Rozegrano X, jubileuszowy Turniej o Puchar Starosty Sokólskiego

Udział tegorocznych finalistów Mistrzostw Polski, zapewnił silną konkurencję i wysoki poziom wydarzenia🌟

W rozgrywkach uczestniczyła m.in. Emilia Kocisz z Ludowy Uczniowski Klub Szachowy „Orient Sokółka”, mistrzyni międzywojewódzkich mistrzostw młodzików z zeszłego roku oraz Antoni Pieszko, finalista Mistrzostw Polski.

W turnieju rywalizowało 29 szachistów. Był on rozegrany tradycyjnie w systemie szwajcarskim, w dwóch grupach wiekowych:

📍A – zawodnicy reprezentujący szkoły średnie oraz dorośli,

📍B – przedszkolaki oraz uczniowie szkół podstawowych.

– Szachy warto uprawiać, ze względu na to, że rozwijają ogólne umiejętność. Między innymi pozwalają opanować walkę z przeciwnikiem pod presją czasu. Jako sport indywidualny kształtują cechy bardzo pożądane w codziennym życiu. Poprawiają pamięć, motorykę, pomagają w nauce języków obcych, ponieważ aktywizują obie półkule mózgu – tłumaczył Karol Busiński, Wiceprezes Ludowego Uczniowskiego Klubu Szachowego “Orient Sokółka”.

Lewa półkula mózgu zajmuje się głównie analizowaniem, mówieniem, pisaniem i logicznym myśleniem, podczas gdy prawa skupia się przede wszystkim na przetwarzaniu obrazów i emocji oraz myśleniu abstrakcyjnym.

Podobnie jak muzyka i nauka języków, pobudzają mózg do tworzenia nowych połączeń między obiema półkulami. Gra królewska stymulujemy obie półkule, dzięki temu zawodnikom z czasem łatwiej jest przyswajać inne umiejętności i uczyć się, dodaje nasz rozmówca.

Szachy są bardzo popularne wśród mieszkańców naszego powiatu. Do LUKS “Orient Sokółka” należy obecnie blisko 200 osób. Jego zawodnicy rywalizują na arenie ogólnopolskiej odnosząc sukcesy.

– Mamy wielu zdolnych zawodników bardzo dobrze rokujących na przyszłość. Liczymy na to, że w najbliższej dekadzie doczekamy się pierwszego arcymistrza – przewiduje Wiceprezes.

Treningi odbywają się regularnie dwa razy w tygodniu, w grupach po czternaście osób, w cyklach 30, 45 i 90 minutowych. Dla najzdolniejszych uczniów przygotowane są programy indywidualne, które bardzo szybko podnoszą ich umiejętności. Trenerzy Orientu, w zakresie zajęć, współpracują także z arcymistrzem Tomaszem Markowskim, pięciokrotnym mistrzem Polski. Prowadzi on najwybitniejszych członków Klubu – Antka Pieszko i Janka Busińskiego.

– Jesteśmy otwarci na wszystkich, nie tylko dzieci. Zachęcamy również dorosłych do tego, aby zgłębiali tajniki gry królewskiej. W każdym wieku warto, a nawet wskazane jest, ruszyć szare komórki i przypomnieć sobie smak rywalizacji. Zatem zapraszamy rodziców i dzieci. Nasze grupy są mocno zróżnicowane pod względem wiekowym – zachęcał Karol Busiński.

Co ciekawe, najmłodszy uczestnik zajęć ma zaledwie 4,5 roku. Dlatego, jak podkreśla Wiceprezes, warto przyjrzeć się swoim dzieciom już w wieku przedszkolnym. Jeżeli widzimy, że potrafią się skoncentrować przez 15 – 30 minut, warto pomyśleć o zajęciach szachowych, bo być może mamy w domu talent na miarę Magnusa Carlsena czy Bobby Fischera.

Klub organizuje też kolonie szachowe w czasie wakacji.

WYNIKI X SZACHOWYCH MISTRZOSTW POWIATU O PUCHAR STAROSTY SOKÓLSKIEGO

1. miejsce🥇Antoni Pieszko (obronił tytuł mistrza sprzed roku)

2. miejsce🥈Michał Czarnowicz (obronił wicemistrza tytuł sprzed roku)

3. miejsce🥉Jerzy Obuchowicz