Rekordzista podniósł na sztandze aż 105 kg

Przyszli kulturyści zmierzyli się dziś ze sobą w wyciskaniu sztangi. To najsilniejsi uczniowie Powiatu. Kibicował im pochodzący z Sokółki uczestnik PCA Worlds Championship 2022.

– Sporty siłowe kształtują nie tylko tężyznę fizyczną, ale przede wszystkim charakter. Ludzie, którzy długo ćwiczą na siłowni i chcą coś osiągnąć w tej dyscyplinie, stają się naprawdę twardzi. Pomaga im to później w życiu: wiedzą, że mają walczyć do końca i nie poddawać się, nie odpuszczać – zapewnił Grzegorz Gudalewski, nauczyciel wychowania fizycznego z Zespołu Szkół Rolniczych w Sokółce.

Dwudziestu dwóch zawodników zmierzyło się ze sobą w Sokółce w wyciskaniu sztangi leżąc. Wzięli dziś udział w X Powiatowych Mistrzostwach Szkół Ponadpodstawowych o Puchar Starosty Sokólskiego w tej dyscyplinie. Zawody zorganizował ZSR.

Ich uczestnikami byli uczniowie tej szkoły, a także młodzież z Zespołu Szkół w Sokółce, Zespołu Szkół Zawodowych w Sokółce i Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Janowie.

Zawodnicy startowali w dwóch kategoriach w zależności od wieku. Spośród uczniów klas pierwszych i drugich zwycięzcą został Maciej Białous z ZS w Sokółce. Podniósł 92,5 kg. Imponujący wynik 105 kg osiągnął natomiast Gabriel Birycki z ZSZ, startujący w kategorii klas trzecich i czwartych. Gratulujemy chłopakom takiej niesamowitej siły i wygranej!

Młodym siłaczom kibicował Łukasz Sobolewski. To absolwent ZSR, który odnosi międzynarodowe sukcesy w sportach sylwetkowych. W 2022 roku zajął VI miejsce na mistrzostwach PCA Worlds Championship w Wielkiej Brytanii. Ćwiczy już prawie 12 lat.

– Uprawianie sportów siłowych niesie za sobą wiele korzyści. Chodzi nie tylko o sylwetkę, ale też o zdrowie. Poza tym ćwicząc, można wyżyć się po całym dniu w szkole czy pracy, wyładować swoją energię – zapewnił.

Dodał, że na co dzień nie tylko trenuje siłowo, ale też sztywno trzyma się założonej kaloryczności posiłków oraz pilnuje makroskładników.

Puchary dla najsilniejszych uczniów Powiatu Sokólskiego w każdej z kategorii ufundował Zarząd Powiatu.

A zwycięzcy w kategorii open, czyli trzech najlepszych zawodników całych Mistrzostw, otrzymało bony do sklepu ze zdrową żywnością Viking Point w Sokółce. Są warte 250, 150 i 100 zł.

Kamila Białomyzy

Fot. Krzysztof Jacewicz