To nie tylko drogi krajowe. To przede wszystkim nasze drogi.

W Powiatowym Zakładzie Aktywności Zawodowej w Suchowoli zgromadzili się parlamentarzyści, lokalne władze i zaproszeni goście. Odbyła się tam konferencja prasowa dotycząca historycznych decyzji związanych z infrastrukturą drogową w naszym powiecie i regionie. Chodzi o przebudowę dróg krajowych biegnących przez powiat sokólski: DK19 i DK8, które po latach starań będą remontowane. I to już niedługo

– Spotykamy się, by świętować. Są do tego powody. Nasi parlamentarzyści i Rząd Mateusza Morawieckiego osiągnęli sukces – zaczął Piotr Rećko, Starosta Sokólski.

Dziś w Suchowoli odbyła się konferencja prasowa poświęcona dwóm ważnym drogom: DK19 i DK8. Wreszcie doczekaliśmy się tego, co jeszcze niedawno wydawało się niemożliwe. Kluczowe decyzje zapadły tuż przed Bożym Narodzeniem. Na ich mocy drogi krajowe nr 19 i 8 mają zyskać standard ekspresowy i pobiec starodrożami. Czyli tymi szlakami, które są najkorzystniejsze dla mieszkańców naszego powiatu. I dla rozwoju całego regionu. – To nie tylko krajowe drogi, to nasze drogi, bo obie przebiegają przez nasz powiat – akcentował Starosta.

Dariusz Piontkowski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, zaznaczał, że podlascy parlamentarzyści o obie zabiegali od wielu lat. – To były trudne i długie procesy, które nie mogły się odbyć od razu. Ale liczymy na to, że już niedługo ruszą prace projektowe. A te drogi wreszcie uwolnią mieszkańców powiatu sokólskiego od uciążliwego tranzytu – mówił.

Poseł Kazimierz Gwiazdowski przypomniał, że ósemka mogła być już dawno zrealizowana. Bo to właśnie przez Platformę Obywatelską upadł projekt Via Carpatii. Za rządów poprzedników w 2011 roku zabrano 2 miliardy złotych przeznaczonych pierwotnie na DK 8. – Gdyby nie to, ta droga dawno by już powstała. Wówczas tłumaczono, że pieniądze z przebudowy tego szlaku idą na organizację Euro. Trzeba o tym głośno mówić. Dopiero Rząd Prawa i Sprawiedliwości przywrócił ją do realizacji – mówił poseł.

Senator Mariusz Gromko dodał, że planowano też, by ósemka w standardzie ekspresowym przebiegała koło Knyszyna i północną stroną województwa podlaskiego docierała do granicy z Litwą, co wstrzymałoby znacząco rozwój naszej części Podlasia. Na szczęście tak się nie stanie.- Wszyscy zabiegaliśmy o zmianę. I już dziś mamy pewność, że S8 będzie szlakiem od Katrynki do Augustowa, że będzie biegł on strarodrożem. To pozwoli połączyć dwa największe miejskie ośrodki, jakimi są Białystok i Suwałki, co też będzie impetem rozwoju – podkreślił.

Paweł Wnukowski, radny Sejmiku Województwa Podlaskiego, zauważył, że na obu naszych drogach krajowych, 19 i 8, ogromne natężenie tranzytowe uniemożliwia normalny ruch. – Jak się nimi poruszamy, każdy wie. To bardzo ważne drogi z punktu widzenia całego województwa. Są osiami pozwalającymi na rozwój gospodarczy naszego regionu – mówił radny.

Parlamentarzyści jednogłośnie deklarowali, że wspólnymi siłami doprowadzą do tego, że te obie nitki powstaną. I to już niedługo. W przypadku 19 jest już decyzja środowiskowa na odcinek od Sokółki do Kuźnicy, więc kolejne etapy są kwestią krótkiego czasu. Norbert Wyrwich, dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku, mówił o tym, iż liczą, że latem będą mieć decyzje środowiskowe na kolejne odcinki trasy S19.- Nasz Rząd podjął decyzję, że obie drogi będą realizowane. Samorządowcy i posłowie mogą podać sobie rękę, bo wspólnie do tego doprowadzili – zaznaczył Gwiazdowski.

Wszyscy chwalili też bardzo rozwój infrastrukturalny Powiatu Sokólskiego, a także rozwiązanie, jakim były związki powiatowo-gminne, umożliwiające pozyskanie środków na przebudowy dodatkowych dróg. – To, co zrobiliście w ostatnim rozdaniu Polskiego Ładu, to mistrzostwo świata, pozyskaliście ogromne pieniądze – chwalił Gwiazdowski.

Odniósł się też do zniszczeń naszych dróg sprzętem wojskowym w czasie wojny hybrydowej, w czasie której znaczna część działań skupiała się przy granicy biegnącej głównie w Powiecie Sokólskim. – Będziemy się starać, by te trasy jak najszybciej były odbudowane – zapewnił.

W konferencji na zaproszenie Piotra Rećko, Starosty Sokólskiego, udział wzięli nie tylko parlamentarzyści, byli też radni powiatowi, dyrektorzy jednostek podległych starostwu, lokalni samorządowcy i członkowie Prawa i Sprawiedliwości oraz sympatycy.

Ewa Bohenko, Elżbieta Rapiej

Zostań naszym subskrybentem

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Sokółce
ul. Marsz. J. Piłsudskiego 8,
16-100 Sokółkatel: +48 85 711 08 11
e-mail: starostwo@sokolka-powiat.pl

rachunek bankowy starostwa:
32 8093 0000 0013 9016 2000 0010

Godziny pracy urzędów

poniedziałek – piątek: 7:30 – 15:30

Klientów zgłaszających się w sprawach skarg i wniosków do Starostwa Powiatowego w Sokółce z siedzibą przy ul. Piłsudskiego 8, przyjmuje:

Starosta Sokólski, Wicestarosta oraz Sekretarz:
w poniedziałki w godz. 08.00-12.00 oraz w godz. 15.30 – 17.00*

Dyrektorzy Wydziałów Starostwa lub wyznaczeni przez nich pracownicy:
w dniach pracy urzędu w godz. 7.30-15.30 oraz w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00*

W przypadku, gdy wyznaczony dzień przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, klienci są przyjmowani w następnym dniu roboczym.

Klienci przyjmowani są w sprawach skarg i wniosków po godzinach pracy Starostwa tj. w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty pod nr tel. 85 711 08 76.

Scroll to Top