Uchwycił wielokulturowość Sokólszczyzny na płótnach

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko, genialny Józef Marcinkiewicz, a do tego kościół, cerkiew, meczet i oczywiście żubry. Niezwykłych ludzi i wyjątkowe miejsca Powiatu Sokólskiego uwiecznił na swoich płótnach Andrzej Filipowicz, 48-letni Polak pochodzący z Grodna. Jego prace oglądali goście niedzielnej konferencji, a wśród nich Jacek Sasin.

– Powiat Sokólski zachwyca swoją różnorodnością i bogactwem kulturowym. Żyli tu niezwykli ludzie, wybitni patrioci, którzy za naszą Ojczyznę oddali życie, jak bł. ks. Jerzy Popiełuszko czy Józef Marcinkiewicz. Miejsca i obiekty Sokólszczyzny przypominają o wielokulturowości tych terenów. Te wspaniałe obrazy, które mamy przyjemność oglądać, unaoczniają, w jak wyjątkowym miejscu wszyscy mieszkamy – powiedział Piotr Rećko, Starosta Sokólski.

Chodzi o prace Andrzeja Filipowicza, pochodzącego z Grodna Polaka, autora dziesięciu obrazów przedstawiających obiekty, postaci i miejsca istotne dla dziedzictwa historyczno-kulturowego Powiatu Sokólskiego. Płótna związane tematycznie z Sokólszczyzną oglądały osoby przybyłe na konferencję z udziałem Jacka Sasina, Wiceprezesa Rady Ministrów i Ministra Aktywów Państwowych.

Wśród uwiecznionych w sokólskim cyklu postaci nie mogło zatem zabraknąć bł. ks. Jerzego Popiełuszki, który decyzją Rady Powiatu Sokólskiego będzie jego patronem. Malarz wyróżnił też w ten sposób Józefa Marcinkiewicza, genialnego matematyka z Cimoszki, który zginął w Charkowie w wieku 30 lat. Jest i Adam Bućkiewicz, lekarz i regionalista żyjący w XIX wieku, autor rękopisu „Obraz wsi sokólskiej”, a także Jan Tarasiewicz, wybitny muzyk i kompozytor.

Wśród miejsc wpływających na niezwykłość tych terenów, i z tego powodu uwiecznionych na płótnie, znalazły się: kolegiata pw. św. Antoniego w Sokółce, znana w całym kraju z Cudu Eucharystycznego, a ponadto sanktuarium maryjne w Różanymstoku, meczet w Bohonikach, wiatrak w Aulakowszczyźnie i cerkiew pw. św. Aleksandra Newskiego w Sokółce. Są też żubry zamieszkujące Puszczę Knyszyńską.

Tych dziesięć elementów nadających charakter lokalnej kulturze zostało uwiecznionych na dziesięciu obrazach olejnych o wymiarach 130 x 90 cm. Ich zestawienie unaocznia, jak różnorodny jest Powiat Sokólski.

Kamila Białomyzy

Fot. Elżbieta Rapiej

Zostań naszym subskrybentem

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Sokółce
ul. Marsz. J. Piłsudskiego 8,
16-100 Sokółkatel: +48 85 711 08 11
e-mail: starostwo@sokolka-powiat.pl

rachunek bankowy starostwa:
32 8093 0000 0013 9016 2000 0010

Godziny pracy urzędów

poniedziałek – piątek: 7:30 – 15:30

Klientów zgłaszających się w sprawach skarg i wniosków do Starostwa Powiatowego w Sokółce z siedzibą przy ul. Piłsudskiego 8, przyjmuje:

Starosta Sokólski, Wicestarosta oraz Sekretarz:
w poniedziałki w godz. 08.00-12.00 oraz w godz. 15.30 – 17.00*

Dyrektorzy Wydziałów Starostwa lub wyznaczeni przez nich pracownicy:
w dniach pracy urzędu w godz. 7.30-15.30 oraz w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00*

W przypadku, gdy wyznaczony dzień przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, klienci są przyjmowani w następnym dniu roboczym.

Klienci przyjmowani są w sprawach skarg i wniosków po godzinach pracy Starostwa tj. w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty pod nr tel. 85 711 08 76.

Scroll to Top