pana Boga za piecem”. To w nich spowiadał główny bohater filmu wręczając spowiadanym „pagery”, by mieć kontrolę nad odprawioną pokutą.

Sokólskie Sanktuarium jest znane nie tylko w kraju ale i poza jego granicami. To właśnie w tym kościele 12 października 2008 roku doszło do wydarzenia, które dziś nazywamy Cudem Eucharystycznym w Sokółce.

– Wielu pielgrzymów odwiedzających to miejsce zadaje mi pytanie, dlaczego Bóg wybrał to właśnie miejsce na swoje objawienie? – opowiadał o swojej pracy przewodnika Krzysztof Promiński.

Wielu kapłanów i mieszkańców podkreśla, że może mieć to związek z bardzo dużym kultem Jezusa Miłosiernego. W Sokólskiej Kolegiacie  znajduje się cudowny obraz namalowany przez artystę krakowskiego Ludomira Śledzińskiego z polecenia bł. Michała Sopoćko, spowiednika św. Faustyny. To właśnie w tym miejscu modlący się otrzymywali i otrzymują wiele łask, a wydarzenie sprzed 16 lat miało miejsce w czasie, gdy w Białymstoku cieszono się z ogłoszenia Michała Sopoćko błogosławionym. Gdy przyjrzymy się obrazowi i czerwonemu punktowi, z którego wychodzą promienie i porównamy go z objawioną cząstką przechowywana w kustodii znajdującej się w kaplicy Matki Bożej Różańcowej możemy dostrzec wielkie podobieństwo.

Sokólska świątynia jest wyjątkowa pod jeszcze jednym względem. Kościoły są z reguły jedno lub trzynawowe, a kościół w Sokółce jest pięcionawowy, co jest bardzo rzadko spotykane w budownictwie sakralnym.

Uczestnicy spaceru poznali nie tylko historię przebudowy obecnej kolegiaty ale tez budynków przykościelnych i pomników upamiętniających Powstańców Styczniowych, Sybiraków, żołnierzy Armii Krajowej i Polskiej Organizacji Wojskowej.

– Macie bardzo podobną historię do naszej ale to u Was wydarzył się cud. Cieszę się, że mogłem dziś wziąć udział w tym wydarzeniu – powiedział na zakończenie Konstanty z Białorusi, mieszkający obecnie w Białymstoku.

Inna z uczestniczek podkreśliła, że mimo, że chodzi często do kościoła, nie miała pojęcia, jak ważną rolę odegrał w wydarzeniu eucharystycznym obraz Jezu Ufam Tobie.

Był to ostatni w tym roku spacer historyczny z cyklu „Oni żyli wśród nas”.

Organizatorem wydarzenia jest Powiat Sokólski.

Krzysztof Promiński

fot. Damian Szarkowski

Zostań naszym subskrybentem

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Sokółce
ul. Marsz. J. Piłsudskiego 8,
16-100 Sokółkatel: +48 85 711 08 11
e-mail: starostwo@sokolka-powiat.pl

rachunek bankowy starostwa:
32 8093 0000 0013 9016 2000 0010

Godziny pracy urzędów

poniedziałek – piątek: 7:30 – 15:30

Klientów zgłaszających się w sprawach skarg i wniosków do Starostwa Powiatowego w Sokółce z siedzibą przy ul. Piłsudskiego 8, przyjmuje:

Starosta Sokólski, Wicestarosta oraz Sekretarz:
w poniedziałki w godz. 08.00-12.00 oraz w godz. 15.30 – 17.00*

Dyrektorzy Wydziałów Starostwa lub wyznaczeni przez nich pracownicy:
w dniach pracy urzędu w godz. 7.30-15.30 oraz w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00*

W przypadku, gdy wyznaczony dzień przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, klienci są przyjmowani w następnym dniu roboczym.

Klienci przyjmowani są w sprawach skarg i wniosków po godzinach pracy Starostwa tj. w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty pod nr tel. 85 711 08 76.

Scroll to Top