Uroczystość ku czci św. Aleksandra Newskiego.

Dziś w sokólskiej cerkwi prawosławnej odbyły się uroczystości poświęcone patronowi parafii.  Do zabytkowej świątyni z połowy XIX wieku przybyły tłumy wiernych z różnych zakątków dekanatu. Wśród uczestników znaleźli się także przedstawiciele służb mundurowych oraz lokalnych władz m.in. starosta sokólski Piotr Rećko oraz Jerzy Białomyzy, członek zarządu powiatu.  Liturgii w dniu wspomnienia św. Aleksandra Newskiego przewodniczył abp Jakub.

–  Regularnie uczestniczymy w wydarzeniach ważnych dla naszej społeczności. Chciałbym w imieniu swoim, zarządu powiatu i starosty, podziękować wszystkim duchownym, którzy sprawowali dzisiejszą liturgię. Wyrazy wdzięczności kierujemy również do biskupa Jakuba za jego obecność oraz proboszcza ojca Misiejuka za organizację święta – mówił Jerzy Białomyzy, członek zarządu powiatu sokólskiego.

Dodał również, że dzisiejsze święto ma dla lokalnej społeczności ogromne znaczenie. Życzył wszystkim wiernym udanych obchodów i wszelkiej pomyślności.

– Dzień święta parafialnego jest także świętem miasta i powiatu. Podczas Świętej Liturgii modlimy się za żywych i zmarłych, za władze zwierzchnie, wojsko i inne służby mundurowe, aby Pan Bóg błogosławił ich dobrym zdrowiem, współpracą i przyjaźnią – mówił ks. Łukasz Ławreszuk, wikariusz parafii prawosławnej św. Aleksandra Newskiego w Sokółce.

Obchody rozpoczęły się od uroczystego święcenia wody. Następnie księża i parafianie wyruszyli w procesji, którą uświetniły dźwięki dzwonów, a na czele pochodu szli mężczyźni niosący chorągwie. Za nimi podążali duchowni, dzieci oraz wierni, tworząc podniosłą atmosferę tego wyjątkowego dnia.

– W liturgicznym kalendarzu wspominamy dziś pamięć patrona sokólskiej cerkwi, św. Aleksandra Newskiego. Każda liturgia ma ogromne znaczenie w życiu wierzącego, a udział w niej jest niezwykle ważny. Cieszymy się, że dzisiaj towarzyszą nam także władze samorządowe oraz przedstawiciele służb mundurowych, mimo że nie są wyznawcami prawosławia. Życzę wam wszystkim, abyście kroczyli drogą Ewangelii i miłości do bliźniego – powiedział abp Jakub.

Podziękował również radzie parafialnej, staroście cerkiewnemu, chórom oraz bractwu, które prężnie działa przy parafii w Sokółce. Szczególne słowa uznania skierował do proboszcza za przygotowanie uroczystości i troskę o majątek cerkwi, a także do dzieci za ich obecność. Na koniec życzył wszystkim obfitych łask Bożych i mądrości.

Z kolei proboszcz Misiejuk podziękował dla hierarchy i wszystkich duchownych za wspólną modlitwę oraz reprezentantom lokalnych władz i służbom za uczestnictwo w tym ważnym dla parafii dniu.

Jerzy Białomyzy, wręczając pamiątkowy grawerton ojcu Misiejukowi, podziękował mu za służbę na rzecz społeczności powiatu oraz za to, że potrafi jednoczyć lokalną wspólnotę. Życzył mu zdrowia i dużo Bożej miłości w dalszej posłudze.

Podczas dzisiejszego wydarzenia ks. Adrian Charytoniuk, proboszcz parafii w Samogródzie i Wierzchlesiu, został uhonorowany nagrodą paschalną, czyli wielkanocną. Biskup nie miał wcześniej okazji, by wręczyć mu tę nagrodę. Na ręce księdza trafił symboliczny duchowy miecz. To kolejne wyróżnienie, jakie otrzymał za swoją służbę dla Cerkwi, bowiem kapłani są doceniani za swoje zaangażowanie. Duchowy miecz ma pomagać w rozwiązywaniu problemów, dawać mądrość oraz jasność umysłu, niezbędne do realizacji przyszłych zadań i planów.

Sylwia Matuk, fot. Damian Szarkowski