Spotkali się, by celebrować kilka ważnych uroczystości

19 października 1984 r. ksiądz Jerzy Popiełuszko poniósł męczeńską śmierć, dlatego w tym dniu w sposób szczególny uczniowie wraz z nauczycielami Zespołu Szkół w Suchowoli, wspominają swojego patrona

– To właśnie dziś przypada narodowy dzień pamięci duchownych i niezłomnych. Ksiądz Jerzy Popiełuszko był kapłanem niezłomnym i nie złamanym przez szykany, zastraszania czy przesłuchania. Jego odwaga i męstwo były niewyobrażalne, a siła słowa które głosił miała moc poruszania ludzkich serc i obalania totalitarnych systemów – mówiła Małgorzata Karczewska, Dyrektor Zespół Szkół w Suchowoli podczas uroczystości szkolnych.

Obchody dnia patrona szkoły rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej w kościele parafialnym pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, odprawionej przez ks. Tomasza Małyszko, proboszcza. Następnie złożono wieńce i kwiaty oraz zapalono znicze pod pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki w Parku Miejskim w Suchowoli. Z ramienia Powiatu Sokólskiego wieniec złożyli Piotr Rećko, Starosta Sokólski, Jerzy Białomyzy, Wicestarosta, Bożena Jolanta Jelska-Jaroś, Członek Zarządu, Krzysztof Pawłowski, Radny Powiatowy, Daniel Supronik, Dyrektor Wydziału Finansowego Starostwa Powiatowego w Sokółce wraz z Dariuszem Piontkowskim, Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki.

Następnie zebrani goście wraz z całą społecznością szkolną odsłonili mural przedstawiający postać błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, który przyozdobił ścianę budynku placówki. Kontynuacją uroczystości była akademia związana z obchodami dnia Patrona, ślubowaniem klas pierwszych i 39. rocznicą męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, która odbyła się na hali sportowej Zespołu Szkół w Suchowoli. Wydarzeniu przyświecały wspaniałe akompaniamenty w wykonaniu Orkiestry Dętej, pod batutą Jarosława Szczerby.

Po występie słowno-muzycznym przyszła pora na bardzo piękną tradycję, czyli ślubowanie uczniów pierwszych klas i złożenie przysięgi na sztandar Liceum w Suchowoli przez ich przedstawicieli.

– Życzę abyście zrealizowali tu swoje plany edukacyjne, wyrośli na światłych i mądrych ludzi, a przede wszystkim na dobrych i szczęśliwych. Niech czas spędzony w naszej szkole będzie okresem młodzieńczej radości, niezapomnianych przeżyć, pięknych relacji, przyjaźni. Z naszej strony otrzymacie pomoc i wsparcie. Bądźcie też wsparciem dla siebie nawzajem – zwróciła się po ślubowaniu do pierwszoklasistów dyrektor szkoły.

Piotr Rećko, Starosta dołączając się do słów Małgorzaty Karczewskiej podkreślił, że wszyscy w tej placówce tworzą cudowną społeczność szkolną.

– Życzę wam przede wszystkim tego, żebyście za każdym razem byli ambitni, bo to jest bardzo ważne. Ambicja jest jedną z najważniejszych cech ludzkich, bez niej nie ma rozwoju. Dzięki temu, że nauczyciele rozpalają w was żar do nauki możecie się rozwijać i odkrywać znakomitą przygodę. Życzę wam aby w trakcie tego pobytu w szkole, a wiedzcie że to najpiękniejszy okres w życiu, przeżyli cudowną przygodę i dali się zaprosić do poznawania wiedzy i zdobywania jak największych umiejętności – zwrócił się do młodzieży.

Nauczycielom życzył, aby jak prawdziwi mistrzowie prowadzili ucznia przez meandry nauki. A pani dyrektor, żeby nadal tak dobrze prowadziła placówkę. Tym samym pogratulował tak dużej ilości nowych, młodych uczniów.

– Dziękuję za dzisiejszą uroczystość i cieszę się, że tradycja związana z patronem szkoły jest cały czas kultywowana – zakończył Starosta.

Małgorzata Karczewska z okazji obchodzonego dziś także Dnia Edukacji Narodowej wyraziła wdzięczność nauczycielom za ich zaangażowanie, pracę i trud wkładany w wychowanie i nauczanie młodego człowieka. Po czym wręczyła nauczycielom i pracownikom niepedagogicznym nagrody Dyrektora.

Głos zabrał również przewodniczący Rady Rodziców Damian Zozula mówiąc, że bardzo miło jest patrzeć jak do szkolnego grona dołącza tak liczna grupa uczniów klas pierwszych. Tym samym życzył im powodzenia na kolejne lata nauki i godnego reprezentowania szkoły.

– Nauczycielom życzę ogromnych pokładów cierpliwości i dziękuję za przekazywanie tak ogromnej ilości wiedzy i inspiracji naszym pociechom. Niech nigdy nie zabraknie wam motywacji do wykonywania waszego zawodu – kontynuował.

Także z ust uczniów popłynęły podziękowania nauczycielom za możliwość nauki i rozwoju, za ogrom przekazywanej wiedzy i pogodę ducha. Wyrazy wdzięczności skierowali do Dariusza Piontkowskiego, który w sposób szczególny dba o ich edukację. Pani Dyrektor z kolei, dziękowali za sprawne zarządzanie całą szkołą, za ciężką pracę, dzięki której czują się bezpieczni. Za jej uśmiech, dobre rady i słowa wsparcia.

Sylwia Matuk

Fot. Jarosław Stasiulewicz