W tym miejscu kumulują się wszystkie cierpienia, jakich doznało polskie społeczeństwo

Po uroczystościach związanych z obchodami 103. rocznicy Bitwy Niemeńskiej delegacja z Powiatu Sokólskiego wraz z Dariuszem Piontkowskim, Sekretarzem Stanu w MEiN oddała cześć setkom Polaków wywiezionych na Syberię. Bo właśnie dziś przypada również 84. rocznica agresji sowieckiej na Polskę i Światowy Dzień Sybiraka

– Spotykamy się tu w Kuźnicy, w miejscu, w którym kumulują się wszystkie cierpienia, jakich doznało polskie społeczeństwo na przestrzeni wieków ze strony niechętnego nam sąsiada, czyli Rosji – rozpoczął spotkanie Krzysztof Pawłowski, radny Powiatu Sokólskiego.

Mowa o wzgórzu, potocznie zwanym Szubienicą, na którym dziesięć lat temu postawiono monumentalny stalowy krzyż upamiętniający nie tylko ofiary carskiej represji z czasów powstania styczniowego. To również pomnik wystawiony wszystkim tym, którzy zostali wywiezieni na Sybir.

– 17 września to kolejny moment w historii Polski, który zachęcił nas do przybycia na Memoriał „Golgota Wschodu”, po to, aby powspominać ważne, historyczne wydarzenia i oddać szacunek tym, którzy przyczynili się do tego, że możemy dziś żyć w wolnym kraju i pielęgnować piękne wartości – kontynuował Pawłowski.

Dariusz Piontkowski podziękował radnemu za jego wiedzę historyczną i za to, że nie chowa jej do szuflady tylko zaraża nią innych, a w szczególności młode pokolenie.

– Przekazuje pan historię nie tylko taką zapisaną w podręcznikach historycznych, ale tą która działa się obok nas. A zapewne niewielu mieszkańców o niej wcześniej słyszało, dlatego też jej nie doceniają. Jako Polacy musimy pamiętać o naszych dziejach, bo inaczej nasz naród nie przetrwa. Dlatego tak ważne są spotkania i działania, takie jak pańskie i wszystkich osób w to zaangażowanych ponieważ wspomagają działania polskiego państwa – zwrócił się z wdzięcznością do radnego Pawłowskiego, minister.

Radny Powiatu Sokólskiego podkreślił w swojej obszernej wypowiedzi, że obecnie powinniśmy być wdzięczni rządowi Prawa i Sprawiedliwości za możliwość życia w wolnym kraju.

Do tych słów odniósł się również Piotr Rećko, Starosta Sokólski, mówiąc że bez obecnej władzy, mieszkańcy wschodnich terenów i nie tylko nie czuliby się bezpieczni.

–  Postawiony mur, tak jak już wspominałem na sokólskich uroczystościach daje nam gwarancję bezpieczeństwa. Nie możemy dopuścić, aby wydarzenia z przeszłości kiedykolwiek się powtórzyły – zakończył Starosta.

Przed złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy wspólnie odmówiono modlitwę.

 Sylwia Matuk

Fot. Marcin Pogorzelski

Zostań naszym subskrybentem

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Sokółce
ul. Marsz. J. Piłsudskiego 8,
16-100 Sokółkatel: +48 85 711 08 11
e-mail: starostwo@sokolka-powiat.pl

rachunek bankowy starostwa:
32 8093 0000 0013 9016 2000 0010

Godziny pracy urzędów

poniedziałek – piątek: 7:30 – 15:30

Klientów zgłaszających się w sprawach skarg i wniosków do Starostwa Powiatowego w Sokółce z siedzibą przy ul. Piłsudskiego 8, przyjmuje:

Starosta Sokólski, Wicestarosta oraz Sekretarz:
w poniedziałki w godz. 08.00-12.00 oraz w godz. 15.30 – 17.00*

Dyrektorzy Wydziałów Starostwa lub wyznaczeni przez nich pracownicy:
w dniach pracy urzędu w godz. 7.30-15.30 oraz w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00*

W przypadku, gdy wyznaczony dzień przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, klienci są przyjmowani w następnym dniu roboczym.

Klienci przyjmowani są w sprawach skarg i wniosków po godzinach pracy Starostwa tj. w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty pod nr tel. 85 711 08 76.

Scroll to Top