Ścieżka rowerowa Sokółka-Geniusze oddana do użytku!

Miłośnicy jednośladów mogą już korzystać z nowo wybudowanej i bezpiecznej ścieżki rowerowej. Była to inwestycja, na którą czekali wszyscy mieszkańcy wsi Geniusze.

Gdy rozpoczynaliśmy pozyskiwanie środków finansowych na realizację tej inwestycji, przechodziliśmy przez różne etapy. Na początku towarzyszyła nam ogromna radość, że dostępne są fundusze na budowę ścieżek rowerowych. Jednak kiedy otrzymaliśmy te pieniądze, rynek zweryfikował nas na tyle mocno, że zaczęliśmy się zastanawiać, czy dostępne środki będą wystarczające i czy zdążymy zrealizować projekt na czas. Podjęliśmy ryzyko inwestycyjne, w które niewielu wierzyło. Czasu było mało, a funduszy również, ale zaangażowanie wszystkich osób doprowadziło do tego, że dziś mamy tę ścieżkę rowerową – mówił na konferencji prasowej Piotr Rećko, starosta sokólski.

Starosta zaznaczył, że podbudowa ścieżki jest tak solidna, jak na drodze wojewódzkiej. Mogą po niej przejeżdżać największe i najcięższe pojazdy. Dzieci się tu bawią, jeżdżą, aktywnie spędzają czas.

Jestem szczęśliwy, że ścieżka nie stoi pusta, będzie uczęszczana, a dodatkowo poprawi bezpieczeństwo, za co serdecznie dziękuję – powiedział Piotr Rećko.

Podziękował również wszystkim radnym, z przewodniczącym Krzysztofem Krasińskim na czele, za wiarę w powodzenie przedsięwzięcia.

Głównym ojcem sukcesu jest nasz starosta. To dzięki jego zaangażowaniu oraz pracy całego zarządu mogliśmy zrealizować tak wiele potrzebnych inwestycji w naszym powiecie. Niech ta ścieżka służy wszystkim mieszkańcom, zarówno w celach dojazdowych, jak i rekreacyjnych – podkreślił przewodniczący Krasiński.

Mieszkańcy z sołtysem Krzysztofem Borowskim na czele, nie kryli radości z zakończonej inwestycji. Zaznaczali, że była ona niezwykle potrzebna ze względu na poprawę bezpieczeństwa oraz możliwość aktywnego spędzania czasu przez najmłodszych mieszkańców.

Dla naszej wsi to prawdziwe święto, że dzisiaj otwieramy tę ścieżkę rowerową. Serdecznie dziękuję wszystkim osobom, które zaangażowały się w jej powstanie – powiedział Krzysztof Borowski.

Podobną opinię wyraził również Andrzej Tomaszczyk, dyrektor Wydziału Komunikacji, Dróg i Transportu w Starostwie Powiatowym w Sokółce, a zarazem mieszkaniec wsi Geniusze.

Ten ciąg pieszo-rowerowy nie tylko zwiększy bezpieczeństwo, ale także poprawi komfort życia mieszkańców. Droga przez wieś nie posiadała chodnika ani bezpiecznego pobocza, co czyniło dojście do szkoły, autobusu czy pociągu bardzo niebezpiecznym. Dziękuję zarządowi, na czele z Piotrem Rećko za dostrzeżenie tego problemu i realizację inwestycji. Wyrazy uznania kieruję także do Powiatowego Przedsiębiorstwa Drogowo-Budowlanego za wykonanie prac oraz do wszystkich współpracowników za pomoc w pokonaniu procedur budowlanych – dodał dyrektor Tomaszczyk.

Budowa przejścia dla pieszych oraz ciągu pieszo-rowerowego na odcinku drogi powiatowej nr 1299B, pomiędzy DK 19 a Geniuszami, została zrealizowana dzięki pieniądzom pozyskanym przez Powiat Sokólski z programu Polski Ład (130 386 zł) oraz Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (521 544 zł). Środki własne wyniosły 11 070 zł. Całkowity koszt inwestycji to blisko 700 tysięcy złotych. Wykonawcą była firma Powiatowe Przedsiębiorstwo Drogowo-Budowlane w Sokółce.

Sylwia Matuk, fot. Jarosław Stasiulewicz