Są liderami lokalnych społeczności

Z Podlaskiej Gali Wojewódzkiej z okazji Dnia Sołtysa Sitawczanie wyjechali z nagrodą za najlepszą wiejską inicjatywę. Ale nie tylko oni dziś świętowali.

– To święto ma zwrócić uwagę na rolę, jaką w życiu polskiej wsi pełnią sołtysi. To właśnie wy jesteście naturalnymi liderami swoich społeczności i stoicie najbliżej ludzi i ich spraw- witał gości Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.

Wczoraj, w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, odbyła się uroczysta Podlaska Gala Wojewódzka z okazji Dnia Sołtysa, który przypada dziś. Wzięły w nim udział setki sołtysów z całego województwa, były również delegacje z naszego powiatu, w tym Tomasz Tolko, Dyrektor Wydziału Organizacyjnego, który również jest sołtysem wsi Bogusze.

– Zaszczyt bycia sołtysem przypada prawdziwym liderom lokalnej społeczności, osobom posiadającym autorytet, energię i osiągnięcia. Osobom, które dobrze znają lokalne priorytety. Dbają o dobro wspólne, a jednocześnie rozumieją ludzi i potrafią ich wysłuchać, doradzić czy zachęcić do współdziałania- mówił Marszałek.

W trakcie gali rozstrzygnięto etap wojewódzki konkursu „Fundusz Sołecki- Najlepsza Inicjatywa”. Celem tego konkursu jest aktywizacja społeczności wiejskich oraz promocja dobrych praktyk na terenach wiejskich realizowanych właśnie dzięki funduszowi sołeckiemu. W tym roku do oceny zgłoszono dziesięć projektów. Spośród nich wybrano trzy najlepsze. Wśród laureatów znalazło się sołectwo z naszego powiatu. Wieś Sitawka, bo o niej mowa, otrzymała drugą nagrodę za inicjatywę „Wykonanie wiaty warsztatowej, górki zjazdowej wraz z ogrodem zabaw oraz paleniskiem”. Sołtysem wsi jest Damian Bakun, który zaraz po zejściu ze sceny mówił, że nie spodziewał się tego wyróżnienia.

– Cieszę się bardzo, teraz nie spoczniemy na laurach i dalej będziemy iść do przodu, aby wygrać kolejną edycję – mówił. Był też bardzo zadowolony z zaproszenia reprezentantów ich Koła Gospodyń Wiejskich, które to stoi za sukcesem. Starsi członkowie organizacji byli pierwszy raz w operze. Jej gmach zrobił na nich ogromne wrażenie. – Dużą zasługą dzisiejszej nagrody jest wzorowa współpraca sołectwa i KGW z naszą gminą Janów. Zawsze, jeśli tylko mogą, pomagają nam realizować pomysły – podkreślał sołtys Sitawki. To nie pierwsza nagroda Sitawczan. Na koncie mają ich tyle, że trudno je zliczyć. Mają też nowe plany .

– Pomysły nam się nie kończą- śmieje się Artur Jelski z KGW Sitawka. Zdradza, że w najbliższym czasie uruchomią QUEST, czyli edukacyjną grę terenową, która łączy w sobie elementy zabawy i nauki, poszukiwań skarbu i radości odkrywania. Będzie połączona z aplikacją mobilną, żeby jeszcze bardziej ją uatrakcyjnić.

– Mamy już miejsce do ukrycia skarbu i sam skarb też- ujawnia Jelski. Po oficjalnej części uroczystości sołtysów rozbawił do łez Marcin Daniec. Potem wspólnie zjedli obiad. Był to czas na ciepłe rozmowy i integrację.

Ewa Bochenko, Fot. Elżbieta Rapiej