Wspominali i przeżywali ponownie narodziny świętego Jana Chrzciciela

Co roku, 7 lipca spotykają się, aby uczcić pamięć wielkiego proroka i modlić się za dusze zmarłych spoczywających na cmentarzu w Siderce. W uroczystościach uczestniczyli również samorządowcy i przedstawiciele służb mundurowych

Dziś swoje święto obchodzi niewielka kapliczka cmentarna we wsi Siderka, należąca do Parafii Prawosławnej Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie. Dla miejscowej społeczności jest to jeden z najważniejszych dni w roku. Czas modlitewnego skupienia, próśb i podziękowań Bogu ale też okazja do rodzinnych spotkań.

– To bardzo radosne święto, a cieszy jeszcze bardziej jak widzi się taką rzeszę wiernych, którzy pamiętają o Proroku Janie Chrzcicielu. Niech Święty towarzyszy nam każdego dnia i przypomina nam o Bogu w Trójcy jedynym, który zarządza życiem i śmiercią – mówił ks. Piotr Hanczaruk, proboszcz Parafii Prawosławnej Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie.

Tradycją tego miejsca jest to, że przed rozpoczęciem św. liturgii wierni dokonują poświęcenia miejsca pochówku swoich przodków, którzy przychodzili do tej kaplicy, wznosili w niej swoje modlitwy, a jeszcze wcześniej budowali ją własnymi rękoma.

Wydarzenie, pomimo że odbywa się w okresie postu przed świętem Piotra i Pawła jest bardzo radosne. Wierni proszą Boga i św. Jana Chrzciciela, aby modlili się za nich i dawali im zdrowie, siłę i wszystko co niezbędne.

Zwieńczeniem uroczystości była procesja połączona z czytaniem fragmentów Ewangelii.

Sylwia Matuk

Fot. Mateusz Matyszczyk