Wierni świętowali 40-lecie powstania parafii.

W Dąbrowie Białostockiej odbyły się dziś wyjątkowe uroczystości religijne. Parafianie, duchowieństwo oraz liczni goście wspólnie uczcili 40-lecie erygowania niezależnej parafii prawosławnej, której patronem jest św. Jan Teolog – jeden z najważniejszych apostołów i autor Ewangelii pełnej duchowej głębi.

Uroczysta Święta Liturgia zgromadziła tłumy wiernych, a nabożeństwu przewodniczył osobiście Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Arcybiskup Jakub, Ordynariusz Diecezji Białostocko-Gdańskiej. Obecność hierarchy podkreśliła wyjątkowy charakter tego dnia, pełnego duchowej refleksji, dziękczynienia i wspólnoty.

Czterdzieści lat to czas, który obejmuje wiele pokoleń – ale żyją jeszcze ci, którzy z oddaniem uczestniczyli w tworzeniu tej parafii i budowie świątyni. Dzisiejsze święto to nie tylko okazja do modlitwy, ale także do wspomnienia wszystkich, którzy swoją pracą, czasem i sercem przyczynili się do powstania tego miejsca. Św. Jan Teolog, patron tej parafii, to apostoł miłości – i to właśnie ta miłość, wzajemna pomoc i wiara stanowiły fundament, na którym oparto życie parafialnej wspólnoty –  mówił Arcybiskup Jakub.

Arcybiskup podkreślił, że cerkiew w Dąbrowie Białostockiej jest żywym dowodem głębokiej wiary jej parafian – gdyby nie zaufanie do Boga i duchowa determinacja, ta świątynia nigdy by nie powstała.

To miejsce jest owocem waszej modlitwy, pracy i poświęcenia. Każdy z was, kto dołożył swoją cegiełkę do jego powstania, może być pewien, że Bóg tę ofiarność wynagrodzi – powiedział Jego Ekscelencja.

Z okazji święta do dąbrowskiej cerkwi przybyli duchowni z dekanatów sokólskiego i białostockiego, przedstawiciele samorządu i władz lokalnych – wśród nich m.in. członek Zarządu Powiatu Sokólskiego – Jerzy Białomyzy, burmistrz Dąbrowy Białostockiej – Artur Gajlewicz, a także ksiądz dziekan Andrzej Horaczy, proboszcz parafii rzymskokatolickiej pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Dąbrowie. Wspólna obecność przedstawicieli obu kościołów była pięknym znakiem szacunku, otwartości i lokalnej jedności.

Pragnę serdecznie podziękować za możliwość wspólnego, uroczystego świętowania parafialnego święta w Dąbrowie Białostockiej. W imieniu Powiatu Sokólskiego oraz starosty Piotra Rećko mam zaszczyt przekazać parafii szaty liturgiczne oraz ikonę – jako wyraz naszego szacunku i duchowej więzi – powiedział Jerzy Białomyzy, członek Zarządu Powiatu Sokólskiego.

Dodał, że to właśnie w tej parafii zostały ochrzczone jego dzieci i czuje się częścią tej wspólnoty.

Jako samorządowcy zawsze staramy się być obecni w chwilach ważnych dla mieszkańców, bo takie wydarzenia, jak dzisiejsze, budują jedność i wzmacniają poczucie wspólnoty wśród wiernych – podkreślił Białomyzy.

Proboszcz parafii, ks. Wiktor Tieturka, podziękował wszystkim uczestnikom liturgii za wspólną modlitwę i obecność. Szczególne słowa wdzięczności skierował do Arcybiskupa Jakuba za przewodniczenie modlitwie i duchowe wsparcie.

Dziękujemy za każdą łaskę, jaką przez te cztery dekady Bóg obdarzył naszą parafię. To wielka radość, że możemy dziś wspólnie świętować – powiedział proboszcz.

Kulminacyjnym momentem uroczystości była procesja, podczas której na cztery strony świata ogłoszono radosną nowinę o Zmartwychwstaniu Chrystusa. Wznoszono modlitwy o pomyślność dla Cerkwi, Ojczyzny, jej władz, parafii, duchowieństwa i wszystkich obecnych.

Wśród wiernych nie brakowało wzruszenia i poczucia dumy – dla wielu z nich cerkiew w Dąbrowie Białostockiej to nie tylko budowla sakralna, ale serce życia duchowego i miejsce głęboko zakorzenione w codzienności.

To wyjątkowy dzień nie tylko dla naszej parafii, ale i dla wiernych z sąsiednich miejscowości, którzy również licznie przybyli na uroczystość. Wizyta arcybiskupa to dla nas ogromny zaszczyt i święto jedności. Kiedy przekraczamy próg tej świątyni, otwierają się nie tylko nasze oczy, ale przede wszystkim serca – wracają wspomnienia, emocje, chwile modlitwy i wdzięczności za to wszystko, co dobre i piękne – podkreślił jeden z parafian.

Obchody 40-lecia parafii były nie tylko wspomnieniem przeszłości, ale też wyrazem nadziei na dalszy rozwój wspólnoty, zakorzenionej w modlitwie, miłości i tradycji.

Sylwia Matuk – Powiatowy Dom Kultury w Sokółce

Fot. Jarosław Stasiulewicz

Zostań naszym subskrybentem

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Sokółce
ul. Marsz. J. Piłsudskiego 8,
16-100 Sokółkatel: +48 85 711 08 11
e-mail: starostwo@sokolka-powiat.pl

rachunek bankowy starostwa:
32 8093 0000 0013 9016 2000 0010

Godziny pracy urzędów

poniedziałek – piątek: 7:30 – 15:30

Klientów zgłaszających się w sprawach skarg i wniosków do Starostwa Powiatowego w Sokółce z siedzibą przy ul. Piłsudskiego 8, przyjmuje:

Starosta Sokólski, Wicestarosta oraz Sekretarz:
w poniedziałki w godz. 08.00-12.00 oraz w godz. 15.30 – 17.00*

Dyrektorzy Wydziałów Starostwa lub wyznaczeni przez nich pracownicy:
w dniach pracy urzędu w godz. 7.30-15.30 oraz w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00*

W przypadku, gdy wyznaczony dzień przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, klienci są przyjmowani w następnym dniu roboczym.

Klienci przyjmowani są w sprawach skarg i wniosków po godzinach pracy Starostwa tj. w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty pod nr tel. 85 711 08 76.

Scroll to Top