Realizacja projektu transgranicznego zakończona

– Realizacja przedsięwzięcia rozpoczęła się 1 stycznia 2020 r. i trwała 34 miesiące. Łączna wartość działań po obu stronach granicy wyniosła ok. 2,1 mln EUR, przy wsparciu ok. 1,9 mln EUR. Zadanie zostało wycenione na 7 194 034 zł. Z projektu został kupiony dodatkowo samochód ciśnieniowo-ssący oraz ciągnik z przyczepą – mówił w trakcie konferencji Paweł Mikłasz, wójt gminy Kuźnica.

Mowa oczywiście o kompleksowej rozbudowie i modernizacji oczyszczalni ścieków w Kuźnicy, której między innymi dotyczyła konferencja, która odbyła się dziś w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Kuźnicy. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję ją zwiedzić i poznać najistotniejsze funkcje. W powszedni dzień nie będzie to możliwe.

Spotkanie było zwieńczeniem projektu pn. „Poprawa zdolności do ochrony i promocji dziedzictwa naturalnego w Gminie Kuźnica i Rejonie Berezowskim poprzez wspólne inicjatywy na obszarze transgranicznym”, współfinansowanego ze środków Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020.

W 2016 r. złożono pierwszą koncepcję projektu i tym samym znaleziono dwóch partnerów: Komitet Wykonawczy Rejonu Berezowskiego oraz Państwowo-Militarne Przedsiębiorstwo Produkcyjne – Usługi Komunalne Gospodarki Mieszkaniowej w Berezie.

– Główną korzyścią z inwestycji jest poprawa atrakcyjności obszarów gminy Kuźnica nie tylko z punktu widzenia mieszkańców, ale i turystów. Z kolei modernizacja oczyszczalni ścieków w Kuźnicy wpłynie na ochronę rzeki Łosośna, a u białoruskiego partnera rzeki Jesielda – dodał Mikłasz.

Podkreślił również, że dzięki tej inwestycji poprawi się jakość środowiska, a dzięki temu także atrakcyjność turystyczna, co jest istotnie ważne przy budowie potencjału turystycznego na granicy państw.

– Konferencja jest więc zwieńczeniem dzieła, na które tak bardzo liczyliśmy – podkreślił wójt.

Kolejnym punktem eventu było przedstawienie dwóch prezentacji: „Jak efektywnie chronić środowisko naturalne – wymierne efekty dla społeczności” i „Źródła finansowania działalności proekologicznej – dostępne możliwości wsparcia”.

Wręczono również nagrody laureatom konkursu fotograficznego o tematyce promocji ekologii, skierowanego do mieszkańców.

Z ramienia Powiatu Sokólskiego w konferencji wzięli udział: Tomasz Tolko, Dyrektor Wydziału Organizacyjnego w Starostwie Powiatowym w Sokółce, Daniel Supronik, Dyrektor Wydziału Finansów w Starostwie Powiatowym w Sokółce oraz Krzysztof Pawłowski, radny powiatowy. W spotkaniu uczestniczyli również mieszkańcy, rolnicy, lokalni przedsiębiorcy i społecznicy, przedstawiciele służb mundurowych.

Sylwia Matuk

fot. Elżbieta Rapiej

Zostań naszym subskrybentem

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Sokółce
ul. Marsz. J. Piłsudskiego 8,
16-100 Sokółkatel: +48 85 711 08 11
e-mail: starostwo@sokolka-powiat.pl

rachunek bankowy starostwa:
32 8093 0000 0013 9016 2000 0010

Godziny pracy urzędów

poniedziałek – piątek: 7:30 – 15:30

Klientów zgłaszających się w sprawach skarg i wniosków do Starostwa Powiatowego w Sokółce z siedzibą przy ul. Piłsudskiego 8, przyjmuje:

Starosta Sokólski, Wicestarosta oraz Sekretarz:
w poniedziałki w godz. 08.00-12.00 oraz w godz. 15.30 – 17.00*

Dyrektorzy Wydziałów Starostwa lub wyznaczeni przez nich pracownicy:
w dniach pracy urzędu w godz. 7.30-15.30 oraz w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00*

W przypadku, gdy wyznaczony dzień przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, klienci są przyjmowani w następnym dniu roboczym.

Klienci przyjmowani są w sprawach skarg i wniosków po godzinach pracy Starostwa tj. w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty pod nr tel. 85 711 08 76.

Scroll to Top