Radni chcą, by 16 listopada był Dniem Obrońców Polskich Granic

Powiat Sokólski wystosuje apel do prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie ustanowienia 16 listopada Dniem Obrońców Polskich Granic. Radni przegłosowali dziś uchwałę.

– Kiedy występowaliśmy z inicjatywą ustanowienia Dnia Obrońców Polskich Granic, mieliśmy świadomość, że nie chodzi tylko o służby mundurowe. Całe społeczeństwo polskie stanęło wtedy do obrony polskiej granicy. Wiele osób, również cywilów, było w to zaangażowanych. Chcemy uhonorować ich wszystkich – powiedział na dzisiejszej LXV Sesji Rady Powiatu Sokólskiego Piotr Rećko, Starosta Sokólski.

Dodał, że istotne było także pokazanie przyszłym pokoleniom, że nawet przy takim niekonwencjonalnym ataku na ziemie polskie potrafiliśmy obronić polską granicę.

Na dzisiejszej LXV Sesji Rady Powiatu Sokólskiego pozytywnie rozpatrzono projekt uchwały w sprawie przyjęcia apelu do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Apel dotyczy ustanowienia Dnia Obrońców Polskich Granic (jako dzień pracujący). Zaproponowana data to 16 listopada. Właśnie tego dnia w 2021 roku kilkuset migrantów zgromadzonych na przejściu granicznym Kuźnica – Bruzgi zaatakowało kamieniami, butelkami i granatami hukowymi polskich policjantów, żołnierzy i funkcjonariuszy Straży Granicznej ochraniających granicę.

Eskalacja napięć i wzmożenie presji migracyjnej miało miejsce między 8 a 16 listopada 2021 roku, kiedy to w okolicach przejścia granicznego w Kuźnicy zebrały się setki cudzoziemców, którzy siłą próbowali przedrzeć się na terytorium Polski, a w miejscowości Czeremcha grupa 200 migrantów próbowała sforsować granicę siłą.

Starosta zaakcentował, że jako społeczeństwo byliśmy wtedy solidarni.

– Pamiętam, jak wszyscy się garnęliśmy. Każdy był zainteresowany wspieraniem żołnierzy. Przekazywaliśmy produkty żywnościowe, dzieciaki pisały pocztówki, była akcja „Murem za polskim mundurem”, pojawiło się też wiele innych oznak patriotycznej energii, która płynęła z całego społeczeństwa. Kto jak nie my, Powiat Sokólski, powinien zainicjować to święto? Nie chcemy, żeby zapomniano tych ludzi, którzy w sposób bohaterski, na wielu płaszczyznach aktywności, obronili naszą granicę – podsumował Starosta.

Jak czytamy w treści Apelu do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, ustanowienie Dnia Obrońców Polskich Granic ma na celu upowszechnienie wiedzy o wydarzeniach mających miejsce jesienią 2021 roku na granicy polsko-białoruskiej oraz podkreślenie profesjonalizmu i skuteczności służb mundurowych. Wschodnia granica państwa, będąca jednocześnie zewnętrzną granicą Unii Europejskiej, jest bezpieczna dzięki pracy, zaangażowaniu i poświęceniu służb mundurowych. Ochrona nienaruszalności granicy oraz poczucie bezpieczeństwa mieszkańców nie tylko miejscowości przygranicznych, ale też całego kraju, jest dowodem patriotyzmu funkcjonariuszy i ich oddania polskim obywatelom. Ustanowienie w kalendarzu uroczystości państwowych Dnia Obrońców Polskich Granic, przypadającego 16 listopada, nada wydarzeniom należną im rangę we współczesnej historii Polski.

Kamila Białomyzy

Fot. Elżbieta Rapiej

Zostań naszym subskrybentem

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Sokółce
ul. Marsz. J. Piłsudskiego 8,
16-100 Sokółkatel: +48 85 711 08 11
e-mail: starostwo@sokolka-powiat.pl

rachunek bankowy starostwa:
32 8093 0000 0013 9016 2000 0010

Godziny pracy urzędów

poniedziałek – piątek: 7:30 – 15:30

Klientów zgłaszających się w sprawach skarg i wniosków do Starostwa Powiatowego w Sokółce z siedzibą przy ul. Piłsudskiego 8, przyjmuje:

Starosta Sokólski, Wicestarosta oraz Sekretarz:
w poniedziałki w godz. 08.00-12.00 oraz w godz. 15.30 – 17.00*

Dyrektorzy Wydziałów Starostwa lub wyznaczeni przez nich pracownicy:
w dniach pracy urzędu w godz. 7.30-15.30 oraz w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00*

W przypadku, gdy wyznaczony dzień przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, klienci są przyjmowani w następnym dniu roboczym.

Klienci przyjmowani są w sprawach skarg i wniosków po godzinach pracy Starostwa tj. w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty pod nr tel. 85 711 08 76.

Scroll to Top