Spotkanie informacyjne Klastra Energii Gmin Powiatu Sokólskiego.

W Starostwie Powiatowym w Sokółce odbyło się dziś spotkanie informacyjne Klastra Energii Gmin Powiatu Sokólskiego, w którym uczestniczyli lokalni przedsiębiorcy. To kontynuacja cyklu konsultacji, które odbyły się już w gminach należących do klastra, czyli w Dąbrowie Białostockiej, Suchowoli, Janowie, Kuźnicy i Sidrze.

Podczas spotkania omówiono kluczowe zagadnienia związane z zakładaniem spółdzielni energetycznych. Prowadzący przedstawił korzyści płynące z utworzenia takich spółdzielni, w tym obniżenie kosztów energii elektrycznej, zwiększenie niezależności energetycznej oraz możliwość wspólnego zarządzania energią odnawialną.

Współpraca między przedsiębiorstwami pozwala efektywnie wykorzystywać lokalne zasoby energetyczne oraz inwestować w odnawialne źródła energii, takie jak fotowoltaika, czy energia wiatrowa – podkreślił Wojciech Chowaniak, wiceprezes zarządu DOEKO Group sp. z o.o.

W trakcie wydarzenia szczegółowo omówiono proces zakładania spółdzielni energetycznych, w tym wymagania formalne oraz kroki, które należy podjąć, aby rozpocząć działalność. Przedstawiono niezbędne procedury prawne oraz dokumenty potrzebne do zarejestrowania spółdzielni.

Przedsiębiorcy dowiedzieli się także, jak istotne jest planowanie inwestycji oraz pozyskiwanie członków spółdzielni, co odgrywa kluczową rolę w powodzeniu całego przedsięwzięcia. Uczestnikom przedstawiono również dostępne źródła finansowania oraz możliwości uzyskania dofinansowania na inwestycje w odnawialne źródła energii, a także na zakładanie spółdzielni energetycznych.

Wojciech Chowaniak zaprezentował programy wsparcia finansowego, zarówno krajowe, jak i europejskie, które mogą pomóc w realizacji projektów energetycznych. Szczególną uwagę zwrócił na możliwości pozyskiwania funduszy na instalacje OZE, co może znacząco obniżyć koszty inwestycji.

Uczestnicy spotkania zostali zachęceni do aktywnego uczestnictwa w zakładaniu spółdzielni energetycznych oraz do zaangażowania się w projekty związane z energetyką odnawialną, które mogą przynieść korzyści finansowe oraz wzmocnić ich pozycję na rynku.

Sylwia Matuk
Fot. Damian Szarkowski