Rozpoczyna się przebudowa drogi przez wieś Minkowce.

Dziś rozpoczęły się prace remontowe na drodze powiatowej nr 1273B w miejscowości Minkowce.

Jest to inwestycja o znaczeniu strategicznym. Droga biegnie przy samej granicy z Białorusią, jest tu płot graniczny, zapora, jeździ także bardzo dużo wojska. Remont tej drogi jest dowodem na to, że dotrzymujemy obietnic złożonych w kampanii wyborczej – powiedział Piotr Rećko, Starosta Sokólski.

Podkreślił, że realizacja tego zadania jest idealnym przykładem współpracy samorządu Powiatu Sokólskiego z Gminą Szudziałowo. Podziękował także Renacie Czaban – Tarasewicz, wójtowi za wsparcie finansowe przedsięwzięcia. Słowa podziękowań padły też w stronę mieszkańców Minkowiec za ich postawę i wsparcie mundurowych pełniących służbę na granicy polsko–białoruskiej.

Koszt przebudowy 1780 metrów drogi powiatowej w miejscowości Minkowce wynosi 5 705 377,92 zł. Powiat Sokólski pozyskał na ten cel środki z Rządowego Funduszu Polski Ład w wysokości 3 461 293,88 zł oraz 1 000 000 zł z Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów. Gmina Szudziałowo w roku 2024 zabezpieczyła na te zadanie 304 771,01 zł.

Cieszę się, że Powiat Sokólski nie wycofał się z inwestycji i oboje z panem Starostą możemy powiedzieć swoim wyborcom „Dotrzymujemy słowa” – mówiła Renata Czaban – Tarasewicz.

Wyraziła też nadzieję, że to dopiero początek dobrej współpracy z Powiatem Sokólskim, która zaowocuje kolejnymi wspólnymi przedsięwzięciami, a te przyczynią się do rozwoju Gminy Szudziałowo.

Swojej wielkiej radości z powodu rozpoczęcia inwestycji nie krył Paweł Łabanowicz – radny Powiatu Sokólskiego i Karol Woronowicz, sołtys Minkowiec.

Jest to dla nas historyczna chwila i z niecierpliwością czekamy na zakończenie jej realizacji – stwierdził sołtys.

Przypomniał, że droga brukowa we wsi powstała na początku lat 60-tych ubiegłego wieku i do chwili obecnej nie była remontowana.

Również mieszkańcy miejscowości podkreślali fatalny stan drogi we wsi i z radością przyjęli informację o rozpoczęciu inwestycji.

W przyszłym tygodniu rozpoczną się prace rozbiórkowe i firma jak najszybciej przystąpi do realizacji zadania, a już w drugiej połowie września przewidziane jest położenie nawierzchni bitumicznej – poinformował Mateusz Smyk, kierownik budowy tego odcinka reprezentujący głównego wykonawcę firmę STRABAG Sp. z o. o.

Przepraszając za wszelkie utrudnienia i niedogodności związane z pracami zapewnił, że pomimo tego, że koniec robót przewidziano w drugim kwartale przyszłego roku, to już w październiku, mieszkańcy pojadą po nowej, asfaltowej nawierzchni.

W konferencji prasowej informującej o rozpoczęciu prac, udział wzięli: Piotr Rećko, Starosta Sokólski, Łukasz Owsiejko, Członek Zarządu Powiatu Sokólskiego, Renata Czaban- Tarasewicz, Wójt Gminy Szudziałowo, Paweł Łabanowicz, Radny Rady Powiatu Sokólskiego, Mateusz Smyk, kierownik budowy firmy STRABAG Sp. z o. o – wykonawcy inwestycji, Karol Woronowicz, sołtys wsi Minkowce i mieszkańcy tej miejscowości.

Krzysztof Promiński

fot. Damian Szarkowski