Tendencje Rozwojowe Współczesnej Polszczyzny – konferencja

W Grajewie odbyła się konferencja naukowa poświęcona ,, Tendencjom Rozwojowym Współczesnej Polszczyzny”, w ramach projektu ,,Dialog Pokoleń” będącego częścią programu ogłoszonego przez Narodowe Centrum Kultury ,, Ojczysty dodaj do ulubionych”. Program ten realizowany jest przez Towarzystwo Kultury Języka od 8 lat . Dzięki NCK studenci, uczniowie i doktoranci realizują misję ratowania przeszłości języka. Zbierane są materiały językowe z podlasia, mazowsza i suwalszczyzny. W tym roku Dialog Pokoleń gości w Niećkowie w pow. grajewskim. Przez kilka dni przedstawiciele 11 ośrodków naukowych w Polsce , zamieszkując w internacie Zespołu Szkół w Niećkowie biorze udział w warsztatach i konferencjach.

,,Dlaczego temat Tendencje rozwojowe współczesnej polszczyzny? – ponieważ współczesna polszczyzna zawiera nie tylko to, co mamy odziedziczone z przeszłości ale także to co jest nowego – powiedziała Elżbieta Wierzbicka – Piotrowska dr hab. Uniwersytetu Warszawskiego – wszelkiego rodzaju neologizmy, nowości w języku. Właśnie te tendencje rozwojowe są bardzo ciekawym zagadnieniem, które interesuje zarówno uczniów , którzy przecież mają swój język uczniowski, studentów którzy mają język młodzieżowy a także nas językoznawców, ponieważ to co zbierzemy wspólnymi siłami możemy później potraktować jako materiał badawczy na temat historii naszego, wspaniałego języka polskiego’’ .

Zapytaliśmy młodszych uczestników konferencji o ,, Ulubione słówko ze starszego pokolenia”:

– Hela: ,, Bardzo lubię słowo kajet, to jest bardzo piękne słowo i przyznam, że mnie zachwyca. Oddaje całą elegancję zeszytu, używam go bardzo często”

– Justyna: ,,Gospodzin – nazwa na określenie Boga , to słowo, które występuje w wielu dawnych tekstach”

– Przemysław: ,, Chromometr- często go używam pytając znajomych ,,jaka jest godzina na twoim chromometrze?”.

W projekcie ,, Dialog Pokoleń” bierze udział wielu językoznawców, kulturoznawców, dialektologów, historyków i psychologów. Wszyscy oni przybywają na konferencje, odbywają warsztaty, prowadzą je. Również kilkanaście szkół badało przeszłość swoich okolic, przeszłość języka używanego w okolicach różnych miejscowości. Pani Elżbieta podkreśliła, że ,, bardzo aktywnie w ,,Diologu Pokoleń” uczestniczy Powiat Sokólski. Jedna z sokólskich szkół zebrała dużo tekstów wypowiedzi w mowie prostej, dzięki czemu mogliśmy wydać książkę ,, Mowa prosta okolic Dąbrowy Białostockiej”. W tym projekcie od samego początku bierze udział Wicestarosta Sokólski pan Jerzy Białomyzy. Wszyscy staramy się wspólnymi siłami ratować to, co jeszcze da się ocalić z przeszłości języka . Dzięki temu te słowa, których używała Eliza Orzeszkowa w ,, Nad Niemnem” mogą być dokładnie opisane przez językoznawców i nie przepadną, nie zginą, nie zostaną zapomniane. Postaramy się ocalić je od zapomnienia”- powiedziała Elżbieta Wierzbicka – Piotrowska.

Opr. Elżbieta Rapiej

Zostań naszym subskrybentem

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Sokółce
ul. Marsz. J. Piłsudskiego 8,
16-100 Sokółkatel: +48 85 711 08 11
e-mail: starostwo@sokolka-powiat.pl

rachunek bankowy starostwa:
32 8093 0000 0013 9016 2000 0010

Godziny pracy urzędów

poniedziałek – piątek: 7:30 – 15:30

Klientów zgłaszających się w sprawach skarg i wniosków do Starostwa Powiatowego w Sokółce z siedzibą przy ul. Piłsudskiego 8, przyjmuje:

Starosta Sokólski, Wicestarosta oraz Sekretarz:
w poniedziałki w godz. 08.00-12.00 oraz w godz. 15.30 – 17.00*

Dyrektorzy Wydziałów Starostwa lub wyznaczeni przez nich pracownicy:
w dniach pracy urzędu w godz. 7.30-15.30 oraz w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00*

W przypadku, gdy wyznaczony dzień przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, klienci są przyjmowani w następnym dniu roboczym.

Klienci przyjmowani są w sprawach skarg i wniosków po godzinach pracy Starostwa tj. w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty pod nr tel. 85 711 08 76.

Scroll to Top